Broj 226

Dogadjanja

Strajk zaposlenih u pravosudnim organima Srbije

Bunt pravnika u ime prava

Pocetkom novembra lepeza strajkova i protesta sirom Srbije obogacena je buntom sluzbenika u pravosudju koji traze povecanje plata za 80 odsto.
U eksploziji nezadovoljstva malim platama i uslovima rada ucestvuju pravosudni radnici iz petnaestak gradova, prema saopstenju Republickog odbora sindikata uprave i pravosudja. Zaposleni su u pismu ministru pravde Dragoljubu Jankovicu istakli svoju resenost da u svojim zahtevima istraju do kraja i pripretili da ce izvrsiti potpunu blokadu sudova. Protest je kulminirao u vidu dvocasovnih obustava rada u vecini beogradskih, kragujevackih, pancevackih i novosadskih sudova, da pomenemo samo one najvece, sto je u prilicnoj meri uznemirilo Ministarstvo pravde i ministra Jankovica licno.
Ministar je, naime, uputio okruznicu predsednicima svih sudova, svim okruznim javnim tuziocima i predsednicima veca za prekrsaje.
U svom obracanju, koje je ogorcilo zaposlene u pravosudju, ministar Jankovic obavestava staresine pravosudnih organa da su »obavezni da se staraju o organizaciji posla i postovanju radnog vremena«. Jer »kao sto je poznato«, pise ministar Jankovic, »Zakonom o strajku, zabranjen je strajk u drzavnim organima, pa je svako neobavljanje poslova teza povreda radne obaveze«. Ministar je pripretio pobunjenim sudijama i javnim tuziocima da bi, ukoliko nastave sa strajkom, mogli po kratkom postupku dobiti otkaz.
Ovo pismo je u krugovima strajkaca i demokratske javnosti ocenjeno kao svojevrsni politicki pritisak i skandal, jer taj isti ministar zaposlene u pravosudnim organima nije dosad udostojio nijednog obracanja kada su u pitanju nagomilani problemi.

Predsednik Republickog odbora Sindikata uprave i pravosudja Njegos Potezica najavio je nastavak strajka uprkos pritiscima. On je istakao da »niko nema pravo da zabrani odrzavanje dvocasovnih sindikalnih sastanaka u radno vreme« i dodao da je osnovni zahtev ekonomske prirode i da se odnosi na povecanje plata i poboljsanje opstih uslova rada svih zaposlenih. Plate u ovoj oblasti, naime, nisu povecavane vec dve godine, a Ministarstvo pravde je sredinom oktobra donelo »Naredbu o dodatku za rad u sudovima«, kojom je odredjen fiksni mesecni dohodak za nosioce sudskih funkcija u visini od 1100 do 1800 dinara.
Najagilniji i najuporniji bili su zaposleni u kragujevackom pravosudju. Vec desetog novembra radnici Okruznog, Opstinskog i Privrednog suda i Tuzilastva su odlucili da se pismeno izjasne da li su za svakodnevnu blokadu rada pravosudnih organa u vremenu od 10 do 12 casova ili su za nastavak beskorisnih sastanaka posle radnog vremena. Vecina se izjasnila za prvu varijantu cime je javnosti, ali i ministru Jankovicu, stavljeno do znanja da se ne plasi otkaza. Kragujevacke sudije su uputile i pismo Republickom odboru Sindikata uprave i pravosudja da se jasno i nedvosmisleno izjasni o ideji odrzavanja velikog protestnog skupa zaposlenih u pravosudju u Beogradu.
Medjutim, iz Okruznog suda u Kragujevcu, tacnije od njegovog predsednika Radojka Martinovica vec stizu upozorenja da ce »biti prinudjen da u skladu sa pismom ministra Jankovica primeni jasne zakonske odredbe«.
Izgleda da je ovo, kao i slicna saopstenja, ipak uplasilo Sindikat uprave i pravosudja Srbije pa je ovaj organ u ime svojih clanova u cetvrtak 18. novembra odlucio da potpise dogovor sa Vladom o obustavi strajka. Vlada Srbije se obavezala da ce striktno postovati dinamiku isplate zaostalih zarada. Da li ce ovaj sporazum zaziveti, ostaje da se vidi.

Z. M.  


© 1996 - 1999 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar