Dogadjanja

Strancarenje

Stranacka razilazenja - u parlamentima inace prirodna stvar - u Narodnoj skupstini Srbije izgledaju drugacije. To je pokazao i spor oko Zakona o Vojvodini. Bivse vladajuce stranke - SPS i SRS (plus SSJ) - nisu za ovaj zakon jer on, kazu, razara drzavno jedinstvo Srbije. Kostunicin DSS odbija zakon jer je, u ocekivanju novog ustava, "protiv parcijalnih resenja". Dosovci jesu za zakon, ali mu prilaze sa nelagodom i nepoverenjem sto se vidi po tridesetak Vladinih amandmana. Vojvodjani, koji su i predlagaci zakona, uznemireni ovim rezervama, prete Vladi. Nova Srbija, koja je danima tvrdila da ce glasati protiv, odjednom se u poslednjem trenutku preokrenula.
Nije ovo prvi put da Skupstina Srbije pokazuje zabrinjavajuce opadanje sposobnosti da se ponese sa svom onom silom zakonskih projekata koje joj valja doneti u ovom tranzicionom periodu (setimo se samo Zakona o radu).
Ova Skupstina je preuzela odgovornost pre nesto vise od godinu dana, kada je DOS pobedio na izborima 23. decembra 2000. Dvotrecinska vecina koju je DOS tada osvojio dopustala je da se velikom poslu demokratskog preobrazaja zemlje pristupi sa velikim ambicijama i vizionarskom smeloscu. Stvari su, medjutim, posle drugim tokom - zavladao je duh sebicnih stranackih interesa, medjusobno otimanje za sve veci komad vlasti, nenacelno nadmetanje, tako da je danasnja Skupstina Srbije izlozena pravoj partijskoj destrukciji. Nekadasnja dvotrecinska vecina svela se na strahovanje hoce li uopste biti i proste vecine, makar od jednog do dva glasa.
Hoce li DOS pribrati snage da odgovori na pitanje zasto je doslo do ovog nepovoljnog obrta ili ce jednostavno pasivno sacekati da opet novi izbori preseku ovaj cvor krize?

D. I.

Dogadjanja: Protekli dani «

» Dogadjanja: Nesporazum oko razuma

 


© 1996 - 2002 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar