Broj 226

Dogadjanja

Uz Zakon o univerzitetu i ministar

Postavljenje zacinjeno batinama

Pripadnici policije jos jednom su, u Beogradu, 9. novembra, oprobali pendreke po ledjima srpskih studenata, dok je trajalo vanredno zasedanje Skupstine Srbije. Studenti su demonstrirali trazeci raspisivanje vanrednih demokratskih izbora i ukidanje Zakona o informisanju i Zakona o univerzitetu, i najavili da ce poslanike u parlamentu upoznati sa svojim zahtevima. Istoga dana na sednici Skupstine Srbije imenovan je i prvi ministar za vise i visoko obrazovanje u istoriji Srbije. Portfelj je dobio akademik Jevrem Janjic, fizicar, profesor na PMF u Novom Sadu, ali i clan JUL-a. U to ime stigla su i nova resenja o otkazima, a prema julovsko-radikalskom Zakonu o univerzitetu. Na red su dosli profesori Ekonomskog fakulteta Beogradskog univerziteta Refik Secibovic i Mihajlo Arandarenko. To sto je u medjuvremenu ozvanicena i ranije najavljivana suspenzija domacih univerziteta iz Evropske rektorske konferencije, nikoga narocito ne uzbudjuje. Evropska asocijacija je jos u martu odlucila da do 31. marta 2000. godine ne kontaktira sa ovdasnjim visokoskolskim ustanovama.
Studentska organizacija »Otpor« najavila je nastavak svojih akcija i demonstracija.
Centri visokog obrazovanja sire se po Srbiji, a reportaza o uspesnom startu jednog od novijih univerzitetskih centara u Blacu, koja je objavljena u Vecernjim novostima, mozda je najbolja ilustracija tog »novog« univerziteta.

»Blace, grad sa oko 6000 stanovnika nije imao bilo kakvu zabavu osim cetvrtkom pazarni dan, sada ne mogu da prepoznaju ni mestani. Za to se pobrinulo vise od 5000 studenata Filozofskog i Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Pristini, i Vise poslovne skole iz Kosova Polja... Sve je zivnulo, narod je odusevljen.«
Koliko je ovaj gradic koji gotovo na svakog stanovnika dobija po jednog studenta odusevljen, prema pisanju reportera, govori i to da su mnogi za studente obezbedili besplatan smestaj. Ali, kako je u gradu i stanovnistvo puka sirotinja koja zaradjuje po stotinak dinara mesecno, studentska kirija od trideset do pedeset maraka za sobu ozbiljno popravlja porodicne budzete.
Skupstina opstine je sa svoje strane pozvala one koji »imaju visak stambenog prostora da to prijave«. Da li ce u taj »visak« biti useljeni studenti ili profesori nije izvesno, ali je sve cesce pitanje smestaja i nastavnika i njihovih porodica izbeglih sa Kosova.
Jagos Zelenovic, rektor Univerziteta u Pristini, cije je sediste trenutno u Krusevcu, u intervjuu za crvenu Borbu ocenio je da se mora sacuvati »ogroman intelektualni potencijal ovog univerziteta«, te da ce »kada se budemo vratili na Kosovo i Metohiju, a nadamo se da taj dan nece biti daleko, celokupan naucni i intelektualni potencijal naseg univerziteta biti stavljen u funkciju revitalizacije tog prostora Republike«.
Samo u septembarskom i oktobarskom ispitnom roku polozeno je preko 30 hiljada ispita na Pristinskom univerzitetu. Ni upis u prvu godinu studija nije prosao losije, tvrde nadlezni. Interesovanje za studije na ovom univerzitetu bilo je veliko, a narocito na Filozofskom i Filoloskom fakultetu i na Fakultetu umetnosti, tvrdi rektor Zelenovic.
Nastavnici i saradnici univerziteta ne oglasavaju se posebno. Tek poneki usamljeni glas. Predsednik Udruzenja i istrazivaca Srbije akademik Milan Kurepa pre nekoliko dana ostro je porucio rektoru i dekanima BU da podnesu ostavke jer ni posle nedelju dana od batinanja studenata na ulicama Beograda nisu zastitili svoje djake.
Akademik Kurepa je podsetio rukovodioce na BU da je njihov zadatak da brane studente od bilo kojeg oblika nasilja ukljucujuci i policijsko.
 

Lidija Jovetic 

 

© 1996 - 1999 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar