Dogadjanja

Crkvena drzava, drzavna crkva ili sekularizam?

Komitet pravnika za ljudska prava i Fondacija Konrad Adenauer organizovali su konferenciju pod nazivom "Drzava, politika i religija", koja je odrzana 27. februara u Centru "Sava".
Zamisao organizatora bila je da na ovoj celodnevnoj konferenciji budu otvorena i problematizovana pitanja odnosa religijskih zajednica i drzave u postkomunistickim zemljama, povratak veronauke u skole, odnos vojske i crkve, odnos "tradicionalnih" crkava i novih religioznih pokreta, kao i odnos vecinskih i manjinskih religijskih zajednica, u cemu se u dobroj meri i uspelo: mnoga pitanja su pokrenuta, a nisu izostali ni kriticko-polemicki tonovi, uprkos protokolarnom nastojanju veceg broja ucesnika u razgovoru da se ne zamere svojim sagovornicima iz drugih verskih zajednica ili iz drzavnih organa, pogotovo kada je rec o odnosima izmedju samih verskih zajednica i verskoj toleranciji. Polemicki ton konferencije vec u samom pocetku izazvalo je programom nepredvidjeno izlaganje saveznog ministra vera Bogoljuba Sijakovica, koji je pokusao da proturi tezu kako sekularizam nije dominantan nigde u Evropi, kako u njoj raste religioznost i kako za nastavu veronauke kod nas ne postoje nikakve zakonske prepreke, na sta je, kao moderator, reagovala Biljana Kovacevic-Vuco koja mu je, uzgred, uskratila pravo na repliku, buduci da je, shodno programu, trebalo da govore gosti iz Poljske i Nemacke.
Pjotr Mazurkijevic sa Univerziteta Kardinal Stefan Visinski iz Varsave govorio je o problemima klerikalizma u Poljskoj, o autonomiji crkve, te o kooperaciji crkve i drzave, a prof. Ekart Sverin, predsednik Vrhovnog saveta evangelisticke crkve u Nemackoj, o pitanjima ekumenizma i potrebi formiranja svetske zajednice verskih zajednica, buduci da smo "svi deca jednog boga, u njegovom svetu i s njegovim ljudima", i da shodno tome "tranziciju ne smemo prepustiti politici i ekonomiji".
Ramiz Crnicanin, advokat iz Sandzaka, upozorio je da deo vlasti hoce da klerikalizuje drustvo i da preko ministarstva vera religijske zajednice pokusava uvuci u drzavni jaram. Vladimir Cvetkovic iz Gradjanskog saveza Srbije pokusao je da povodom nastave veronauke podrzi princip dobrovoljnosti. Clan vladine komisije za provodjenje verske nastave g. Kopilovic naglasio je da se pitanje ustavnosti veronauke u skolama ne moze postavljati, vec da "treba menjati ustav koji diskriminise verska prava", a buduci da je teologija nauka, Teoloski fakultet treba vratiti u okrilje Univerziteta. Gospodin Janic iz Nisa, penzionisani profesor, zbog religioznih uverenja svojevremeno udaljen iz nastave, istakao je da je veronauka nacin zivota i da on deli ljude na "ljude vere i nevernike", a posto ljudi vere ne mogu propovedati zlo "ne mozemo prihvatiti uzuse nevernika".
Na problem sirenja mrznje pod maskom ispovedanja vere, koji se iskazuje kao antisemitizam u vidu pravoslavlja, ukazao je Aca Singer, a muftija beogradski efendija Jusufspahic istakao je da Islamska verska zajednica nije osetila nikakav boljitak u pogledu svog materijalnog i drustvenog statusa od 5. oktobra naovamo.
Buru nezadovoljstva i negodovanja izazvala je rec Vere Markovic iz Socijaldemokratske unije, koja je, braneci ideju o sekularnoj drzavi, osporila poistovecivanje crkve i religije i nacije i konfesije. Simbioza drzave i crkve, rekla je ona, nanosi stetu samoj crkvi, jer se ova zloupotrebljava u pravcu izolacionizma i za ciljeve ratne politike. Crkva se ne ogradjuje, vec pothranjuje govor mrznje, pruza tihu podrsku "Obrazu" i drugim antisemitskim organizacijama, neguje kult Nikolaja Velimirovica, koji je izjednacavao Svetog Savu i Hitlera. Od govora mrznje nije se oslobodio ni sam patrijarh u svojoj bozicnoj poslanici, zakljucila je gospodja Markovic. Na njeno izlaganje ostro su, sa indignacijom, reagovali vladika Irinej, episkop backi, bivsi dekan Bogoslovskog fakulteta Dimitrije Kalezic i Bodo Lubardic, aktuelni predavac na istom fakultetu.
Svi koji su zeleli da pojasne svoje stavove, dopune svoja izlaganja ili odgovore na kritiku, dobili su pravo na repliku, a organizatori su obecali da ce sa ovom vrstom razgovora nastaviti i ubuduce.

Vera i Ljubisa Vujosevic

Dogadjanja: Policija, mafija, piraterija «

» Dogadjanja: Unisteni spomenici - knjiga »Zatirano i zatrto«

 


© 1996 - 2002 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar