Broj 202-203 | |
Svet i mi
Zakonitost za Kosovo i celu zemljuBranislav Fatic Pre izvesnog vremena Vuk Draskovic je preko Glasa Amerike polemisao u emisiji Most sa Ademom Demacijem. Ovaj mu je tada stavio do znanja da albanski narod »nece jos dugo imati strpljenja« da ceka na miroljubivo resenje. Bilo je tu uzajamnih ubedjivanja o drzavnoj i istorijskoj genezi kosovskog problema i prebacivanja neznanja ili nedobronamernosti jednog i drugog sagovornika. Pored toga, i u drugim slucajevima u polemikama kosovskih albanskih politicara i srpskih i crnogorskih predstavnika na TV (Studio B i dr.) bilo je ukazivanja na zavodjenje policijske drzave na Kosovu 1989. godine i na nuznost ukidanja tog stanja, »rasformiranje« tadasnje skupstine SAP Kosova i drugih organa Pokrajine i uspostavljanje novih »srpskih« organa itd. Ove teske optuzbe upravo su bile prethodnica onih dogadjaja pocetkom ove, 1998. godine, kada su poceli oruzani napadi na organe unutrasnjih poslova, odnosno policiju na Kosovu i gradjane, odnosno blokada puteva. Iz ovih elemenata moze se zakljuciti da nije slucajno niti spontano doslo do oruzanih napada od strane pripadnika albanske narodnosti pod nazivom OVK (UCK) i da je veza izmedju njih i »izabranih« predstavnika albanske narodnosti (zajednice) na Kosovu sa ovim dogadjajima uzajamna, da je postojala i da »pobuna« nije izolovana stvar. Ti dogadjaji su, kao sto je poznato, eskalirali sredinom 1998. godine, do sporazuma Milosevic-Holbruk, novembra meseca 1998. godine.
Sve ovo nije bilo dovoljno da se diplomatskim aktivnostima SRJ u inostranstvu i informativnim sistemom u zemlji i inostranstvu postignu pozitivni efekti u korist Srbije - za politicko resenje kosovskog problema. A postoje ljudi koji su sposobni da ucine napredak u stvarnim a ne prividnim aktivnostima, da daju analizu, da vode dijalog, da daju predloge inostranim sagovornicima i albanskim legitimnim predstavnicima i da se na bazi kvalitetnog pristupa stvore uslovi za kompromisno resenje koje ce biti zadovoljavajuce za obe strane. To, medjutim, izostaje. Nasi novinari u inostranstvu prosto prenose neke stavove iz stranih listova, nekad cak i minornih i beznacajnih, bez analitickog i kritickog pristupa i bez sposobnosti da odgovore u tim listovima. Nase diplomate se slicno ponasaju. To su veliki nedostaci. Tu su po nasem misljenju potrebne velike promene. Kompetentni i sposobni predstavnici Jugoslavije u inostranstvu su nasusno potrebni i oni moraju da se cuju, da se potvrdjuju na televizijama i u najpoznatijim listovima. Njihovi komentari moraju da budu odlucujuci, njihovi dijalozi sa drzavnicima stranih zemalja koje nas najvise optuzuju i »kaznjavaju« i javne polemike treba da postanu sredstvo borbe za nase interese, ne na stetu albanske zajednice ili interesa bilo koje druge nacionalne zajednice ili drzave, nego u prilog razresenja, sto znaci nalazenja adekvatnog resenja.
Autor ovih redova predvodio je prvu Radnu grupu koja je 1986. godine od Savezne vlade (SIV) odredjena da izvrsi kontrolu rada svih organa na Kosovu. Tada je primetio da »ne mozemo traziti oazu zakonitosti« na Kosovu ako u celoj zemlji nema dovoljno cvrste zakonitosti. To je upravo rekao clan ove grupe, tadasnji predstavnik Kosova Refik Agaj. To je jedan neizbezan put - da se pomocu pravnog sistema izgradi poredak na Kosovu koji ce biti objektivan i stabilan, cvrsto zasnovan na pravu i pravnom sistemu Jugoslavije, na medjunarodnom pravu i na medjunarodnim garancijama suvereniteta drzava i ocuvanja medjunarodno priznatih granica drzava u Evropi, u skladu sa Helsinskom poveljom, o nepovredivosti granica suverenih drzava.
|
|
© 1996 - 1998 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana | Posaljite nam vas komentar |