Broj 202-203

Dogadjanja

Makadam istorije

Vreme nas stedro dariva i zapljuskuje sve brojnijim finesama jedne posustale istorijske rage koja taljiga svoje tovare prezivelostima fihteovske, rozenbergovske, nikolaj velimirovicevske, vladimir velmar-jankovicevske i svake druge ovima slicne mutne i reakcionarne provenijencije, odvlaceci nas na makadamske puteve istorije.
Tu nedavno, u jednoj parodiji televizijskog (pikado-rskog) dijaloga, nude se cak 79 varijanti fasizma, izbegavajuci da im se, ne daj boze, doda jos i 80-ta, sto i nije bitno, jer »princip je isti, samo su nijanse razlicite«.
Jos je Vilhelm Rajh govorio o crvenom fasizmu i crnom socijalizmu.
Decembar je a drage kolege penzioneri primice drugi deo avgustovske penzije. Ko nam je kriv sto se radjamo kao glupavi Avgusti, a umiremo kao klovnovi. Tako je to kad cirkus stigne u nas Eshatopolis. Izvolite unutra...
Luksuz je danas misliti. Placa se i na mostu i na cupriji.

Jelasin Sinovec


»Prometej« kao Herkul na raskrscu - izabrao put vrlina

Dijalog i tolerancija iznad svega

Najnoviji, novembarski bilten smederevskih mladih filosofa iznenadio kvalitetom i ozbiljno se nametnuo gradu, cime je nadvisio i lokalne medije

Gimnazijska ucionica br. 39, petkom od 19 sati, rezervisana je za petnaestak ucenika, zaljubljenika u filosofiju i sklonih upoznavanju sebe i drugih - kroz proveravanje ispravnosti misljenja i negovanja retoricke vestine. U radu Filosofske sekcije »Prometej«, vise kao »putokaz«, ucestvuje i entuzijasta prof. Nebojsa Jovanovic, koji je uspeo da znalackim odabirom tema i sasvim novim pristupom u nacinu organizacije slicnih vannastavnih aktivnosti odrzi interesovanje mladih, pa i svojih kolega.
Kako bi upoznali zainteresovane sa delovanjem sekcije, »Prometej« mesecno izdaje Bilten u kojem filosofske radove objavljuju clanovi sekcije, ali i svi oni koji razmisljanje dozivljavaju kao korisnu aktivnost.
Svaki broj sadrzi tematski blok. Novembarski bilten obradio je dijalog i toleranciju. Pored prikaza kako je moguce obraditi tu temu, izlozen je i esej srpskog filosofa Djure Susnjica - o dijalogu iznad svakog nasilja, zatim razgovor Sokrata i Trasimaha o pravicnosti, te tekst »Povijest nevolja« francuskog filosofa i teologa Pjera Abelara u kojem, nazalost, nasilje trijumfuje nad dijalogom. U rubrici »Iz nastavne prakse« obradjen je deo maturskog rada Biljane Nedeljkovic, ucenice Gimnazije u Smederevskoj Palanci, »Razum i ludilo Sekspirovog Hamleta«. Paznju je, takodje, izazvalo i razmisljanje Dusana Krazica, maturanta Smederevske gimnazije, pod naslovom »Sta je postalo pre onoga sto je prvo postalo - i kako je iz toga nastalo ista?«.
Pazljivo odabrane ilustracije, preuzete iz knjige Mudrost zapada Bertranda Rasela, samo upotpunjuju dozivljaj onih koji su »stigli« do ovog zaista vrednog projekta, buduci da je stampan-fotokopiran u malom tirazu.
Na kraju, mladi filosofi podsecaju: »Razgovor je jedini nacin da se misao ne zatvori u dogmu, a zivot u tamnicu«!

Dragan S. Cvetkovic


 

© 1996 - 1998 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana
Posaljite nam vas komentar