Broj 189

Tudjman je zacas ustuknuo

Gotovo istovremeno, hrvatski predsednik Franjo Tudjman ostao je bez svoje dve desne ruke - potpredsednik HDZ i ministar odbrane Gojko Susak je umro, a Hrvoje Sarinic, sef Tudjmanovog ureda i bivsi sef Ureda za nacionalnu sigurnost je dao ostavku. Obojica su uz Tudjmana bili od pocetka - od 1990. I obojica su se Tudjmanu pridruzili iz emigracije. Obojica su vazila za jastrebove u jatu HDZ.

Susak, poreklom iz Sirokog Brijega, bio je Tudjmanov namesnik Herceg-Bosne. Njegov politicki uspon u zavicaju ubrzava se 1994, nakon sto su SAD naterale Tudjmana i Izetbegovica da se dogovore o koegzistenciji. Tada su Stipe Mesic i Josip Manolic napustili Tudjmana uz objasnjenje da Vasingtonski sporazum ne mogu zastupati isti ljudi koji su bili vojskovodje hrvatskog rata protiv Bosnjaka.

Suskovo poslednje politicko delo je organizovanje Sabora HDZ BiH 16. maja u Mostaru. Na dnevnom redu Sabora je preuredjenje kantona u Federaciji BiH. Kantoni treba da se prekroje po etnickom principu. Rec je o Srednjebosanskom i Hercegovacko-neretvanskom kantonu, jedina dva etnicki mesovita kantona u Federaciji. U ostalih osam kantona vecinu cine Muslimani, odnosno Hrvati.

Svet je smesta zapretio Zagrebu izostavljanjem Hrvatske iz procedure prijema u clanstvo Evropske unije i izbacivanjem iz Saveta Evrope. Tudjman je privremeno ustuknuo. Oko 60 odsto spoljnotrgovinske razmene Hrvatske pripada EU. Industrijska proizvodnja je 65 odsto proizvodnje iz 1990, a drustveni proizvod je 20 odsto manji nego 1990. Tudjman je izvizdan kad je 1. maja dosao na maksimirski proleterski grah.

Izvizdan je ne samo zbog prosecnih plata, koje su sada 700 DEM. Nije bio izvizdan ratne 1993, kada su prosecne plate bile 240 DEM. Hrvatska sutnja progovorila je u miru kroz »Gadite mi se« zagrebackog izletnika koji je pljunuo Tudjmana.

Sarinic je dao ostavku zbog Dubrovacke banke, poslednjeg primera privatizacije u obliku pljacke. Zbog Dubrovacke banke je sa mesta Tudjmanovog najpoverljivijeg coveka za bezbednost otisao i Sarinicev naslednik, Tudjmanov sin Miroslav. Proculo se da su se osiromasenjem ove banke najvise okoristili predsednikovi ljudi.

I na kraju »slucaj Sakic«. Izazov izrucenja Sakica Tudjman je uravnotezio zahtevom da se izruci cetnicki vojvoda Momcilo Djujic. Oba zahteva kasne najmanje po 50 godina. Istarski demokratski sabor predlozio je parlamentu »zakon o deustasizaciji«. A Hrvatska stranka prava istovremeno »zakon o lustraciji« - zabranu javnih funkcija onima koji su bili funkcioneri dok je Savez komunista bio na vlasti. Hrvatski drzavni sabor je predlog HSP odbio. Da ga je usvojio, medju prvima bi vlast trebao napustiti Tudjman. Sudbina zakona istarskih regionalaca bice, veruje se, ista kao i sudbina zakona pravasa, ali ce motivi odbijanja istarske inicijative biti drugaciji.

Tamara Kaliterna


© 1996 - 1998 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana
Posaljite nam vas komentar