Alternativa


»Bez iluzija, ali i bez depresije«

Socijaldemokrati BiH i njihovi saveznici iz koalicije »Zdruzena lista BiH« smatraju da su upravo oni glavna snaga koja moze izvesti mirnu i demokratsku reintegraciju BiH, izgraditi uzornu demokratsku, laicku, pravnu i multietnicku drzavu i ostvariti bar minimum socijalne pravde u posleratnim okolnostima

Tim recima je Esad Hodic, jedan od celnika Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine, opisao sta on, njegova stranka i koalicioni partneri iz »Zdruzene liste BiH« ocekuju od septembarskih izbora u BiH.

Zbilo se ovo u Sarajevu, na Konferenciji o temi »Mogucnosti razvoja demokratije i njene perspektive u Bosni i Hercegovini nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma«, odrzanoj 2-3. septembra o. g. u organizaciji SDP BiH. U radu Konferencije su ucestvovali, pored domacina SDP BiH i predstavnika svih stranaka-clanica koalicije »Zdruzena lista BiH« (SDP, UBSD, Republikanci, MBO i HSS), predstavnici vise socijaldemokratskih i demokratskih partija iz susednih i drugih evropskih zemalja (Nemacke, Holandije, Svedske, Danske, Evropskog parlamenta, Slovenije, Hrvatske i Crne Gore). Potpisnik ovih redova, u ime Gradjanskog saveza Srbije, bio je jedini gost i ucesnik iz Srbije, a iz Republike Srpske nijedna stranka nije poslala predstavnika na Konferenciju.

Nezvanicni moto Konferencije postala je poznata recenica Vili Branta: »Mir nije sve, ali bez mira sve je nista«, koju su mnogi ucesnici citirali. Uz opste slaganje da je Dejtonski mirovni ugovor nuzan okvir za sve dalje mirovne i prodemokratske aktivnosti na prostoru BiH i u njenom susedstvu, uocene su i kritikovane mnoge nedoslednosti, greske, pa i apsurdi u njegovom sprovodjenju. Izostanak masovnijeg povratka izbeglica u svoje domove, manipulacije birackim spiskovima i obrascima, prikriveno ili otvoreno osporavanje celovitosti BiH od strane sve tri najvece nacionalne stranke i kovanje planova za podelu BiH u susednim zemljama, samo su neke od anomalija Dejtonskog procesa.

Osudjene su sve igre oko podele BiH i zakljuceno da je demokratizacija u Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori od zivotnog znacaja kako za opstanak tako i za demokratizaciju u BiH

Socijaldemokrati BiH i njihovi saveznici iz koalicije »Zdruzena lista BiH« smatraju da su upravo oni glavna snaga koja moze izvesti mirnu i demokratsku reintegraciju BiH, izgraditi uzornu demokratsku, laicku, pravnu i multietnicku drzavu i ostvariti bar minimum socijalne pravde u posleratnim okolnostima. Socijaldemokrati i drugi demokrati Evrope i susednih zemalja dali su im na ovoj Konferenciji otvorenu podrsku u tim nastojanjima. Podrska je obecana i za period posle izbora, na kojima SDP BiH ocekuje jacanje svog uticaja i osvajanje znacajnih uporista u organima vlasti i u centralnim »entitetskim« institucijama, u kojima i iz kojih bi mogla delovati na prevazilazenju nacionalnih podela u BiH i njenoj reintegraciji. Pomoc u rekonstrukciji BiH i njenih entiteta, obecali su predstavnici najuticajnijih evropskih socijaldemokratskih grupacija, zavisice uostalom i od brzine rekonstrukcije demokratije i civilnog drustva. To vazi i za susedne zemlje.

Razvoju demokratije u susednim zemljama i njegovom uticaju na stanje u BiH bio je posvecen ceo drugi dan Konferencije. Osudjene su sve igre oko podele BiH i zakljuceno da je demokratizacija u Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori od zivotnog znacaja kako za opstanak tako i za demokratizaciju u BiH. Cule su se i pohvale na racun Gradjanskog saveza Srbije zbog doslednog suprotstavljanja ratu, nacionalizmu i podeli BiH.

Pokazano je i veliko interesovanje za predizbornu situaciju u Srbiji i Crnoj Gori i delovanje ovdasnjih opozicionih koalicija. Da bi ove koalicije dobile neophodnu konkretnu podrsku prijatelja iz sveta, jos je potrebno otkloniti neke nedoumice i razbiti stereotipe, npr. da postoje ekskluzivni garanti Dejtonskog procesa ili da je opozicija u Srbiji jednako ili vise nacionalisticka od vlasti.

Sredjujuci utiske iz Sarajeva, grada koji ubrzano krpi svoje rusevine ali koji jos intenzivno pritiskaju njegova nebrojena groblja, potpisnik ovih redova je tek u autobusu na liniji Lukavica-Beograd shvatio da nikad pre nije sa manje formalnosti stigao do glavnog grada susedne drzave i nazad. Konferencija u Sarajevu je pokazala da i van tog zacaranog kruga postoje ljudi i organizacije koji hoce i mogu da na prostoru BiH i oko njega povrate normalan zivot i normalnu ljudsku komunikaciju.

Dusan Gamser


Republika br.148 15-30. septembar 1996.
[Posaljite nam vas komentar]

[Arhiva]

[© Copyright Republika & Yurope 1996 - Sva prava zadrzana]