Broj 263

Pravosudje

Saopstenje Drustva sudija Srbije

Polazeci od svojih programskih ciljeva, usmerenih ka izgradnji pravne drzave i vladavine prava, uspostavljanju i odbrani nezavisnog sudstva, radi zastite ugleda i dostojanstva sudijske profesije, Drustvo sudija Srbije izrazava zabrinutost zbog ucestalog neprimerenog pritiska na rad sudova, koji se vrsi putem sredstava javnog informisanja i izjavama pojedinih politicara, advokata i licnosti iz javnog zivota. Prenosenjem neodmerenih izjava u kojima su sadrzane najave hapsenja, detalji iz postupaka u kojima je javnost iskljucena, ocene dokaza po izboru zainteresovanih lica, izricanje presuda, klevetanje i vredjanje sudija, prelaze se granice slobode govora, izrazavanja, javnog informisanja, narusava se drustvena tolerancija, otezava rad sudova i, uopste, umanjuju izgledi za uspostavljanje samostalnog i nezavisnog sudstva.
Posebno, u vezi sa nedavno nastalim sporom o izboru generalnog direktora »Postanske stedionice«, Drustvo sudija Srbije, ne upustajuci se u pravnu ocenu odluke Privrednog suda i postupke v. d. predsednika tog suda, ocenjuje neodmerenim i stetnim izjave guvernera NBJ.
Zakonitost nepravosnaznih sudskih odluka jedino su ovlasceni i pozvani da ocenjuju sudovi visih instanci u postupcima po pravnim lekovima. Zbog toga se navedene i slicne izjave dozivljavaju kao nedozvoljeni pritisak na rad suda.
Drustvo sudija Srbije svesno je stanja u kojem se sudstvo trenutno nalazi. Ono nema nameru da takvo stanje idealizuje. Svesno je takodje dozvoljenosti i opravdanosti javne kritike rada sudova, u cemu sami clanovi Drustva cesto daju primere. Nezavisnost i samostalnost sudijske funkcije za koje se zalaze ne dozivljava kao neogranicenu slobodu u obavljanju sudske vlasti koja doseze do neodgovornosti. Ne dozvoljava bilo kome u sudstvu, bez obzira na funkciju, da eventualne nepravilnosti i nezakonitosti u radu ogrce plastom nezavisnosti i samostalnosti. Ali, insistira na primerenoj, argumentovanoj i kulturnoj kritici koja uvazava podelu uloga u sistemu drzavne vlasti i odise odgovornoscu za ucinjeno, s obzirom na moguce posledice. Zbog toga pozivamo sve politicare i javne licnosti da svojim ponasanjem uticu na izgradnju opste pravne kulture a time i vracanje ugleda sudstva.
Drustvo sudija Srbije slobodno je da sa zaljenjem konstatuje da je materijalni polozaj sudija i sudstva i dalje nezadovoljavajuci. Odrzavanjem takvog polozaja posredno se vrsi pritisak na rad sudija, jer beda ubija slobodu i kreativnost, radja malodusnost i snishodljivost i stvara prostor za manipulaciju i korupciju. Nezavisno sudstvo kao neophodan uslov za izgradnju pravne drzave i vladavine prava ne moze se izgradjivati na entuzijazmu pojedinih sudija. Takva ideja ili odrzavanje sadasnjeg stanja mocni su da kompromituju ozbiljnost svake drzavne politike. Zbog toga apelujemo na Vladu Republike Srbije, cijim dobrim namerama verujemo, da ubrza postupke najavljenih promena u pravosudju, u skladu sa izbornim obecanjima u interesu svih gradjana Srbije.

3. jun 2001.

Upravni odbor Drustva sudija Srbije         

 


© 1996 - 2001 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar