Broj 255

Hronika


Kalendar

26. januar–10. februar

Petak, 26. januar
Americka administracija je potvrdila nekim beogradskim medijima da su SAD ukinule sankcije SRJ. Ostale su na snazi jedino tzv. ciljne sankcije kojima se obezbedjuje zatvaranje bankovnih racuna i zabrana izdavanja viza za ulazak u SAD bivsem jugoslovenskom predsedniku Slobodanu Milosevicu, clanovima njegove porodice i bliskim saradnicima.

Savezno ministarstvo inostranih poslova saopstilo je da je Kanada ukinula preostale sankcije SRJ.

Riza Halmi, predsednik opstine Presevo, rekao je da su Albanci spremni na politicke pregovore sa Beogradom ali da je, ukoliko SRJ ne povuce svoje snage sa juga Srbije i ubrzo ne pocne pregovore, moguca masovna pobuna Albanaca na jugu Srbije.

Nada Kostic, ministar zdravlja u prelaznoj vladi Srbije, podnela je ostavku na sve funkcije kao i na clanstvo u DSS-u.

Nekoliko beogradskih nevladinih organizacija najavilo je prosirenje optuznice Haskog tribunala protiv Milosevica. Sonja Biserko, predsednica Helsinskog odbora za Srbiju, rekla je da je Karla del Ponte, glavni tuzilac Tribunala, ovo najavila tokom svoje nedavne posete Beogradu. Bilo je reci o odgovornosti Milosevica za zlocine pocinjene tokom rata u Hrvatskoj.

Subota, 27. januar
U sukobu albanskih ekstremista i Vojske Jugoslavije poginuo je vojnik Dragan Dimitrijevic.

Jugoslovenski sef diplomatije Goran Svilanovic zatrazio je hitnu sednicu SB UN povodom najnovijih sukoba u Presevskoj dolini.

Savezni ministar policije Zoran Zivkovic izjavio je da je potrebno sto pre resiti krizu na jugu Srbije, politickim sredstvima ili delovanjem jugoslovenskih snaga bezbednosti. On je rekao i to da je nemoguce ocekivati pregovore sa suprotnom stranom jer se »sa teroristima nece pregovarati«.

Clanovi Glavnog odbora JUL-a iz ove stranke iskljucili su doskorasnje visoke funkcionere Zeljka Mitrovica, Slobodana Cerovica, Nebojsu Maljkovica i Milana Djurovica, a Ivan Markovic je razresen funkcije generalnog sekretara.

Vladan Batic, republicki ministar pravde, rekao je da je zacudjen izjavom saveznog ministra pravde Momcila Grubaca koji je novinarima tvrdio da su dve zapecacene optuznice koje mu je predala Karla del Ponte u nadleznosti republickog ministarstva pravde. »Da je Del Ponte htela da te optuznice dâ meni ona bi to i ucinila«.

Nedelja, 28. januar
U sukobima na jugu Srbije ranjena su cetiri vojnika VJ.

U blizini najuzeg centra Beograda nepoznati napadac je pucao na Dusana Jaksica, vozaca sluzbenog automobila novog sefa SDB Srbije Gorana Petrovica.

Predsednik Vojislav Kostunica se, na svetskom ekonomskom forumu u Davosu, susreo sa hrvatskim predsednikom Stjepanom Mesicem. Oni su razgovarali o viznom rezimu i privrednoj saradnji dveju drzava.

Prema izjavi srpskog premijera Zorana Djindjica, bivsi kanadski premijer Brajan Malruni je pristao da organizuje lobi »u svetskoj politici« za pomoc SRJ.

Ponedeljak, 29. januar
Predsednik Kostunica je napustio Davos pre kraja samita zbog pogorsanja krize na jugu Srbije. On je, po dolasku u Beograd, izjavio novinarima da Ujedinjene nacije »podrzavaju nasu nenasilnu politiku«.

Milo Djukanovic i Zoran Djindjic pozvani su da u Vasingtonu prisustvuju tradicionalnom molitvenom dorucku sa novim americkim predsednikom Dzordzom Busom.

Predsednik SNP Momir Bulatovic ponudio je ostavku na to mesto na Glavnom odboru svoje stranke.

U Podgorici je otvoren biro Savezne vlade.

Toma Fila, branilac optuzenih pred Haskim tribunalom, izjavio je da je tuzilastvo tog suda »politicka institucija koja se namenski finansira od strane pojedinih zapadnih zemalja a pre svega Amerike«.

Predrag Markovic, izvrsni direktor G 17 plus, rekao je novinarima da je rasciscavanje situacije u sudstvu jedan od najtezih poslova nove vlasti.

Nenad Konstantinovic iz Otporove sluzbe za uterivanje istine rekao je da je nova vlast ogranicena jer je nasledila korumpirani birokratski aparat. Otpor ce zato predloziti da se pri republickoj Skupstini formira institucija ombudsmana koji bi pruzao pomoc ugrozenim gradjanima.

Aktivisti Otpora Srdjan Milivojevic i Predrag Lecic sastali su se sa nacelnikom GS VJ generalom Nebojsom Pavkovicem. Sastanak je odrzan posle posete ove dvojice Bujanovcu i Presevu.

Utorak, 30. januar
Zoran Zivkovic je demantovao glasine da se Slobodan Milosevic nalazi u kucnom pritvoru. On je rekao da nije opozvana policijska jedinica koja je i ranije obezbedjivala Milosevica.

Pomocnik generalnog sekretara UN za mirovne operacije Hedi Anabi podneo je na neformalnom sastanku SB UN izvestaj o stanju na jugu Srbije. Sastanak je odrzan iza zatvorenih vrata, a SAD su pre toga izdale saopstenje kojim se osudjuje eskalacija nasilja na ovom podrucju.

Pol Bover, britanski politicki i vojni analiticar, tvrdi da iza albanskih napada u Makedoniji i na jugu Srbije, pored OVK, stoji i neko iz Albanije, a to je, po njegovom misljenju, bivsi albanski predsednik Sali Berisa.

Sreda, 31. januar
Vojislav Kostunica se u Svedskoj sastao sa svedskim premijerom Joranom Personom. Od Kostunice je zatrazeno da Tribunalu u Hagu isporuci Slobodana Milosevica.

Nastavljeni su sukobi izmedju Albanaca i vojnika iz francuskog kontingenta KFOR-a. I dalje je na snazi policijski cas.

Predsednik saveznog komiteta za Kosovo i Metohiju Momcilo Trajkovic izrazio je, u izjavi za stampu, zaljenje zbog pogibije petnaestogodisnjeg Albanca u sukobima u Kosovskoj Mitrovici.

Clanovi odbora za pravosudje predlozili su Skupstini Srbije da ukine odluke kojima je grupa od 16 sudija bila razresena funkcija samo zbog toga sto su bili clanovi Drustva sudija Srbije.

Savezni ustavni sud pokrenuo je postupak ocenjivanja ustavnosti odredbi krivicnog zakona Srbije o smrtnoj kazni, a od saveznog i republickih parlamenata zatrazio odgovor o tom spornom pitanju u roku od 45 dana.

U Prvom opstinskom sudu odlozeno je sudjenje clanovima Savezne izborne komisije koji su optuzeni za falsifikovanje rezultata septembarskih izbora. Zastupnik optuzenih insistirao je da se utvrdi da li je svih 900 ljudi, koji su potpisali tuzbu, glasalo na izborima. U ovom postupku sudi Krsto Bobot, javnosti a posebno nezavisnim novinarima poznat po sudjenju Slavku Curuviji i urednicima i novinarima njegovih izdanja, kao i istrazni sudija na dan udesa funkcionera SPO-a na Ibarskoj magistrali. Bobot je Curuviju i njegove novinare osudio na po pet meseci zatvora, a urednici »Dnevnog telegrafa« Zoji Jovanov sudio je sve do kraja oktobra prosle godine kada je, posle pada rezima, tuzilastvo povuklo tuzbu protiv ove novinarke.

Miodrag Zecevic, bivsi direktor »Jubmes« banke, pusten je iz pritvora po odluci Cetvrtog opstinskog suda u Beogradu. Biljana Radovanovic, javni tuzilac ovog suda, najavila je zalbu na ovakvu odluku suda. Istraga protiv Zecevica pokrenuta je zbog sumnje da je zloupotrebio sluzbeni polozaj i proneverio 600 000 nemackih maraka.

Cetvrtak, 1. februar
Predstavnik OVPMB Vulnet Ibisi rekao je da ce ova organizacija pristati na demilitarizaciju samo kada srpska policija demilitarizuje ceo region i kada dodju medjunarodne snage koje ce garantovati da ce albansko stanovnistvo istocnog Kosova ziveti slobodno u svojim domovima.

Poslanicka grupa SPS-a u Skupstini Srbije pokrenula je inicijativu da se i predsednik Srbije Milan Milutinovic ukljuci u pregovore o redefinisanju odnosa u federaciji.

Pravni zastupnici »ABC produkta« podneli su krivicnu prijavu protiv Milene Arezine, bivseg predsednika Privrednog suda u Beogradu, zbog zloupotrebe ovlascenja sto je za posledicu imalo veliku materijalnu stetu i sudski progon ove firme koja se jos uvek nalazi pod stecajem.

Petak, 2. februar
Zoran Djindjic je, posto se u Vasingtonu susreo sa americkim drzavnim sekretarom Kolinom Pauelom, izjavio da Vlada Srbije prikuplja dokaze za podizanje optuznice protiv Slobodana Milosevica. Djindjic je obecao da ce se Milosevic na sudu pojaviti u roku od dve nedelje.

Narodna banka je predlozila listu poskupljenja usluga za ovu godinu. Tako je predlozeno da struja poskupi tri puta tokom godine. U proseku ce racuni za osnovne usluge gradjanima biti veci za oko 25 procenata.

Sindikat obrazovanja Srbije najavio je generalni strajk zbog izuzetno niskih zarada zaposlenih prosvetnih radnika.

Rasim Ljajic, savezni ministar za nacionalne manjine, rekao je da ce Albancima biti ponudjeno da predloze svoje predstavnike u tri ministarstva Vlade Srbije.

Udruzenje lica ostecenih u NATO napadu na SRJ trazi pravedne nadoknade, a ne milostinju za pretrpljene gubitke, saopsteno je iz ovog udruzenja.

Subota, 3. februar
Potpredsednik Vlade Srbije Nebojsa Covic predao je Vojislavu Kostunici, Zoranu Zizicu i Zoranu Djindjicu svoj program za resavanje krize na jugu Srbije.

U intervjuu za americki nacionalni radio, Milo Djukanovic je rekao da sa puta ka nezavisnosti za Crnu Goru nema povratka. Portparol Stejt departmenta Ricard Baucer, odgovarajuci na pitanje novinara o posetama visokih srpskih i crnogorskih zvanicnika SAD, tvrdi da SAD »ne zele da se mesaju u izbore u Crnoj Gori i na Kosovu«.

Vladan Batic je izjavio da postoji pravna praznina u zakonu o krivicnom postupku koja bi regulisala odnos prema medjunarodnom krivicnom sudu te da bi taj nedostatak uskoro trebalo ispraviti.

Protiv Dragoljuba Milanovica, bivseg direktora RTS-a, podignuta je krivicna prijava zbog osnovane sumnje da je pocinio krivicno delo protiv opste sigurnosti. Beogradski okruzni tuzilac Andrija Milutinovic predlozio je okruznom sudu da Milutinovicu odredi jednomesecni pritvor.

Slobodan Milosevic je dao intervju torinskoj »Stampi« u kojem tvrdi da je Tribunal u Hagu amoralna i ilegalna institucija. Milosevic je rekao i to da je njegova licna bezbednost pitanje casti i morala novog sefa drzave.

Specijalni izaslanik UN za Balkan Karl Bilt smatra da je resenje krize na jugu Srbije u zajednickoj upravi Srba i Albanaca na ovom podrucju.

Nedelja, 4. februar
Zoran Djindjic je po povratku iz Vasingtona rekao novinarima da je americki Kongres doneo rezoluciju koja vlasti u Beogradu obavezuje da do 31. marta »obezbede dovoljnu saradnju sa Haskim sudom« kao uslov da se normalizuju ekonomski i finansijski odnosi dveju zemalja.

U Domu sindikata odrzan je Drugi kongres Narodnog pokreta Otpor. Ova organizacija je odlucila da odustane od revolucionarnih metoda jer se situacija u zemlji promenila, a promovisala je »novi patriotizam«.

Sergej Ivanov, sekretar ruskog Saveta bezbednosti, izjavio je na 37. medjunarodnoj konferenciji o bezbednosti u Minhenu, da se Rusija zalaze za ocuvanje SRJ i suprotstavlja se njenom raspadu.

Ponedeljak, 5. februar
AFP je, prenosi Tanjug, preneo izjavu visokog zvanicnika NATO-a koji je demantovao izjave Zorana Djindjica da je promenjen stav ove organizacije u vezi sa postojanjem kopnene zone bezbednosti na granici uze Srbije i Kosova.

Cene na malo porasle su u januaru za tri procenta u odnosu na prethodni mesec, a u odnosu na januar prosle godine vise su za 111,5 procenata, saopstio je Savezni zavod za statistiku.

Krivicno vece okruznog suda u Valjevu ukinulo je pritvor valjevskom slikaru Bogoljubu Arsenijevicu Makiju.

Utorak, 6. februar
Rasim Ljajic, savezni ministar i potpredsednik koordinacionog tela vlada SRJ i Srbije za krizu na jugu Srbije, ocenio je da su na delu najzesci do sada zabelezeni napadi na snage bezbednosti u ovom kriznom regionu. On smatra da je to »odgovor« albanskih ekstremista na ponudjenu platformu drzavnih organa.

U Beogradu su se sastali premijer Crne Gore Filip Vujanovic, savezni predsednik Vojislav Kostunica i srpski premijer Zoran Djindjic. Djindjic je izjavio da je na ovom sastanku bilo reci o eventualnom nastavku razgovora o odnosima u SRJ kao i o ekonomskim pitanjima, medju kojima su verifikacija izvoznih dozvola, carine i regulisanje platnog prometa preko NBJ.

Jugoslovenski sef diplomatije Goran Svilanovic zavrsio je zvanicnu posetu Japanu. Na kraju boravka u Tokiju on je rekao da bi izrucivanje Slobodana Milosevica Tribunalu u Hagu od njega stvorilo zrtvu u ocima gradjana.

Predstavnici Otpora su izjavili da u dosijeima koje su dobili od policije nisu nasli nista konkretno. Neki su i bukvalno bili prazni. Oni smatraju da nisu dobili autenticne dosijee.

Na sednici Vlade Srbije usvojen je predlog Nebojse Covica za resenje krize na jugu Srbije.

Ispod vozila koje koristi funkcioner DS Cedomir Jovanovic podmetnuta je eksplozivna naprava.

U blizini Knjazevca, u zatvorenom automobilu, pronadjeno je telo bivseg saveznog ministra policije i visokog funkcionera SPS-a Zorana Sokolovica. Nadlezni su izjavili da se, najverovatnije, radi o samoubistvu.

Sreda, 7. februar
Mirosinka Dinkic, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, izjavila je da bi u prvoj godini ekonomske tranzicije bez posla moglo ostati oko 300 000 radnika.

Vojislav Kostunica je otvorio svecanosti povodom Praznika mimoze u Herceg Novom.

Goran Svilanovic je u Berlinu razgovarao sa nemackim sefom diplomatije Joskom Fiserom.

Slobodan Krapovic, savezni ministar odbrane, sastao se u Beogradu sa Igorom Sergejevim, ruskim ministrom odbrane. On je nakon susreta rekao novinarima da je od ruskog kolege dobio podrsku za plan Vlade Srbije i Savezne vlade za resavanje krize na jugu Srbije.

Cetvrtak, 8. februar
U Beogradu je boravila troclana delegacija EU. Sef svedske diplomatije i predsedavajuca EU Ana Lind, komesar Evropske komisije za spoljne veze Kris Paten i visoki predstavnik za zajednicku spoljnu bezbednost Havijer Solana, kao i belgijski drzavni sekretar Anmi Neit sreli su se sa Vojislavom Kostunicom, Goranom Svilanovicem i Zoranom Djindjicem. Oni su pruzili uveravanja da EU pomaze SRJ koliko god to moze. U razgovorima je, pored ekonomskih, bilo reci i o problemima koje SRJ ima sa Haskim tribunalom.

Povodom dolaska Havijera Solane u Beograd, nova opozicija je organizovala demonstracije na kojima je trazeno hapsenje Solane zbog njegovog ucesca u bombardovanju SRJ.

Lider Albanaca sa juga Srbije Riza Halimi rekao je da ce Albanci sa svojom platformom za resavanje sukoba izaci do kraja ove nedelje.

Havijer Solana je pozvao Albance da odustanu od oruzanog resavanja sukoba.

U Beogradu je pocelo dvodnevno zasedanje poslovnog saveta Pakta za stabilnost Jugoistocne Evrope na kojem ucestvuje 150 privrednika iz nase zemlje i 60 iz vise evropskih zemalja, SAD i Azije.

Kostunica je u Palati federacije primio Boda Hombaha, koordinatora Pakta za stabilnost Jugoistocne Evrope. Hombah se sastao i sa Krapovicem i Covicem.

Savezna vlada je utvrdila i poslala u skupstinsku proceduru predlog zakona o ukidanju ukaza o oduzimanju drzavljanstva i imovine porodici Karadjordjevic.

Odbor za kulturu i informisanje Skupstine Srbije u nacelu je podrzao Vladine predloge o izmenama zakona o RTS-u i o prestanku vazenja zakona o javnom informisanju.

Petak, 9. februar
Nastavljaju se oruzani sukobi na jugu Srbije.

Subota, 10. februar
Sukobi na jugu Srbije odnose nove zrtve.

Nastasja Radovic    

 


© 1996 - 2001 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar