Broj 226

Alternativa 

Izgradnja civilnog drustva

Dilema o modalitetima neophodnog ucesca Treceg sektora u procesu drustvenih i politickih promena u zemlji dominirala je Drugim forumom jugoslovenskih nevladinih organizacija, odrzanim od 29. do 31. oktobra u Subotici

Problem kako izvesti demokratizaciju drustva, a sacuvati identitet organizacija i izbeci asimilaciju ili prerastanje NVO u politicke stranke za sada je prevazidjen formulacijom da je »posao nevladinih organizacija da demokratizuju drustvo, a politickih stranaka da demokratizuju politiku«. Ova »demokratizacija drustva« koju su NVO ostavile sebi u zadatak pre svega bi trebalo da se odvija kroz izgradnju i obnovu institucija. 
U Preporukama za rad NVO, dokumentu koji su usvojile ucesnice Foruma, jugoslovenskim nevladinim organizacijama poruceno je da »utvrde moguce modalitete javnog i politickog delovanja u procesima demokratizacije i rekonstrukcije drustva«. 
Ocenjujuci da se temeljne drustvene promene odgadjaju ili simuliraju i da su politicke snage nespremne i nesposobne da ozbiljno ucestvuju u resavanju krize, ucesnice Drugog foruma NVO opredelile su se za delovanje na projektima demokratizacije drustva i primene Pakta o stabilnosti jugoistocne Evrope, kao i drugih projekata usmerenih na stabilnost i saradnju u regionu.
NVO bi, zakljucak je Foruma, ovo mogle da izvedu kroz nove oblike i sadrzaje organizovanja gradjana, kako bi oni imali aktivniji odnos prema prevazilazenju drustvene i politicke agonije i haosa u zemlji. 


Izvesna otvorenost lokalnih vlasti u »slobodnim gradovima« prema NVO postoji, ali su organizatori Foruma ocenili da nevladinim organizacijama, »narocito u opozicionim opstinama preostaje jos mnogo rada na uspostavljanju stvarne saradnje izmedju javnog i neprofitnog sektora«
Ucesnice Foruma iskazale su svoju spremnost da u rad ukljuce vise mladih; nastave sa raznim vidovima povezivanja na strukovnom, ali i lokalnom, regionalnom i nacionalnom nivou uz negovanje medjusobne pomoci, solidarnosti i podrske; iniciraju saradnju sa lokalnim organima vlasti; ne prihvataju instrumentalizaciju radi ostvarivanja bilo cijih dnevnih interesa i ciljeva; javno deluju, ostvare vecu prisutnost u medijima kako bi postale bitan subjekt demokratskih procesa u zemlji. 
Posebnu odrednicu medju aktuelnim problemima Treceg sektora predstavlja finansiranje delovanja i projekata. Buduci da se zemlja ponovo nasla pod sankcijama, oskudicu fondacija iz inostranstva NVO oseca kao jedan od gorucih problema koji, uz malu vidljivost u javnosti i neprijateljstvo drzavnih institucija, dodatno opterecuje civilni sektor. Jedan od ucesnika Foruma prokomentarisao je problem recima da »finansijeri traze da prvo skinemo Milosevica, a posle da nam daju novac za neophodne projekte kojima bismo mogli da ucestvujemo u njegovom rusenju«. 
Obracajuci se u Preporukama medjunarodnim organizacijama i donatorima, Forum ih je pozvao da podrze i pomognu programe jugoslovenskih NVO, »i to kako onih koji podrazumevaju direktne akcije usmerene na demokratizaciju Jugoslavije, tako i one koji su usmereni na izgradnju institucija«. Medjunarodni donatori pozvani su i da podrze i pomognu zajednicke projekte jugoslovenskih NVO i NVO u regionu, a medjunarodne humanitarne organizacije da »uspostave konkretne oblike saradnje sa domacim humanitarnim nevladinim organizacijama«.
Obzirom da su okolnosti u zemlji umnogome otezale uslove za rad NVO, Preporuke Prvog foruma, prema recima samih organizatora, i pored »nove gradjanske energije koja postoji u jugoslovenskom drustvu« nisu tako uspesno realizovane.
Organizacijama za zastitu ljudskih i gradjanskih prava preporuceno je da posvete vecu paznju socijalnim pravima gradjana, smanje metropolizaciju akcija za zastitu ljudskih i gradjanskih prava, formiraju mrezu advokata za odbranu ljudskih prava, dalje razvijaju standarde ljudskih prava i da u resavanje manjinskih prava ukljuce i NVO manjinskih grupa.
I pored zakljucka da izvesna otvorenost lokalnih vlasti u »slobodnim gradovima« prema NVO postoji, organizatori Foruma ocenili su da nevladinim organizacijama, »narocito u opozicionim opstinama preostaje jos mnogo rada na uspostavljanju stvarne saradnje izmedju javnog i neprofitnog sektora«, i stoga sa Drugog foruma preporucili nastavljanje aktivnosti »edukacije lokalnih vlasti za kvalitetno obavljanje funkcija lokalne samouprave i poznavanja neprofitnog sektora, a radi omogucavanja efektivne saradnje lokalnih vlasti i NVO«. Projekte NVO trebalo bi prilagodjavati konkretnim i stvarnim potrebama lokalnih zajednica, porucio je Forum, a ne birati projektne teme prilagodjavajuci se iskljucivo programima donatora.
U vezi sa saradnjom NVO i lokalnih vlasti preporuceno je i pokretanje zakonodavnih inicijativa za regulisanje lokalne samouprave kao samostalne i decentralizovane i sa sopstvenim izvorima finansiranja.
Organizacije ucesnice dogovorile su se da izmedju dva foruma nastave rad kroz radne grupe. U zakljucnom dokumentu Foruma dogovoreno je osnivanje radnih grupa za pravni status NVO, odnos NVO sektora sa javnim sektorom, za odnos NVO sa komercijalnim sektorom, za razvoj lokalnih zajednica, za civilnu edukaciju i odnos domacih NVO sa medjunarodnim organizacijama. 
Organizacije ucesnice sa Drugog foruma u Subotici uputile su i »osudu i protest protiv raznih oblika bezakonja, korupcije, osiromasenja gradjana, uskracivanja slobode i prava gradjana, posebno iz manjinskih zajednica, kao i protiv progona i terora koji se vrsi nad srpskim i nealbanskim zivljem na Kosovu«.

Ivana Stevanovic  


© 1996 - 1999 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar