Broj 224-225

Dogadjanja

Od Ciglane do Ovcare

Dinko Sakic, upravnik logora Jasenovac tokom 1944. godine, osudjen je pocetkom oktobra na maksimalnu kaznu od 20 godina zatvora. Kaznjen je zbog zlocina nad civilnim stanovnistvom. Ustav Republike Hrvatske ne priznaje smrtnu kaznu, ali ce oktobarska presuda, zbog Sakicevih godina, biti dozivotna. Sudjenje Sakicu je trajalo pola godine. Mnogi svedoci, preziveli logorasi, nisu dosli na sudjenje, uglavnom zbog straha od represalija. Na jasenovackom stratistu je za vreme Sakicevog zapovednistva ubijeno oko 2000 ljudi. Ovi ljudi su baceni u Savu ili u krematorij Ciglana samo zato sto nisu bioloski bili Hrvati ili zato sto nisu bili pristalice ustaske drzave. 
U avgustu, dok je sudjenje Sakicu bilo u jeku, Hrvatsku je posetila ekipa CNN-a. Kristijana Amanpur je razgovarala sa Sakicevim advokatom, te trojicom hrvatskih antifasista, rodjenih posle sloma NDH. Razgovori su bili ispresecani nacistickim grafitima sa zidova u Hrvatskoj, porusenim partizanskim spomenicima i drugim tragovima necovestva. Deo CNN filma je emitovan na HTV, ali je drzavna TV odmah uzvratila udarac. Batina je bila u rukama drzavnih cinovnika, profesora univerziteta, ministra pravosudja.
Sakic, koji je pre pola stoleca emigrirao u Argentinu, tamo je bio dobar sused, cutljiv covek koji je volterovski obradjivao svoj vrt. Iz zatvora, pre izricanja presude, poslao je otvoreno pismo Vladimiru Primorcu, uglednom hrvatskom pravniku. U pismu kaze da je »ponosan na svoje seljacko poreklo i svoje ustastvo«, jer se »borio za ostvarenje hrvatske drzave i branio bioloski opstanak hrvatskog naroda«. Sakic pita Primorca zna li ko je likvidirao »desetak tisuca Hrvata samo u okolici Maribora i na kriznom putu«, sve do Vukovara i Ovcare. Ovo pismo je objavljeno u svim hrvatskim novinama, samo u jednima uz komentar.

Nekako u isto vreme kada je Sakic osudjen, umro je vojvoda Momcilo Djujic, komandant kninskih cetnika. Sve su beogradske novine objavile potuljene ili jasne ode krvniku iz Dalmatinske Zagore, komandantu Dinarske divizije. Samo u jednim novinama objavljen je nekoliko dana kasnije na celoj strani spisak zlocina popa sa kokardom. Autor spiska je citalac lista.
Zlocinci iz Vukovara i Ovcare, o kojima govori zlocinac Dinko Sakic, bezbedno zive u Srbiji i Crnoj Gori. Mrksica, Radica i Sljivancanina, vukovarske heroje JNA, godinama potrazuje Haski sud. Potrazivao ih je ravno 16 puta, izjavila je pred odlazak sa funkcije tuzioca Medjunarodnog suda za ratne zlocine Luiz Arbur. Zbog njih i ne samo zbog njih, uvedene su sankcije sveta Beogradu. Zagrebu se preti sankcijama jer ne zeli da izruci »heroja Hrvatskog vijeca obrane« iz Herceg Bosne. U istom intervjuu za splitski Feral tribune, Arbur je rekla da je od Zagreba trazila i nije dobila dokumentaciju o zlocinima jugoslovenskog generala Momcila Perisica u vreme rata u Hrvatskoj, nad hrvatskim stanovnistvom. Perisic je danas pokretac »demokratske Srbije«. Deo racuna Beograda sa Hagom mogla je 12. oktobra, barem na recima, izravnati srpska opozicija, putujuci kao gost EU u Luksemburg. Veci deo opozicionih lidera nije otputovao.

Tamara Kaliterna  


© 1996 - 1999 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar