Broj 258

Dogadjanja

Urbana javnost o zlocinu i kazni

Gradjani su radi da se prica o ratu stavi ad acta i da se vlasti napokon usredsrede na obnavljanje razorene ekonomije i poboljsanje njihovog katastrofalnog materijalnog polozaja; to su razlozi da se pitanje odgovornosti za ratne zlocine sto pre razresi

U Srbiji su rane od nedavnih ratova jos uvek sveze i bolne. Medju argumentima protiv saradnje Srbije sa medjunarodnim sudom u Hagu cesto se pominje da bi ekstradicija okrivljenih destabilizovala zemlju. Bolna je istina da nakon desetogodisnje kampanje rezimskih medija jedan broj gradjana Srbije zaista ne zna sta se desavalo u ratovima na prostorima bivse SFRJ ili je potpuno zbunjen u haoticnoj masi informacija i »informacija«. Militaristicka tradicija, kojom se neki i dalje ponose, najporazniji rezultat ima u cinjenici da mnogi gradjani nisu sigurni sta je – i da li uopste postoji – ratni zlocin. Na pocetku 21. veka, ljudi ovde obeshrabrujuce cesto misle da zlocin pocinjen u ratu nije zlocin, da je vreme rata vreme zla u kojem se svasta desava i u kojem je sve dozvoljeno.
Sve su to bili razlozi da Gradjanski parlament Srbije pokrene anketiranje gradjana na jedino vazna pitanja: »Da li mislite da su u ratovima na prostorima bivse SFRJ pocinjeni ratni zlocini?«, i: »Da li krivce za ratne zlocine treba kazniti?«.
U Cacku je anketa sprovedena u saradnji sa kancelarijom G17+. Od 5. do 12. februara 2001. godine, na podrucju izbornih mesta na kojima je 24. septembra zabelezena najveca izlaznost na izbore. Zanimalo nas je misljenje gradjana koji su zainteresovani za politicki zivot u Srbiji. Na prvo pitanje, od 500 ispitanika 72,4% je odgovorilo potvrdno, 14,6% je reklo da ne zna, dok 13% ispitanika smatra da zlocina nije bilo. Od 362 koji misle da ratni zlocini jesu pocinjeni, na drugo pitanje petoro je odgovorilo negativno. Svega nekoliko anketiranih je postavilo potpitanja tipa: »A da li se misli samo na srpske zlocine?« ili »Jel’ se tu racuna i NATO bombardovanje?«.
Zlocin je zlocin.

*

Na ista pitanja, od sedamdeset odbornika u opstinskoj skupstini Cacka odgovaralo je njih dvadeset. Svih dvadeset je na prvo pitanje odgovorilo potvrdno, dok je jedan odbornik na pitanje da li bi krivce za ratne zlocine trebalo kazniti rekao: »Ne sve«.
Na konferenciji za stampu smo zakljucili da izrucenje okrivljenih za ratne zlocine medjunarodnom sudu nije samo uslov koji se mora ispuniti da bi Srbija dobila finansijsku pomoc, da je uspostavljanje odgovornosti potrebno nama, a ne medjunarodnoj zajednici. Saradnja sa sudom u Hagu i kaznjavanje krivaca za ratne zlocine ne sme se tretirati kao ultimatum koji mora biti ispunjen do 31. marta, vec kao prvi korak u stvaranju onoga za sta smo se izborili 24. septembra, 5. oktobra i 23. decembra: odgovorne vlasti koja ce i medjunarodnom pomoci i svim svojim pravima i obavezama raspolagati iskljucivo u nasem interesu.

Prema dosadasnjim rezultatima nase ankete, a kao i prema rezultatima izbora 24. septembra, gradjani Srbije su spremni za istinu o zlocinima u ratovima na prostoru bivse Jugoslavije. Zasto vlast, kojoj su poverili mandat za delegalizaciju zlocina, koja se obavezala da ce u medije vratiti istinu, a u sudnice zakon, ne otvara ovaj problem nego pokusava da mu zametne trag?

Prema rezultatima ankete, gradjani su pokazali vecu zrelost nego sto pokazuju njihovi izabrani predstavnici u vlasti, pripadnici raznih elita, cak i mediji. Dvadesetog januara ove godine, opstinska TV Cacak je u udarnom terminu (nedelja uvece) emitovala razgovor sa Drazenom Opacicem (haskim svedokom br. 1 protiv Duska Tadica) i njegovom sestrom koja, uplakana u nepristojno krupnom planu, tvrdi da njen brat nije ratni zlocinac i da ce istina kad-tad izaci na videlo. Naporedo, Opacic prica kako su ga uhvatili i mucili u sarajevskom zatvoru. Haski tribunal je zlo, ni on ni njegov advokat nikada nisu videli optuznicu protiv njega. Sto je razumljivo ako se zna da je medjunarodnom sudu isporucen kao svedok, ali vecina gledalaca verovatno prvi put cuje za citav slucaj. Novinarka ne reaguje, niti ima bilo kakvog objasnjenja. Opacic tvrdi da zlocine nije pocinio, u pitanju je nesporazum. Za sve krivi srpsko rukovodstvo na Palama, a sve podrazumeva izdaju i stradanje srpske vojske u bosanskom ratu i zlocine prema muslimanima, ako ih je bilo.

*

Vesna Radovic sa TV Cacak je razumela da se zalazemo za kolektivnu odgovornost srpskog naroda za ratove u bivsoj Jugoslaviji.
I nje se secam od 20. januara. Odmah nakon razgovora sa Opacicem, TV Cacak je emitovala prilog Vesne Radovic snimljen u Presevskoj dolini sa pripadnicima Crvenih beretki. Opsta mesta: »Teroristi danonocno provociraju, evo, bas pre nego sto su ukljucene kamere i novinarska ekipa je dozivela paljbu iz pravca njihovih polozaja, ali mi se drzimo naredjenja, inace smo spremni da svakog trenutka udjemo u borbu i branimo Srbiju«. Sledi voznja u kampanjoli sa braniocima putem borbenih linija i slicno. Krste Bjelic danas krstari ratistem u bundi i cizmicama, farba se u plavo i, za moj ukus, nije neka riba.
U Kikindi je istrazivanje sprovedeno od 19. do 28. februara u saradnji sa tamosnjim Postpesimistima. U saopstenju Postpesimista Kikinde stoji da im je namera bila »da podstaknu javnost na razmisljanje o ovoj temi i utvrde da li gradjani zaista misle da ubistva i silovanja mogu da ostanu nekaznjena«.
Principom slucajnog izbora na teritoriji kikindske opstine anketom su obuhvacene 344 osobe. Na pitanje: »Da li su na prostorima bivse SFRJ pocinjeni ratni zlocini?« 92,7 odsto ispitanika odgovorilo je sa »Da«, 1,7 odsto smatra da zlocina nije bilo, dok 5,5 odsto na ovo pitanje odgovara sa »Ne znam«. Na drugo pitanje: »Da li krivce za ratne zlocine treba kazniti?« troje je reklo: »Ne«, dok 10,2 odsto ne zna. Ogromna vecina (88,95%) smatra da zlocince treba kazniti.
U anketi je ispitano 30 od 53 odbornika SO Kikinda, medju kojima samo jedan misli da ratni zlocini nisu pocinjeni, a jedan ne zna da li je zlocina bilo. Medju kikindskim odbornicima, 29 smatra da krivce za ratne zlocine treba kazniti, a jedan misli da to ne treba uciniti. Sedmog marta kikindski Postpesimisti su organizovali razgovor sa gradjanima na temu Javnost o zlocinu i kazni.
Posle uvodnih izlaganja, cini se da za Vericu i mene nece biti puno price. Pocev od prvog pitanja (vezano za presedan da se masovno silovanje tretira kao ozbiljan ratni zlocin), gradjane najvise interesuju stvari vezane za sam Haski sud, sto je u resoru treceg govornika, kikindskog advokata Milice Kulidzan. Razmisljam kako se udaljujemo od teme, ali jedan od prisutnih ce kasnije rezultate ankete prokomentarisati recima: »Samo ce osoba koja ima mentalnih problema reci da krivce za zlocine ne treba kazniti«.
Preko price o ponasanju vlasti prema izrucenju okrivljenih medjunarodnom sudu, polako dolazimo na teren medija. Gradjani su jako slabo informisani o samom Tribunalu, a mediji se ne trude da tu bilo sta promene. Kao razlog za ambivalentne stavove gradjana prema izrucenju okrivljenih ponovo se navodi neznanje.
Na samom kraju tribine jedan gospodin se upustio u opsirno izlaganje srpskog pitanja, osvajackih interesa, izdaje u Krajini, Bosni i na Kosovu, belosvetske zavere (negde u desetom minutu je pojasnio: »Inace, ja sam nacionalista«).
Odgovorite mu sami.
Ili ovako – zasto se Stranka srpskog jedinstva vratila u republicku skupstinu, zasto Seselj nije do kraja potonuo, zasto je na svakom drugom standu za vreme osmomartovskog vasara u Cacku prodavana knjiga Komandant Arkan?
Ne pitajte gradjane.

*

Dvanaestog marta, usred strajka prosvetnih radnika koji su pored sve jaceg pritiska za uvodjenje veronauke u skole i dalje zainteresovani samo za cenkanje sa ministrom Knezevicem, isti dan kada je najavljeno novo poskupljenje struje sa obrazlozenjem: »Proslo je vreme jeftine struje!« (ali se ne nazire kraj vremenu jeftinog rada), u situaciji kada bi gradjani Cacka imali stosta da priupitaju nekoga iz DOS-a, u Vrucu fotelju opstinske televizije seo je Vojislav Seselj. Prvi put otkako su ga Cacani definitivno najurili iz grada na lokalnim izborima 24. septembra 2000, otkako mu se posle drugog izbornog debakla (i ’96. je isto prosao) rasturio opstinski odbor, Seselj je proveo sat i nesto (emisija je produzena zbog izuzetnog interesovanja gledalaca) u prijatnom razgovoru sa glavnom urednicom TVCA Svetlanom Kojanovic. U jednom trenutku je konstatovala: »Ko god je na vlasti, mi gubimo teritorije. Gospodine Seselj, da li ce Srbija dobiti politicara koji vise nece gubiti teritorije?«. Na ocekivani odgovor nije se bunila. Obavezno pitanje za kraj, sta Seselj misli o nasem gradonacelniku. »Jedini covek u DOS-u sa kojim nemam problema je Velja Ilic.« Kojanovicka odjavljuje emisiju: »Nadam se da su veceras gledaoci od vas culi samo istinu«.

Ivan Zlatic   

 


© 1996 - 2001 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar