Broj 202-203

Zbivanja
Otpor Zakonu o univerzitetu

»Gorile« na ulazima, studenti u bojkotu

Prvi put u istoriji visokog skolstva u Srbiji, po kratkom postupku, novi dekani su otpustali redovne profesore, pa cak i akademike

Otkako je stupio na snagu novi zakon o univerzitetima u Srbiji, ne stisavaju se nezadovoljstva i primedbe, a novine su iz dana u dan prepune vesti o novim »slucajevima« koje njegovo sprovodjenje proizvodi. Mnogo je »premijera« upriliceno tim povodom. »Operacija uspela, pacijent umro«, rekli bi cinici, ocenjujuci dogadjaje na Beogradskom univerzitetu, a doktor Jovo Todorovic, ministar prosvete, prema sopstvenom priznanju o svemu - pojma nema.
Prvi put u istoriji visokog skolstva u Srbiji, po kratkom postupku, novi dekani su otpustali redovne profesore, pa cak i akademike, zatim su neki od »nepodobnih« umesto »na ledu«, sto je vec vidjeno, zavrsili u nepostojecim naucno-istrazivackim centrima i institutima, kako ih je vec koji dekan-namesnik nazvao. Potom je dekan Elektrotehnickog fakulteta, Vladan Teodosic, »zaledjenima« zabranio ulaz u zgradu Fakulteta. Nova premijera je usledila kada su se pobunili studenti. Tada je Vladan Teodosic doveo »gorile« i komandu nad njima prepustio Milosu Labanu, kojeg je prethodno iz Upravnog odbora kooptirao za vanrednog profesora. Onda su na red dosli i studenti. Prva Marija Rudic, sa Pravnog fakulteta, a onda i Veljko Janjic i Stevan Koprivica sa ETF-a. I oni, kao i otpusteni profesori, treba da posluze kao primer za ulivanje straha.

Ministar nema pojma

»Gorile« na vratima fakulteta i dalje uredno dezuraju i stite »imovinu i lica«, legitimisu svakoga ko u vreme svakodnevnih studentskih okupljanja pokusa da udje u zgradu Filoloskog ili Elektrotehnickog fakulteta Beogradskog univerziteta. Nekoliko dana dezurali su i na Pravnom, ali je tamo, po svoj prilici, procenjeno da i nisu neophodni. Sada nisu vidljivi na prvi pogled.
»Nisam do kraja upoznat sta se desava na Filoloskom i Elektrotehnickom fakultetu. Globalnu situaciju znamo, stizali su mi neki informativni dopisi, ali ne takvog tipa da traze razgovor« - izjavio je profesor Jovo Todorovic, ministar prosvete u vladi Republike Srbije, novinaru lista Danas, prilikom posete Gradjevinskom fakultetu BU, koji se nalazi u istoj zgradi gde i ETF.
Tog dana je ministra bas »iznenadio« redovni profesor Slavoljub Marjanovic kojem »gorile« na vratima, po nalogu dekana Teodosica, vec vise od mesec dana zabranjuju ulaz u zgradu.
»Pozvao sam ga da udje sa mnom i niko nas nije zaustavio. Nisam ni video obezbedjenje« - tvrdio je Todorovic i priznao da je »situacija na fakultetima trenutno takva da se i sam pita da li ce i njega neko zaustaviti na vratima fakulteta«, jer, kako kaze, »i ja sam profesor univerziteta«. To sto njega jos ne zaustavljaju na ulazu objasnjava cinjenicom da je ministar.
Ministar koji se uporno pravi »nevest«, ako vec ne cita »izdajnicke« novine i ne gleda »petokolonaske« televizije, trebalo bi da cita svoju postu. A u poslednje vreme pisali su mu kako »kaznjeni« profesori i studenti, tako i neki dekani. Radmilo Marojevic je o svojoj korespondenciji sa ministrom obavestio i organizaciju Sindikata.
Dekan Filoloskog fakulteta BU je u tom pismu ministru »priznao« da dve grupe na njegovom fakultetu imaju ozbiljnih teskoca u organizovanju nastave. To su Grupa za opstu knjizevnost i teoriju knjizevnosti i Grupa za italijanski jezik i knjizevnost. Dalje, Marojevic kaze da i na Grupi za opstu knjizevnost i teoriju knjizevnosti dvanaest nastavnika i saradnika nije potpisalo ugovore o radu, te da je on zato preuzeo dva docenta sa drugih univerziteta i angazovao nastavnike sa drugih katedara kako bi obezbedio normalno funkcionisanje nastave. Na prve dve godine Grupe za italijanski jezik i knjizevnost nastava je neredovna, priznaje dekan, ali je njegovo objasnjenje da su za sve krivi pobunjeni nastavnici i studenti. Na opstoj knjizevnosti studenti bojkotuju nastavu, a na italijanistici nastavnici i saradnici idu na bolovanje, a »drze nastavu u Niksicu i ucestvuju u strajku« - tvrdi on.

Boricemo se svim sredstvima

Samo na Filoloskom fakultetu BU, prema podacima koje je dekan Marojevic dostavio ministarstvu, u penziju je »sporazumno« otislo sest profesora, po »sili zakona« cetiri, »sporazumno po drugom osnovu« jos pet. Iza sturih brojki kriju se i imena najstarijih i najuglednijih profesora na Fakultetu.
Studenti sa grupe za opstu knjizevnost i teoriju knjizevnosti vise puta su pozivali ministra Todorovica da dodje na njihove tribine, slali su mu otvorena pisma, cak i preko medija, ali odgovora nema. Zato vec vise nedelja bojkotuju nastavu i traze odlazak dekana Marojevica, vracanje svih profesora koji su od usvajanja novog zakona otisli sa Fakulteta i usvajanje novog statuta skole, koji bi anulirao nakaradnu dekanovu reorganizaciju.
Ministru su pisali i profesori Filoloskog fakulteta i trazili da primi jednu delegaciju kako bi se, vec na izmaku semestra, normalizovala nastava na Filoloskom. Pismo je predato u Vladi i uredno zavedeno, a ako ga ministar nije dobio valjalo bi potraziti krivca. Sto cetiri profesora i saradnika, vise od polovine svih nastavnika, stavilo je svoj potpis na taj dokument. Na Elektrotehnickom fakultetu jos uvek se svakodnevno odrzava strajk upozorenja zaposlenih i bojkot nastave koji sprovode studenti. Sesnaest profesora Pravnog fakulteta BU je jos sedmog septembra obustavilo sve nastavne aktivnosti, pokusavajuci na taj nacin da skrenu paznju nadleznih na pogubne efekte oktroisanog Zakona o univerzitetu. Ovu grupu javno je podrzalo jos desetak kolega, tako da se pod pretnjom udaljavanja iz nastave naslo oko 25 nastavnika i saradnika Fakulteta, sto je cetvrtina ukupno zaposlenih nastavnika i saradnika. Svi pobunjeni su do sada na neki nacin kaznjeni. Jedan profesor je prvo suspendovan, a onda po hitnom postupku penzionisan, sestoro je dobilo otkaz, a protiv ostalih je pokrenut disciplinski postupak. Cinjenica je da se disciplinska komisija odlucila za »blaze« kazne i u vecini »slucajeva« odredila novcanu kaznu.
Ministar prosvete Jovo Todorovic jedino insistira na potpisivanju ugovora o radu, pa je tako nedavno rektoru Beogradskog univerziteta pismom nalozio da se taj posao okonca za dve nedelje. Rok istice 14. decembra, a oni koji ne budu potpisali dobice otkaz - tvrdi on. Sa Filozofskog fakulteta, gde je najvise onih koji su odbili da parafiraju »izjavu lojalnosti«, vise od sedamdeset nastavnika i saradnika, odmah je stigao odgovor: »Boricemo se svim sredstvima!«.
»Raznolikost i nedoslednost u tumacenju clana 165 Zakona samo ukazuje na njegovu proizvoljnost kao i na nejasnocu i proizvoljnost u primeni celog Zakona o univerzitetu« - tvrde clanovi Sindikata Filozofskog fakulteta i podsecaju ministra da on nije nadlezan da tumaci Zakon, te mu preporucuju da se posveti »porazavajucem materijalnom polozaju Univerziteta«.
»Mi smo na Filozofskom spremni na svaku vrstu otpora, bez obzira na to sto je doslo do podele na one koji su potpisali ugovor o radu i na one koji to nisu ucinili. Studenti su takodje odlucni i pripremljeni« - izjavio je nedavno profesor Bora Kuzmanovic.
Na Filoloskom i Elektrotehnickom nastavnici i studenti jos protestuju i ocekuju glas nadleznih. Zimski semestar se blizi kraju, a nastave nema. Hoce li neko obavestiti ministra prosvete i rektora Beogradskog univerziteta da u njihovim nadlestvima ima problema? Studenti su poceli povremeno da setaju. U utorak, 8. decembra, filolozi su uzvracali posetu elektrotehnicarima.


Lidija Jovetic

 

© 1996 - 1998 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana
Posaljite nam vas komentar