Pravosudje

S lica mesta

Pocetak sudjenja Milosevicu

Hag je kroz svoju istoriju imao znacajnu ulogu u kreiranju pravne i politicke slike Evrope. Medjutim, skoro se sa sigurnoscu moze tvrditi da nikada nije bio vise izlozen svetskoj pozornosti nego 12. februara 2002. godine. Toga dana, zakazanog za pocetak sudjenja Milosevicu, vise od hiljadu novinarskih ekipa, medju kojima i najznacajnija i najslavnija imena ove profesije, nisu zeleli da dogadjaj u glavnom gradu Holandije prodje bez njih. Izmedju 8 i 9 sati prepodne izmesani sa obezbedjenjem rasporedili su se duz saobracajnice koja vodi od zatvora u Seveningenu do ulaska u zgradu Suda i napeto iscekivali prolazak najpoznatijeg zatvorenika danas, naseg zemljaka Slobodana Milosevica.
Desetak novinara iz Beograda osecalo je mucnu participaciju u ovom spektaklu. Tacno u 9 i 30 predsednik raspravnog veca sudija Ricard Mej izgovorio je: "Ustanite". Pocelo je secanje - pred nama nije optuznica vec repriza krvave operete u kojoj se raspala SFRJ. Hag je dosao na kraju. A bio je i na pocetku (kao u Svetom pismu). Petog jula 1991. evropska dvanaestorica usvojila je Deklaraciju o Jugoslaviji kojom se zabranjuje: "Isporuka oruzja i vojnog materijala na citavoj teritoriji SFRJ i trazi od Jugoslovenske narodne armije da uspostavi punu kontrolu nad svojim jedinicama..." Sesti avgust 1991. novom haskom deklaracijom "Zabranjuje se nametanje resenja bilo koje republike drugoj republici..." O svemu se obavestava i Savet bezbednosti. Oni sefovi drzava i vlada koji su tada proveli nekoliko dana u Hagu i odbili da prihvate preporuke navedenih deklaracija, sada ili za nekoliko meseci imace priliku da se crnim blindiranim "be-em-ve-ima" umesto pred vrata velikog Kongresnog centra "Holandija" zaustavljaju dalje - u tunelu Tribunala. Optuznice su im uredno slozene.
"Ovo je prvo sudjenje sefu jedne drzave u svetu za dela koja je pocinio dok se nalazio na tom polozaju. Nirnberski sud je poslao poruku pre vise od 50 godina, ali je lekcija zaboravljena. Mi dugujemo istinu zrtvama i moramo pokazati da niko nije nedostizan pravdi..." - pocela je izlaganje glavni tuzilac Haskog tribunala Karla del Ponte.
Od "nasih" u sudnici su novinari iz Beograda koji su imali "odredjenih iskustava" sa slobodom stampe o kojoj optuzeni poletno govori, kao i novinari Albanci koji takodje "nisu imali nikakvih problema" sa slobodom, Slobom, pa ni sa slobodom stampe. Rasprava se prevodi na francuski, engleski, srpski, hrvatski, bosanski i albanski. Prisutni su predstavnici ambasada medju kojima i nas covek, slikar koji radi umetnicki portret optuzenog, advokati domaci i strani, predstavnici nauke, SPS-a i tako dalje. Odmah na pocetku sudjenja postignut je sporazum izmedju glavnog tuzioca i predsednika Veca da se oko hiljadu svedoka ne poziva. Oni nece dobiti priliku da udahnu vazduh u istoj prostoriji sa Milosevicem, Sud ih nije udostojio. Potom se dokazi redukuju dalje. Odbacuju se pisma svedocanstva. Tako je optuzeni izgubio sansu da ih jednog po jednog posalje u smece. Prici starca koji je poslednji napustio svoju zapaljenu kucu suprotstavlja Klintona, Blera, Micotakisa. Precizan, logican, efektan - opet pobedjuje. On je na velikom zadatku, kakav obican zivot. Ne moze zbog desetina hiljada mrtvih napustati Olimp. Ignorise tuzioca, sudije primecuje samo uzgred i skoro ocinski gleda u novinare. Pitam se sta vidi. Da li ocekuje da mu masemo. Glavni glumac opet je promenio zanr, iako to reziser predstave nije imao u planu. U svom snaznom nastupu ON logicira na ljudima koje je sam ubio ili koje je ubio zivot sam. Hladan i izvan konteksta... Uporan - postavlja pitanja, isledjuje. Rekonstruise okolnosti koje je sam stvorio. Ljudi koji su pozvani da ispovede svoju nesrecu jos jedanput su ponizeni. On je zainteresovan samo za sebe, autista, egzistira u svetu svog projekta u koji ne moze da udje nista, nista, nista... Sedim u prvom redu. Mogu da pratim svaki njegov pokret. Od njegovog pojavljivanja sudska predstava vise nema klasican tok, stara prica. Zlo uverljivije deluje - ono je arhetipska vrednost. Dobro je prevazidjeno fiks idejama o pravdi. To je proces. Neka hladna napetost u sudnici vapi za incidentom kako bi se savladala ova smrtonosna logika. Cak i beznacajno iskakanje pomoglo bi ovoj psiholoskoj rupi. Nema napinjanja niti pitanja. Medjutim, ipak se nesto desava. Kada se sadrzaj optuznice priblizi njegovoj privatnosti, to jest njegovoj supruzi, boginja nepokolebljivog stoickog karaktera stavlja ga na veliko iskusenje. Sacekajmo. Strani novinari upravo ocekuju taj trenutak kada ce morati da uzme maramicu. Oni su i dosli da prate emocije i kontraste. Najavljuju ih i kada ih nema. "Razumna sumnja", problemi procedure i dokazni postupak daleko su od njihovog interesovanja. To je dosadno - ceka se Mira.
I istraga i optuzeni zaglibljuju se u pojmove iz istorije: Velika Srbija, Kosovski boj, nacionalni projekat Akademije nauka - sifrovano nazvan RAM...

I tuzilac Dzefri Najs ima svoju istorijsku rekapitulaciju i svoj RAM: "Ovaj covek zeli da se izvuce iz RAMA, izbrise sliku za koju je kriv. Tu licnost on zeli da porekne, ali nema nikog drugog da zauzme mesto u RAMU".
Sudija i tuzilac videli su konacno lice optuzenog. Optuzeni njih kao da nije video. I veliki deo nasih pravnih strucnjaka nazalost instituciji Haskog tribunala pripisuje sopstvena svojstva: nizak pravni nivo, nesistematicnost, nelegalnost, servilnost prema politickim centrima moci i slicno. Time potpuno potiskuju cinjenicu da se u Hagu na procesima za ratne zlocine pocinjene na teritoriji bivse Jugoslavije pored ostalog ustanovljavaju novi principi buduceg redovnog zakonodavstva Evrope. Odluke ovog Suda i njegovo procesno-pravno iskustvo, posle kodifikacije, bice korisceni kao izvor prava na koji ce se odluke evropskih sudova pozivati. Uostalom, u sudnici se nalazi veliki broj predstavnika pravne nauke i prakse, a sve ugledne institucije starog kontinenta redovno dobijaju celokupan materijal. Nasi pravnici okrecu ledja ovim cinjenicama. Lakse je ignorisati i omalovazavati. Zato Milosevic i jeste toliko nas. Novinari iz Beograda jedva razmene medju sobom po koju rec, svako odvojeno pije svoju kafu, cita svoje novine i gleda u svoj sat. Do petog oktobra najvaznija stvar bila nam je zajednicka. Sada zajednicke stvari vise nema... Diktiram svoj izvestaj za Radio Beograd. Srdjan Dasic, izbeglica iz nasih krajeva, slusa me i kaze: "Pa ti si za Slobu, o cemu ti to javljas, o kakvim principima postupka, on je sve vas domamio da mu pomazete. Svi ste vi iz De-Be-a i ti sa njima zajedno. On je monstrum zbog koga ja nigde ne mogu dobiti posao, niti reci ko sam i odakle sam. O njemu posten covek moze pisati samo kao o monstrumu". Mozda se ovaj covek kao i drugi i slicni potpuno procistio. Mozda mrze ili smo pak mi nesvesni stepena sopstvene zagadjenosti.


Izlazim u noc. Pada kisa. Jaki udari vetra, a ipak je mirno. Kao da se covek odmori u prvom kontaktu sa ovom zemljom u kojoj mu bar psiholoski nista ne stoji na putu. Iako sam dosao po sopstvenoj velikoj zelji, da pratim slucaj "potpaljivaca Balkana koji ne prestaje da proizvodi probleme", kako je u svojoj knjizi Dijagonala Laufera (ludaka) Milosevica ocenila portparol Tribunala Florens Artman, ovu bih privilegiju koju su dobili samo "odabrani" istog casa menjao za besciljno tumaranje duz melanholicnih vodenih ogledala holandskih kanala. Ali zabava je tek pocela. Narednih dana, meseci, godina ceka se rasplet ove antiteze. Doci ce u Hag uskoro celokupno rukovodstvo drzave koju je Milosevic personifikovao. Podrska naroda se pretpostavlja.

Dragan Mihovic

Ogledi: Mediji u Srbiji: sta se (ne) menja «

» Pravosudje: Prebacivanje krivice na gradjane

 


© 1996 - 2002 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar