Broj 226

Alternativa 

Mediji

Muke po stampi

Vredi li postavljati pitanje ko su nezavisni novinari,
da li se opiru rezimu i kako to rade?

Koliko god izgledalo nelogicno da nezavisno novinarstvo, koje bi, po definiciji, u ovakvoj Srbiji trebalo da predstavlja jezgro otpora rezimu i spiritus movens stvaranja gradjanskog drustva, ne preduzima zapazene akcije (sta onda ostali treba da rade?), toliko je i logicno, jer su mediji i novinari licno podvrgnuti represiji.

Zrtveno jagnje

Kada su, naporedo sa sada vec istorijskim pregovorima Milosevic–Holbruk oktobra prosle godine, zapljustale prve kazne nezavisnim medijima, malo je ko ocekivao da se Milosevic i kompanija nece zadrzati samo na otimanju novca i plenidbi imovine. Slucaj Slavka Curuvije, medjutim, bacio je trajnu ljagu na celu srpsku naciju koja se i pored oskudne demokratske tradicije do 11. aprila 1999. nije mogla »pohvaliti« ubistvima novinara, urednika i izdavaca. Nikada necemo saznati da li bi se to dogodilo da su nezavisni mediji organizovali zajednicki otpor.
Progon vlasnika Dnevnog telegrafa i Evropljanina poceo je marta prosle godine, kada je skupa sa ostalim glavnim urednicima pozvan na informativni razgovor zbog prenosenja informacije agencije Beta u kojoj su zrtve jedne od policijskih akcija nazvane Albancima, a ne »teroristima«. Do likvidacije, Curuvija je u nekoliko navrata osudjivan na novcane (ukupno 4 050 000 dinara, dok je marka vredela 5–6 dinara) i zatvorsku kaznu od pet meseci, bezuslovno. Zabranjene su mu novine, plenjena imovina, novinari osudjivani. Sve vreme, podrska kolega se prvenstveno zasnivala na saopstenjima o progonu, nekakvim savetovanjima, tribinama. S druge strane, vlada Crne Gore mu je nudila azil, americki Stejt dipartment materijalnu pomoc, specijalni izvestilac UN Jirzi Dinstbir i bracni par Draskovic dosli su u Curuvijin stan da sprece zaplenu licne imovine. Okupljanja novinara bilo je kada su plenjeni tirazi DT. Individualne solidarnosti nije izostalo.

No, nezavisni mediji propustili su da izvedu zapazenije akcije. Curuvija je predlagao neizlazenje novina tri dana, nesto poput generalnog strajka, ali su drugi izdavaci i urednici odbacili ideju. Pominjalo se i stampanje jedne prazne strane, u znak protesta, ni to nije uradjeno. Da li iz nesposobnosti da shvate da ono sto je danas jednog snaslo moze koliko sutra zadesiti i druge, ili iz nedostatka kolektivne svesti, pojave jos neshvacene na ovim prostorima, mediji su ostali tihi. Jedino sto su preduzeli bilo je stampanje nekakvih besplatnih oglasa, pri tom ne narocito vesto osmisljenih. Kampanja »Nije srpski cutati« (kao da nesto mora biti srpski, mada cutanje ima dubokih korena na ovim prostorima), prosla je kako je prosla. E, to je bilo pre bombardovanja, dok je jos postojala ideja o oblicima saradnje... A, onda je Curuvija prestao sa izdavanjem novina i, prema vazecim carsijskim teorijama, to platio glavom. Vecina ostalih je potrcala na cenzuru, a neki su i ode cenzorima pisali.

Danas, sest meseci po okoncanju bombardovanja, mediji stidljivo govore o pravim uzrocima nacionalne katastrofe, spekulisu brojem zrtava, poricu etnicko ciscenje, duvaju u Miloseviceve trube kao sto su duvali s proleca. Nedostaju analize takvog ponasanja, nedostaje solidarnost, nedostaje rasprava u strukovnom udruzenju. Ipak, izuzeci postoje.

Na udaru zakona

U protekla dva meseca, javna glasila, stamparije i pojedinci platili su drzavi nekoliko miliona dinara zbog tuzbi osnovanih na Zakonu o informisanju.
Sudovi za prekrsaje usvajali su gomile tuzbi koje su se odnosile na istu inkriminisanu radnju (ABC grafika i Slavoljub Kacarevic tuzeni su 52 puta), donosene su presude na osnovu tuzbi za prekrsajne radnje ucinjene mesecima ranije (Glas javnosti je osudjen za informaciju koja je objavljena devet meseci ranije).
Krivicni progoni urednice u Dnevnom telegrafu, Zoje Jovanov, i realizatora programa leskovacke televizije Ivana Novkovica, nastavljaju se.
S druge strane, tuzbe koje se podnose protiv medija pod kontrolom rezima odbijaju se kao neosnovane, a optuzeni pojedinci pozivaju se na poslanicki imunitet i nepovredivost drzave po prekrsajnom zakonu (slucaj tuzbe Momcila Trajkovica protiv Borbe i Politike).


NUNS u poslednja dva meseca nije reagovao na osude medija i novinara. Udruzenje novinara iz RS, koje sebe takodje naziva nezavisnim, spremno je postavilo ultimatum drzavnim organima koji sprovode istragu u slucaju atentata na Zeljka Kopanju, osnivaca i glavnog i odgovornog urednika banjaluckih Nezavisnih novina, ukoliko u odredjenom roku ne budu u javnost izneti rezultati istrage.

Medjutim, u poplavi tuzbi i osuda bilo je i primera koji mozda govore o tome da se deo pravosudja ili samo pojedine sudije opiru nalozima u kojima uz tuzbe idu i presude. U jednom postupku, Danas je potpuno oslobodjen optuzbe, a u drugom je ustanovljeno da jedan od tuzenih nije nosilac funkcije na osnovu koje je protiv njega podignuta tuzba, te je oslobodjen, a drugostepeni organ, Vece za prekrsaje u Kraljevu preinacilo je presudu cacanskom Glasu i nalozilo da mu se ima vratiti deo uplacenog novca.
Svi ovi navodi pokazuju da je takozvani »Vucicev zakon« mocno sredstvo u borbi rezima da ostane na vlasti, ali i da njegovi autori i korisnici osecaju da je njihova moc i dalje toliko velika da se slobodno ne moraju pridrzavati ni ovog pravnog okvira. Pravosudje, sem izuzetaka, samo je deo egzekutivnog aparata. No, primetno je da cehovska solidarnost izostaje, da ostali mediji ne »dizu buku«.

Udruzeni?

Ako zanemarimo za trenutak represiju rezima, problemi novinarstva kao profesije, kriza samosvesti i solidarnosti pojedinaca, nesporno postoje. Drugi pokusaj Nezavisnog udruzenja novinara Srbije (NUNS u daljem tekstu) da privede kraju redovnu izbornu skupstinu udruzenja propao je zbog nedostatka kvoruma. Iako je u prvom delu skupstine Statut NUNS-a izmenjen, cime je kvorum znatno smanjen, 6. novembra falilo je tridesetak clanova. Dakako, nijedna odluka nije mogla biti usvojena, ali sama atmosfera cinila se neprilicnom, s obzirom na to gde se NUNS nalazi, kakvi ga problemi razaraju.
Izdvojile su se dve grupe stavova o tome kako da se izadje iz krize. Jedni su smatrali da kod sazivanja skupstine nije postovan tada vazeci statut (koji predvidja delegatski sistem biranja i odlucivanja), pa da se sve mora uraditi iznova, dok su drugi tvrdili da je dotadasnji rad skupstine legalan i legitiman. Resenje je nadjeno u neformalnoj sugestiji da postojeci organi NUNS-a (u ostavci) nacine reviziju clanstva i da zakazu novi nastavak skupstine na osnovu stanja koje ce tek biti stvoreno. Primetno je da i ta sugestija nije naisla na opste prihvatanje, cime situacija postaje dodatno karikirana.
Sukob legalnog i legitimnog, koji u NUNS-u poduze egzistira, produbljen je primetnim neinteresovanjem clanstva za ucescem u radu redovne skupstine. Od ukupno 1074 clana, oko 160 novinara je doslo na zakazani nastavak skupstine. Problemi se gomilaju, resenja su, cini se, nikad dalja.


Oko krivicnog postupka protiv urednice ekonomske rubrike Dnevnog telegrafa, Zoje Jovanov, angazovale su se medjunarodne organizacije za zastitu novinara. One su insistirale kod jugoslovenskih nadleznih organa da se postupak protiv ove novinarke obustavi, ali je ona odmah posle informacije o ovoj akciji dobila poziv da se pojavi na rocistu zakazanom za januar.

Komplikovani odnosi izmedju organa NUNS-a, Sekretarijata i clanstva, presli su granice internog. Polemika predsednika u ostavci Milosa Vasica i generalnog sekretara Dragutina Rokvica osvanula je na stranicama Danasa. Jedan drugom zamerali su kominternovske metode, odnosno nerad i neodgovornost. Pojedini clanovi zatrazili su pravna tumacenja eksperata, neki su se opet okrenuli drugim ekspertima, treci pravnom zastupniku Udruzenja. Da li je potrebno pomenuti da su zakljucci suprotni?
Skupstina NUNS-a propustila je da raspravlja i donese odluke (dok je imala kvorum) o ponasanju medija tokom bombardovanja, o zatvaranju novinara, sudskim progonima, likvidacijama, pokusajima atentata. Vrlo los materijalni polozaj novinara, kako zaposlenih u redakcijama tako i fri-lensera, pominjan je stidljivo, kao da se o nekom drugom radi. Umesto toga, rasplamsali su se antagonizmi oko statusa i poslovanja Medija centra, ciji je osnivac, vlasnik i upravljac NUNS.
Stavovi o legalnosti skupstine vidjeni su sada u svetlu interesa. Zaposleni u Medija centru smatrali su da je sazivanje skupstine bilo pogresno u citavoj proceduri i da bi delegatski princip obezbedio kvorum. Na optuzbe jednog broja clanova da im je cilj opstrukcija, jer im to odnekud odgovara, Hari Stajner, direktor Centra, odbacuje sve insinuacije. On kaze da su odnosi NUNS-a i Medija centra precizno definisani statutom Medija centra. U vezi sa poslovanjem, Stajner tvrdi da Centar zivi od realizacije projekata i da on ne postoji zato da bi donosio novac NUNS-u, nego da brine o Udruzenju u okviru svojih propisanih obaveza. Tako su NUNS-u obezbedjene nove prostorije od novcanog iznosa novinarske nagrade koju je Centar dobio. Stajner naglasava zainteresovanost za saradnju sa Udruzenjem na zajednickim projektima, ali da izostaje saglasnost druge strane.
Zaposleni u Sekretarijatu, koji su i clanovi NUNS-a, drze da je skupstina sazvana »zakonito«, ne samo po Statutu, nego i imajuci u vidu fakticko stanje.
U jednom se, medjutim, dve grupe slazu: izborni organi NUNS-a nisu najbolje vrsili predvidjene duznosti, cime se moze pravdati demotivisanost clanstva koje u Udruzenju ne vidi predstavnika profesije i zastupnika interesa novinara.
Nezavisni ce posmatrac primetiti da nedostaje volje, cini se i motivacije, da se zadovolje principi legaliteta i legitimiteta, da se konacno objedine. Ovako, javila se proceduralna kriza koja preti da razori preko potrebno esnafsko udruzenje.
Represija rezima je sve snaznija, udruzenje sve slabije, problemi ne nestaju.
Zna li neko u Srbiji ko je Nebojsa Ristic? Zasto se mediji ne bave osnovnim ljudskim pravima, sta uopste zastupaju? Vredi li postavljati pitanje ko su nezavisni novinari, da li se opiru rezimu i kako to rade? Zar je moguce da presuda Makiju zavredjuje isto prostora u Blicu i Ekspres politici? Ima li komentara o lakrdiji koja je napravljena od sudjenja u Valjevu? Zanima li medije nesto vise od politicara i njihovih intriga?

Nastasja Radovic  
Bojan al Pinto-Brkic  


© 1996 - 1999 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar