Broj 201

Zbivanja

Neobjavljeni rat ili: kako rezim rusi lex specialis

Od 40 gradova u kojima je na lokalnim izborima pobedila demokratska opozicija (koalicija Zajedno i druge stranke), vlast po zelji biraca ocuvala se u 35 gradova. Ubrzo posle izborne pobede pao je Srbobran, a nekoliko meseci kasnije i Vrsac. Vlast u Titelu i Zrenjaninu promenjena je nepune dve godine posle izbora. U Mladenovcu mucno natezanje traje mesecima i ne zna se s koje ce strane biti probijen obruc blokade. Najnoviji slucaj Jagodine zasad je poslednji u nizu bizarnosti koje karakterisu dosadasnji nacin gubljenja, prepustanja ili osvajanja oslobodjenih opstina - jer svaki od tih termina moze da se upotrebi da bi se opisao potmuli rat oko gradova.
Umesto da budu mesto konsolidacije gradjanskog i urbanog nacina zivljenja, opozicioni gradovi izlozeni su tenzijama, izolaciji, marginalizaciji. Neki odolevaju, drugi padaju, ali i nacin na koji opstaju ili gube bitku uvek je prica ne samo o rezimu nego i o opoziciji i pojedincima, o krhkim i cudnim savezima, o osecanju odgovornosti pred biracima, o potkupljivosti i gramzivosti, najzad i o medijima. Sa padom sefa DB-a Jovice Stanisica javnu potvrdu je dobila i prica o krticama u opoziciji sto upotpunjava mozaik pitanja i nedoumica zasto je opozicija u Srbiji slaba i pocepana. Osim u slucaju Titela, u svim gradovima do smene vlasti doslo je zato sto su odbornici izneverili interese svojih sugradjana. Titel je zanimljiv upravo po tome sto su odbornici Srpske radikalne stranke zeleli da budu lojalni gradjanima koji su ih izabrali. Oni su pristupili koaliciji Zajedno iz osecanja odgovornosti prema gradu i biracima. Ubrzo je opstinsku vlast koalicija na republickom nivou surovo, posle nocnog upada, smenila i uvela prinudnu upravu. U Vrscu je do smene vlasti doslo neodgovornoscu dvojice odbornika koji su zbog kupovine automobila u Crnoj Gori promenili mesto boravka i izgubili mandat. Tada je doslo do raspada koalicije Zajedno koji je zavrsen na lokalnom nivou. Odbornici SPO usli su u koaliciju sa SPS, gradonacelnica iz Zajedno je smenjena, a na njeno mesto ustolicen SPS-ovac. Lokalni interesi clanova SPO nisu bili krupni i sve se zavrsilo trampom za par postavljenja u SO i privilegijom kao sto je mobilni telefon i voznja sluzbenim automobilom (SPO je za svog clana, po profesiji skretnicara na zeleznici, dobio potpredsednicko mesto u opstini). Posto Vrsac ima iskustvo dvovlasca iz perioda pre koalicije Zajedno, kada je SPS delio vlast sa grupom gradjana, danas pojedinci iz SPO svoj ulazak u koaliciju sa SPS pravdaju bas tom praksom. Oni tako prikrivaju cinjenicu da je ranija koalicija bila izraz snage grupe gradjana, a da je SPO sada od veresije napravio dug.
Zrenjaninska prica je komplikovanija. Ona je kombinacija gradjanske hrabrosti, nepokolebljivosti, ali i ucena i podvala sto u individualnoj sto u rezimskoj reziji. Naime, bivsi predsednik opstine Zlatomir Kozlovacki je sa grupom odbornika osvojio opstinu i iz nje nije izlazio 12 dana, sve dok rezultati izbora nisu priznati. Za to je trebalo hrabrosti, kazu njegovi sugradjani. Da ce doci do smenjivanja postalo je jasno posle izdvajanja nekih stranackih odbornika u grupu »Petrovgrad«. Stranacki prebezi imali su tarifu za svoj glas: radno mesto, funkcija, lokal. »Nismo pristali na njihove ucene jer bi to postalo praksa, a racuni bez krcmara uvek izbiju na videlo«, kaze Kozlovacki. Padu opstinske vlasti doprinela je i Vojvodjanska stranka za koju se veruje da je imala ulogu trojanskog konja. Lokalni list Zrenjanin odmah je dao obrazlozenje smene vlasti koje ce verovatno uci u anale kako se nalazi »teorijsko« opravdanje za to sto odbornici jedne stranke ruse svoje rukovodstvo i dovode politicke protivnike. Evo sta kaze taj list: »Negirano je tako pravo na promenu stava i sopstveno misljenje, inace uobicajeno u demokratskom svetu, gde su koalicije pre svega plod interesa, a tek onda partijske discipline. Na to ubuduce, mada nenaviknuti, moraju i ovde racunati svi koji hoce da se bave politikom...«


U Jagodini je sindrom prebega jos izrazeniji. Tamo je sedam demokrata prislo Arkanovoj stranci SSJ. Djindjic, koji je sada u Savezu za promene, pregovara sa Borislavom Pelevicem o koaliciji na lokalnom nivou. Logicno je sto DS zeli da sacuva vlast u Jagodini, mada je tesko zatvoriti oci i nos pred onim sto predstavlja SSJ. Djindjic neprestano izjavljuje: »Ja ne znam nista o delovanju SSJ. Do sada nismo imali kontakata sa SSJ, ni mi ni oni ih nisu trazili. Oni su trazili da razmotrimo mogucnost medjustranacke saradnje«. Lider DS tvrdi kako ti ljudi treba da se pokazu na lokalnom nivou, dok clan Glavnog odbora DS Miodrag Nikolic Feman govori kako ce sve smicalice prebega iz DS u Jagodini prestati ako se postigne dogovor o ulasku SSJ u Savez za promene. O tom savezu Pelevic, medjutim, ne misli nista dobro i prognozira da od toga »nece biti nista«.
Dve godine posle pobede na lokalnim izborima situacija u nekim gradovima je takva da se ne zna da li je vise trojanskih konja unutar zidina gradova ili van njih. Izlozeni pritisku i ostrakizmu, liseni prihoda i imovine (gradonacelnik Nisa Zoran Zivkovic kaze da ni stolica na kojoj sedi predsednik opstine nije njeno vlasnistvo), gradovi pribavljaju novac na razne nacine. Cacanski Zapisi tvrde da se novcem u tom gradu raspolaze dinasticki. Novine u prvi plan stavljaju skandale i ogorcenu medjustranacku paljbu u kojoj su cinjenice najmanje vazne. Tako se stice utisak da je grad na buretu baruta koje je gradonacelnik licno podmetnuo. Sa svoje strane, gradonacelnik Velimir Ilic iznosi pricu o smrti trojice mladih odbornika zbog pritisaka koji su dolazili od rezima, o neprekidnim kontrolama finansijske policije, o upadu policije - »zabunom« - u njegovu kucu, radi pretresa.
Kako ce se odbraniti preostali slobodni gradovi? Gradonacelnik Nisa Zoran Zivkovic istice u vise navrata da ce oni koji napadnu opstinsku vlast »morati da prodju kroz 'sacice' nekoliko hiljada nasih pristalica«. Ali, da li je to dovoljan lek?

O. R.


 

© 1996 - 1998 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana
Posaljite nam vas komentar