Broj 226

Hronika 

Kalendar

22. oktobar–19. novembar

Petak, 22. oktobar
Zeljku Kopanji, vlasniku i glavnom uredniku banjaluckih »Narodnih novina«, amputirane su obe noge iznad kolena, a lekari smatraju da je on jos uvek u kriticnom stanju. Rano ujutro, Kopanja je nastradao u svom automobilu, ispod kojeg je eksplodirala podmetnuta bomba. Ovaj dogadjaj se dovodi u vezu sa pisanjem Nezavisnih novina o mogucim pociniocima ratnih zlocina u Bosni, a sa druge strane, sa pisanjem istih novina o vodecim licnostima vlasti u Srbiji.

U eksploziji kasetne bombe kod Urosevca povredjeno je cetvoro dece.

U stan Srpkinje Dragane Trampic, iz Pristine, zaposlene kao prevodioca pri misiji UN, ubacena je granata i ona je tesko ranjena.

Kosovo je posetio generalni sekretar NATO-a Dzordz Robertson.

Meri Robinson, visoki komesar UN za ljudska prava, koja boravi na Kosovu, zahtev Srba sa Kosova za kantonizacijom i posebnim zastitnim korpusom nazvala je »provokacijom«.

Vuk Draskovic, lider SPO-a, nazvao je demonstracije u organizaciji SZP-a »sramotom« za opoziciju.

Americki general Majkl Sot, prvi covek americkog vazduhoplovstva u bombardovanju Jugoslavije, kritikovao je Francusku zbog cestog stavljanja zabrane na gadjanje pojedinih ciljeva tokom napada na SRJ. On je, kako je rekao, bio pristalica toga da Beograd prve noci bude »obezglavljen«, rusenjem mostova na Dunavu i gadjanjem najvaznijih vojnih i politickih centara.

Subota, 23. oktobar
U selu Dopovo, blizu Kline, u jednoj basti pronadjena su tri lesa, koja su, procenjuje se, ubijena pet-sest meseci ranije, a u selu Besinje kraj Pristine, les starice ubijene pre otprilike nedelju dana, javlja KFOR.

Jedan americki vojnik iz sastava KFOR-a nadjen je u kriticnom stanju, ranjen hicem u glavu. U bolnici je preminuo, rekao je Ole Irgens.

U protekla cetiri meseca u Gnjilanu je spaljeno 400 romskih kuca, rekao je predstavnicima KFOR-a Tefik Agusi, jedan od romskih aktivista.

U Beogradu protesti u organizaciji SZP traju vec 32 dana. Zoran Djindjic je, u obracanju gradjanima okupljenim na Trgu Republike, izrazio uverenje da ce vanredni izbori biti raspisani za 15–20 dana.

Nedelja, 24. oktobar
Lideri SZP sastali su se u Budimpesti sa zapadnim diplomatama.

Centar javne bezbednosti u Banjaluci saopstio je da u rasvetljavanju pokusaja ubistva Zeljka Kopanje trazi pomoc od MUP-a SRJ i slicnih sluzbi u Muslimansko-hrvatskoj federaciji.

U Gracanici je odrzana konstitutivna sednica Srpskog nacionalnog veca Kosmeta.

Prema istrazivanju londonskog dnevnika »Opserver«, Srbija je na desetom mestu rang liste o krsenju ljudskih prava. U Kini, Iraku i Avganistanu, prema ovom nalazu, ljudska prava krse se manje nego u Srbiji; Slovenija je na 192. mestu po »kolicini« krsenja ljudskih prava.

Ponedeljak, 25. oktobar
Na Svetom Stefanu su se sastale delegacije SRS i DPS u nameri da razgovaraju o inicijativi Crne Gore za redefinisanje odnosa u federaciji. Oni su se slozili da savezna drzava ne funkcionise onako kako je to predvidjeno saveznim ustavom.

Pripadnici SFOR-a su uhapsili Damira Dosena optuzenog od strane Haskog tribunala za ratne zlocine pocinjene tokom rata u BiH.

Ivanu Novkovicu, lideru gradjanskog protesta u Leskovcu, odlozeno je sudjenje, jer sud nije pribavio dokazni materijal protiv Novkovica. Tuzilac u ovom postupku Zivojin Stefanovic, nacelnik Jablanickog okruga, ostao je pri odstetnom zahtevu od dva miliona dinara i pridruzio se krivicnom gonjenju Novkovica.

Utorak, 26. oktobar
Delegacije DPS-a, SPS-a i JUL-a, koje su se sastale u Beogradu, nacelno su podrzale opstanak Jugoslavije. Dogovor je da se razgovori nastave u saveznom parlamentu.

Hasim Taci i clanovi njegovog »privremenog« kabineta prihvatili su da Bernar Kusner, sef civilne misije UN na Kosovu, bude kopredsedavajuci ove vlade sa pravom veta.

Ole Irgens, portparol KFOR-a, saopstio je da su trojica Albanaca poginula na istoku Kosova »baratajuci eksplozivom«, a tela troje ubijenih ljudi su pronadjena zapadno od Podujeva.

Kemp Bondstil, americki vojni logor, gradi se u blizini Urosevca, javlja Rojters. Izvestaci ove agencije smatraju da ce to biti najveci americki vojni logor posle Vijetnama.

Radnici zaposleni u pravosudju Srbije strajkuju i traze ostavku ministra pravde u srpskoj Vladi Dragoljuba Jankovica.

Crnogorski parlament je dobio predlog zakona o amnestiji. Ovo je predlog poslanika vladajuce koalicije jer je protiv 13 000 vojnih obveznika u Crnoj Gori pokrenut postupak zbog neodazivanja na mobilizaciju u vreme NATO agresije.

Sreda, 27. oktobar
U Pristini su razgovarali Hasim Taci i Bodo Hombah, koordinator Pakta za stabilnost Balkana.

Sudjenje Cedomiru Jovanovicu, jednom od lidera studentskog pokreta i DS, odrzano je u odsustvu tuzenog Jovanovica, koga je clanica JUL-a i pomocnica ministra informisanja Srbije Radmila Visic tuzila zbog tvrdnji iznetih u biltenu SZP-a »Promene«, ciji je glavni i odgovorni urednik Jovanovic.

Okruzni sud u Beogradu oslobodio je optuzbe za pripremanje teroristicke akcije jednu grupu albanskih studenata sa Kosova, uhapsenih 13. maja. Sudija Zoran Savic ucinio je to usled nedostatka dokaza.

Cetvrtak, 28. oktobar
Bernar Kusner, sef UNMIK-a, i Klaus Rajnhart, komandant KFOR-a, osudili su napad Albanaca na konvoj srpskih izbeglica koji se dogodio u Peci. Konvoj od 155 srpskih izbeglica napalo je oko 1500 Albanaca koji su pokusali da sprece njihov prolazak i povratak kucama. Petnaest Srba je lakse ranjeno, 19 vozila je zapaljeno, a 34 osobe su sklonjene u bazu KFOR-a u Peci.

Predstavnici 15 srpskih opozicionih stranaka potpisali su dokument o saradnji kojim su se obavezali da posle izbora nece ni na koji nacin saradjivati sa vladajucom koalicijom SPS-JUL-SRS.

»Danas« je osudjen na kaznu od 280 000 dinara po Zakonu o informisanju. Tuzilac Vojislav Seselj je najavio zalbu sudu jer je Grujica Spasovic, glavni ali ne i odgovorni urednik lista, izuzet od tuzbe.

Cedomiru Jovanovicu je nalozeno, od strane gradskog sudije za prekrsaje, da plati 320 000 dinara zbog usvajanja tuzbe Radmile Visic.

Policija je na Terazijama zaplenila 36 000 primeraka biltena SZP-a »Promene« i privela Bojana Stanojevica, predsednika IO Gradskog odbora DS.

Skupstina Crne Gore je usvojila Zakon o crnogorskom drzavljanstvu.

Petak, 29. oktobar
Dvojica Srba su tesko ranjena u Kosovskoj Vitini i Strpcu.

Karla del Ponte, tuzilac Haskog tribunala, zatrazila je od jugoslovenskih vlasti da istraziocima Tribunala obezbede pristup do srpskih zrtava i svedoka.

Londonski »Gardijan« navodi reci protosindjela, oca Save Janjica, da je sa Kosova proterano oko dvesta hiljada nealbanaca, oko petsto Srba je nestalo, tri stotine je ubijeno, veliki broj srpskih kuca je spaljeno, a unisteno je 70 svetih mesta.

Subota, 30. oktobar
Pet osoba srpske nacionalnosti nestalo je prilikom pokusaja da napuste Orahovac, javljaju radio-amateri.

Trojica Srba su tesko ranjena u napadu Albanaca koji se dogodio na fudbalskom igralistu u centru Lipljana.

U Subotici je poceo Drugi forum nevladinih organizacija SRJ.

Krivicno vece Okruznog suda u Prokuplju osudilo je petoricu pripadnika OVK na ukupno 60 godina zatvora.

Nedelja, 31. oktobar
Dvojica Albanaca pucala su na Momcila Trajkovica, lidera Srpskog pokreta otpora i predsednika IO SNV Kosova. Posle ranjavanja, Trajkovic je prebacen u rusku vojnu bolnicu u Kosovu Polju. On je to sto mu se dogodilo okarakterisao kao »politicki atentat«.

Ponedeljak, 1. novembar
Sednica odbora za bezbednost skupstine Srbije nije odrzana jer devet clanova iz redova vladajuce koalicije nije prihvatilo dnevni red – bezbednosnu situaciju i podnosenje predloga povodom pogibije clanova SPO u nesreci koja se 3. oktobra dogodila kod Lazarevca. Pre toga je vecina odlucila da sednica bude zatvorena za javnost.

Utorak, 2. novembar
Vlada Crne Gore je na vanrednoj sednici donela odluku o uvodjenju nemacke marke kao paralelnog sredstva placanja u ovoj republici. Odnos marka–dinar je 17:1.

Britanska novinarka Desa Trevisan pustena je iz zatvora zbog cinjenica, kako se kaze u odluci Ministarstva pravde Republike Srbije: »...imenovana starija osoba, da je bila na lecenju u Igalu i da ima zdravstvene tegobe«. Desa Trevisan je osudjena na deset dana zatvora i progonstvo iz Jugoslavije zato sto u njenom pasosu nadlezni organi nisu nasli pecat koji potvrdjuje njen ulazak u SRJ.

Nekoliko hiljada studenata se odazvalo pozivu organizacije »Otpor« na protestno okupljanje na platou ispred Filozofskog fakulteta. Studenti su skup nastavili protestnom setnjom, trazeci odrzavanje vanrednih izbora i ukidanje zakona o univerzitetu i informisanju.

MUP Beograda je saopstio da je privedeno deset lica koja su osumnjicena za ubistvo maloletnog fudbalskog navijaca Aleksandra Radovica, na derbi utakmici u Beogradu.

Sreda, 3. novembar
Ole Irgens je saopstio da je u selu Donji Stereoc pronadjeno telo sezdesetdevetogodisnje Srpkinje koja je ubijena hicem iz vatrenog oruzja.

U Vasingtonu su predstavnici SZP odrzali zajednicku konferenciju za stampu sa americkim drzavnim sekretarom Medlin Olbrajt. Lideri SZP nalaze se u visednevnoj poseti SAD. Na poziv Olbrajtove u Vasington je otputovao i crnogorski predsednik Milo Djukanovic.

Bivsi sef misije OEBS-a na Kosovu Viljem Voker, osudio je u Pristini nasilje Albanaca nad Srbima. Bernar Kusner je optuzio Albance da su »od progonjenih postali progonitelji« i da nad Srbima primenjuju najsurovije forme diskriminacije i terora.

Cetvrtak, 4. novembar
Andre Zilison, portparol EU u Briselu, izjavio je za »Glas javnosti«, da stavovi SAD prema Srbiji ne obavezuju EU.

U svom stanu pronadjen je mrtav Branislav Vasiljevic, clan i funkcioner DS, koji je jedno vreme bio i telohranitelj Zorana Djindjica. Prvi uvidjaj govori da je rec o samoubistvu, ali celnici DS i sam Zoran Djindjic ne veruju u to.

Novosadska policija je sprecila finale akcije »Otpora«, pod nazivom »I mi most za obnovu imamo«.

Petak, 5. novembar
Odluka NBJ o prekidu platnog prometa sa Crnom Gorom u ovoj republici je okarakterisana kao ocekivana. Odluka je objasnjena »zastitom od nekontrolisane emisije novca«.

Predsednik srpske vlade Mirko Marjanovic optuzio je NATO za izazivanje nestasice roba u Srbiji.

Subota, 6. novembar
U americkom Senatu je jednoglasno usvojen zakon o pomoci demokratizaciji Srbije.

Posle posete crnogorskog predsednika Djukanovica SAD, Amerika je odobrila pomoc Crnogorcima u iznosu od cetrdeset miliona dolara.

Nedelja, 7. novembar
Ambasador Rusije u UN Sergej Lavrov razgovarao je u Pristini sa predstavnicima srpske drzave, Zoranom Andjelkovicem i Stanimirom Vukicevicem.

Drzava je dva puta naplatila kaznu listu »Danas«, tako da im je racun i dalje blokiran. Iako je potvrdjeno da je ovaj list vec jednom platio kaznu dosudjenu po Zakonu o informisanju, sa racuna je ponovo skinuta ista suma.

Ponedeljak, 8. novembar
Generalstab VJ je demantovao navode podgorickih »Vijesti« o tome da je general Ojdanic, prilikom razgovora sa crnogorskim premijerom Vujanovicem, kritikovao Saveznu vladu, njenog predsednika i potpredsednika zbog materijalnog polozaja VJ.

Direktor filijale NBJ u Podgorici Pero Vujovic izjavio je za beogradske medije da je platni promet izmedju dve republike i formalno prekinut i da ce 90 miliona dinara, koliko su crnogorske firme uplatile na racune srpskih, biti vraceno uplatiocima.

Utorak, 9. novembar
Skupstina Srbije je usvojila dnevni red i zahtev SPO-a da se raspravlja o vanrednim izborima. Postavljeno je sedam novih ministara i jedan potpredsednik vlade. U novi resor za vise i visoko skolstvo izabran je novosadski profesor i clan JUL-a Jevrem Janjic, a novi potpredsednik Vlade je radikal Dragan Todorovic, dosadasnji ministar saobracaja. SPO je napustio sednicu Skupstine jer nije prihvaceno formiranje anketnog odbora za ispitivanje saobracajnog udesa kod Lazarevca.

Kordoni policije su sprecili demonstracije SZP predvodjene celnicima opstina i gradova gde je pobedila opozicija. Kordoni su sprecili nekoliko hiljada gradjana da prodju ka republickoj skupstini. Policija je dva sata ranije razbila studentske demonstracije u organizaciji »Otpora« i pretukla pedesetak studenata.

Ole Irgens je izjavio da je izgorela srpska crkva u selu Donji Zakut kod Podujeva.

Predsednica Haskog tribunala Gabrijela Kirk Mekdonald, u govoru koji je odrzala u sedistu UN u Njujorku, zatrazila je da drzave izvrse naloge tribunala i uhapse Karadzica, Mladica, Milosevica i druge cije izrucenje ovaj sud trazi.

Sreda, 10. novembar
Skupstina Srbije je usvojila novi zakon o lokalnoj samoupravi.

Srpsko nacionalno vece Kosova i Metohije poslalo je zahtev Skupstini Srbije da opozove poslanike vladajuce SPS-JUL-SRS koalicije koji su izabrani na Kosovu.

Stamparija »ABC grafika» dobila je naloge da plati kaznu od 3 039 000 dinara na osnovu 34 sudska resenja koja su, do sada, doneta.

»Danas« je oslobodjen tuzbe koju je protiv njega podigao Rajko Popovic, glavni i odgovorni urednik »RTS Komune«.

Ole Irgens je rekao da je od juna na Kosovu ubijeno 379 osoba od kojih najvise Srba.

»Glas javnosti« je prekrsajno kaznjen sa 200 000 dinara, zato sto je pre devet meseci, nenamerno, u informaciji o jednom saobracajnom udesu, zamenio imena vozaca i suvozaca.

Cetvrtak, 11. novembar
Skupstina Srbije je usvojila predlog zakona o pravima i duznostima srpskog predsednika, a predlog SPO-a o predizbornom dijalogu i raspisivanju prevremenih izbora zavrsio je u Odboru za pravosudje i upravu.

Frajmut Duve, predstavnik za medije OEBS-a, izjavio je da vlasti u Beogradu nastavljaju sa progonom nezavisnih medija.

Gradjani Nisa su protestovali 52. put.

Lekarki i pesnikinji sa Kosova Flori Brovini pocelo je sudjenje pred okruznim sudom u Nisu. Ona se tereti za krivicno delo udruzivanja radi neprijateljske delatnosti.

Petak, 12. novembar
Skupstina Crne Gore je usvojila Zakon o amnestiji.

U Budimpesti je poceo sentandrejski sabor srpske opozicije i dijaspore na kojem ucestvuje i princ Aleksandar Karadjordjevic.

Navode »Monitora« da su paravojne formacije koje su ucestvovale u ratu na Kosovu premestene u Crnu Goru, demantovali su visoki crnogorski zvanicnici Novak Kilibarda i Dragan Soc, uz ogradu da nisu iskljucene namere rezima u Srbiji i Jugoslaviji da i tako destabilizuju situaciju u ovoj republici.

Avion svetskog programa za hranu srusio se severno od Kosovske Mitrovice. Poginuli su svi, 21 putnik i 3 clana posade.

Subota, 13. novembar
Posle mesec dana kucnog pritvora, majka i cerka M. N. i Lj. N., uspele su da pobegnu od razbojnika Albanaca koji su ih, kako su izjavile, silovali i mucili na razne nacine. UNMIK je potvrdio Blicu da su one kidnapovane u Urosevcu i da su posle trideset dana uspele da umaknu svojim muciteljima, uz pomoc policije UNMIK.

U Gnjilanu je pretucen Milivoje Cvetkovic-Sirinic, dok se na stakama kretao ulicom.

Vuk Obradovic, lider Socijaldemokratije, pozvao je Vuka Draskovica da organizuje novi susret opozicionih stranaka radi usaglasavanja zajednickog strateskog nastupa.


Ovih dana izasao je iz stampe, nakon prevoda na nemacki i francuski,
i engleski prevod knjige Srpska strana rata koju je nas list izdao,
zajedno sa Vikomom i Gradjanskom citaonicom iz Zrenjanina, pre tri godine

Nedelja, 14. novembar
U Budimpesti je potpisana sentandrejska deklaracija ujedinjene dijaspore i srpske opozicije.

Hrvatski Predsednik Franjo Tudjman je ponovo operisan. U hrvatskim medijima se provlaci pitanje da li je Tudjman uopste jos ziv.

Ponedeljak, 15. novembar
Prema informacijama Fonda za humanitarno pravo, iz zatvora u Srbiji, tokom vikenda, pusteno je oko 110 Albanaca. Tuzilastvo je odustalo od krivicnog gonjenja zbog nedostatka dokaza.

EU je odobrila isporuke nafte za Nis i Pirot. Ukidanje zabrane letenja za i iz Srbije bice razmotreno kasnije, s obzirom na predvidjeno prosirenje liste onih drzavljana SRJ koji nece moci da dobiju vize EU, za jos 150–200 osoba.

Boris Trajkovski iz vladajuce VMRO-DPMNE, izabran je za novog predsednika Makedonije.

Utorak, 16. novembar
SRJ je protestovala sto nije pozvana na samit OEBS-a u Istanbulu.

Sreda, 17. novembar
Na drugoj donatorskoj konferenciji za obnovu Kosova, odrzanoj u Briselu, prikupljeno je 1,1 milijardi dolara.

U Srbiji su na snazi restrikcije struje u trajanju od po dva sata.

Cetvrtak, 18. novembar
Evropski parlament je upozorio kosovske Albance da ce EU preispitati svoju pomoc u rekonstrukciji Kosova, ukoliko Albanci nastave sa nasiljem nad nealbanskim stanovnistvom.

Petak, 19. novembar
Lideri 54 zemlje, clanice OEBS-a, potpisali su u Istanbulu deklaraciju u kojoj se, izmedju ostalog, kaze i to da je povratak SRJ u ovu organizaciju dobrodosao, ali se to moze dogoditi tek posle uvodjenja demokratskih promena u zemlji. Lideri 54 zemlje su takodje pozvali Albance na Kosovu da postuju prava nealbanskog stanovnistva Kosova. U deklaraciji se zahteva i da Hrvatska omoguci povratak svim Srbima koje su njene vlasti prognale 1995. godine. Lideri srpske opozicije i Milo Djukanovic na Samit su bili pozvani kao posmatraci.

Lideri zemalja clanica OEBS-a potpisali su Pakt o kontroli konvencionalnog naoruzanja u Evropi. Ovaj dokument potpisao je i americki predsednik Klinton.

SPO je izjavio da su aktivnosti Vuka Draskovica na Samitu OEBS-a u Istanbulu bile »posebne« i odvojene od aktivnosti drugih opozicionih lidera.

Milo Djukanovic je izjavio da su demokratski procesi u Crnoj Gori u »kriticnoj fazi« i da se situacija pomera sve vise u pravcu nezavisnosti Crne Gore. Iako ih EU savetuje da ostanu u SRJ, Djukanovic smatra da to nije praceno adekvatnom stvarnom pomoci.

Nastasja Radovic  


© 1996 - 1999 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar