Broj192-193

Poslusnistva nikad dosta

Mesecima vec raste napetost oko Kosova. Slicno se dogadja i oko medija i univerziteta. Neke veze medju njima svakako ima, ali ne valja biti brzoplet. Ogranicimo paznju na ono sto je jednostavnije i izvesnije.

Novi zakon o univerzitetu mnogi s dobrim razlozima vide kao prinudnu upravu nad njim, kao kaznu za izvesnu neposlusnost u minulim godinama, kada su na njemu zaredjali protesti protiv sadasnje vlasti. Inace, univerzitet je i te kako zasluzan za uspostavljanje sadasnje vlasti - ideoloski i kadrovski, pre svega - ali i neposrednim akcijama u »antibirokratskoj revoluciji« i »dogadjanju naroda«. Imajuci sve to u vidu, prinudna uprava izgleda kao neopravdana kazna i, jos vise, kao sprecavanje punog otkaza poslusnosti u nastupajucim »trenucima istine«.

Uterivanje poslusnosti, postaje, za rezim, sve teze, jer su prosla vremena monolitnosti propagandnog aparata; sve vise je medija koji izmicu kontroli. Najveca paznja usmerena je na elektronske medije - kako zbog njihove prodornosti tako i zbog izuzetno velikog uticaja na znatnim delom nepismenu populaciju. Najvise bure proteklih dana izazvali su konkursi za dodelu frekvencija, u kojoj su najgore prosli nezavisni elektronski mediji.

I status stampanih medija ostaje hronicno nestabilan - uz dominaciju rezimskih listova, ostala stampa je uglavnom u neizvesnom polozaju, u pogledu nabavke papira, dostupnosti mreze distribucije, tiraza, uslova poslovanja i - ideoloske konjunkture.

Poljuljan je cak i tako snazan stub rezima kao sto su Vecernje novosti. Protiv »glodura« i »gendira« ovog najtiraznijeg lista u SRJ, Radeta Brajovica, podneta je, ovih dana, krivicna prijava zbog pretpostavljenih malverzacija, a u jednom delu rezimskih medija vodi se ideoloska kampanja protiv pomenute osobe i lista, iako istraga nije sprovedena niti presuda izrecena. Sam Brajovic, pred citavim kolektivom Kompanije, istice da je na delu pritisak - »zna se ciji« - da se ovaj mocni list »stavi pod svoje«; drugi tvrde da je posredi odmazda zbog pisanja o kradji izbora, novembra 1996. godine (Vecernje novosti, 28. 06. 1998, str. 6).

Tacan uvid u sve ono sto se desava medijima podrazumeva, dakle, nepristrasan odnos prema svim medijima. To je ne samo stvar principa - nevidjen apsurd bio bi da u jednoj drzavi postoje samo nerezimski mediji - nego i jasnog uvida u sustinu zbivanja. Jer, ako se uteruje poslusnost i inace poslusnim institucijama, onda rezim pokazuje nesumnjiv visak rigidnosti; ta cinjenica je vazna i za rezim i za institucije i medije. Vredelo bi temeljito razmisliti o razlozima za izvesnu paniku rezima i njegovih poslusnika koji bi da svugde zavedu apsolutnu poslusnost.

Vasilije Popovic


© 1996 - 1998 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana
Posaljite nam vas komentar