![]() |
Broj 162 |
Mir/RatVojni ugao Sporazuma o specijalnim odnosima Beograd-Pale
Ako Sporazum bude imao ikakvog dejstva, onda bi se jedino taj »vojni paragraf« mogao primiti kao Milosevicev kalem u opetovanoj igri na nacionalnu kartuOtkako je potpisan, krajem februara, Sporazum o specijalnim paralelnim odnosima Savezne Republike Jugoslavije i Republike Srpske jos nije izgubio svezinu politicke i medijske aktuelnosti. Oficijelni Beograd izdize Sporazum do astronomskih visina istorijske vaznosti, dok trezveniji analiticari i nadalje nastoje da proniknu u srz onoga sto je inicijator i kreator tog dokumenta, Slobodan Milosevic njime hteo da postigne. Reflektori javnosti jedva da su i osvetljavali Sporazum iz vojnog rakursa. Mozda je na takav odnos uticala i cinjenica da od 14 paragrafa, koliko ih Sporazum ima, samo se njegovim clanom 9 daju nacela saradnje vojne naravi izmedju dveju strana. Pa ipak, to je samo privid, jer su formulacije tako siroke da ostavljaju otvorena vrata za sve oblike i stepene vojne saradnje izmedju SRJ i RS, sto se najbolje ocituje u poslednjoj recenici »vojnog paragrafa«: »Uslove i modalitete saradnje u oblasti regionalne bezbednosti strane ce blize regulisati posebnim sporazumom«.
Igra sa dvostrukim obrtomAli, to je igra sa dvostrukim obrtom. Jer, vojna (bas kao ni ma koja druga) saradnja izmedju dveju potpisnica Sporazuma nije ovde svrha, nego puko sredstvo. Hocemo reci: upravo clanom 9 Slobodan Milosevic je naumio da pogodi cilj; da ponovo mobilise »srpstvo vaskoliko«, da se, uz tu podrsku, izvuce sa brisanog prostora sa sto manjim gubicima, da uzvrati udarac i odrzi se na vlasti! (Za sada sve mu ide od ruke, bar se stice takav utisak, narocito posle najnovijih dogadjanja na crnogorskoj politickoj sceni.)Doduse, ceo Sporazum je na to usmeren. A srocen je tako da u njemu ima mesta za sve oblasti ljudskog delanja, a izrazito za nesmetanu cirkulaciju roba, ljudi i ideja s jedne na drugu stranu Drine. Kao da su te trgovinske transakcije, posebno krijumcarenom i opljackanom robom, ikada i presahnjivale, cak ni onda kada je zvanicni Beograd toboze uspostavio embargo na Reci. Nazalost, kad se razveje jalovina prazne retorike, osim bedom i nemastinom, malo cime bi danas prekodrinski srpski entitet i njegova matica imali da trguju.
Prema tome, jasno je da sve one silne trgovinske, informativne i ine, uslovno nazvane civilne veze, naznacene u Sporazumu, ne mogu da posluze kao prijemciva osnova nove homogenizacije srpskog nacionalnog korpusa. Ali, one tvore zgodan ram u koji su Slobodan Milosevic i Momcilo Krajisnik smestili Republiku Srpsku, uz jedva ovlas kamufliranu tendenciju - da se ona izvuce iz tesne entitetske kosuljice i pripoji jedinstvenoj srpskoj drzavi. Uostalom, sve je to pocetkom februara izlozio predsednik Srbije u intervjuu visokotiraznom grckom nedeljniku To vima, cime ne samo da je nagovesten Sporazum, nego je data i njegova, narocito vojna osnova. Uprkos svim ratnim nesrecama i pukom siromastvu, neki indikatori ukazuju da je pogled dobrog dela srpskog naroda s one strane Drine uprt u Beograd i da mu se najnovija Miloseviceva podgrejavanja nade u izvesnost okupljanja svih Srba pod isti drzavni krov cine ne samo prijemcivim nego i ostvarivim najmanje onoliko koliko je efikasna multinacionalna i multimedijalna propaganda u rasprsivanju teznji i nastojanja da se zajedno zivi u jedinstvenoj drzavi Bosni i Hercegovini. Na ovoj strani, takodje, nije malo tzv. obicnog sveta koji je spreman da za tu istu ideju ponovo pokloni predsedniku Srbije svoja nacionalna osecanja (citaj: biracki glas!), o cemu govore i neke skorasnje ankete na cijim je skalama popularnosti S. Milosevic u samom vrhu. Tako se on po ko zna koji put potvrdjuje kao odlican manipulator nacionalnim osecanjima i ne manje uspesan igrac u nacionalistickoj areni, uprkos tome sto su ga ovdasnje »patriotske snage« (kao i slicne prekodrinske) odavno proglasile »izdajnikom srpskog naroda«. Ali, srpski nacionalisticki eselon svestan je toga da u ovom casu od Milosevica nema boljeg reprezenta koji u svojim rukama drzi i vlast, i moc, i kakav-takav kapital.
Teziste na zastitnickoj uloziAko Sporazum bude imao ikakvog dejstva, onda bi se jedino taj »vojni paragraf« mogao primiti kao Milosevicev kalem u opetovanoj igri na nacionalnu kartu. Bez obzira na to kako su u clanu 9 Sporazuma formulisane medjusobne obaveze potpisnica i bez obzira na to kako ce te obaveze biti (ako budu) operacionalizovane u posebnom sporazumu, po logici stvari se ocekuje da teziste bude na zastitnickoj ulozi matice nad entitetom. I to ne samo zato sto je velika razlika u njihovoj vojnoj moci, nego i zato sto SR Jugoslaviji, koja i u nekim strucnim vidjenjima i nadalje slovi kao vodeca vojna sila u regionu, danas i ne preti neka opasnost od kakve agresije. Osmotrimo kroz tu optiku i Republiku Srpsku.Osim Hrvatske i BH Federacije, nju i nema ko drugi da gleda sa agresivnim apetitima. Buduci da je podela BiH konstanta politicke strategije i taktike Franje Tudjmana, jednako kao i Slobodana Milosevica, sluzbeni Zagreb i Mostar podsticu paljanski vladajuci tim (vidi se to i golim okom!) da istraje u teznji da njihov entitet preraste u drzavu i da se pripoji matici, jer se takav isti proces prizeljkuje i na hrvatskoj strani. Ko onda ostaje? Ostaje Armija BiH. I kad se sve sabere i oduzme, ta se armija, u paljanskoj i beogradskoj oficijelnoj projekciji, lako moze identifikovati ne samo kao moguci, nego i kao gotovo izvestan agresor na RS, tj. onaj agresor iz clana 9 Sporazuma! Na taj zakljucak nedvojbeno ukazuju i neki komentari ovdasnje rezimske stampe, a ubedljivije skorasnji intervju celnog paljanskog generala Pere Colica beogradskoj stampi, gde on, kao onomad Biljana Plavsic u ulozi tamosnjeg vrhovnog komandanta, bezmalo zapomaze kako se »muslimani« (i nadalje malo »m« u Milosevicevoj stampi!) »intenzivno pripremaju« i samo sto ih nisu scepali za vrat! Posto je Vojska prekodrinskih Srba u svakom pogledu spala na niske grane, ko ce da bude garant bezbednosti »mladoj srpskoj drzavi«, kako kaze jedan ovdasnji vojni komentator? I upravo u tom »dramaticnom« upitu sklopljen je »vojni pakt« Dedinje-Pale, prosto kao dar Neba! Ali, sve kad bi RS i pretila istinska opasnost (sto se niposto ne iskljucuje), tesko je poverovati da bi taj »pakt« profunkcionisao u smislu borbene upotrebe Vojske Jugoslavije na prekodrinskom terenu. Jer, sva ova fertutma u vezi sa Sporazumom samo je, kako vec rekosmo, Milosevicev politicki manevar! Najposle, neko se vec dosetio i javno upitao: zasto S. Milosevic i Vojska Jugoslavije nisu zalegli iza Srba u »Oluji« i ostalim Tudjmanovim nepogodama? Stigao je i odgovor, dostojan najviseg ranga es-pe-es morala i pameti: »Da su slusali Slobodana Milosevica, ne bi ni doziveli egzodus«! Aferim!
Stipe Sikavica
| |
© 1997. Republika & Yurope - Sva prava zadrzana | Posaljite nam vas komentar |