Broj 251

Dogadjanja

Bager vode knjizevnice

Iz serije »desavanje naroda« skoro svaki srpski aktuelni dogadjaj, posle 5. oktobra, ima svoje dve strane medalje. Jedna »obicna« i vrlo ekspresivna i druga »skrivena« strana, sa istorijskim efektom po buducnost naseg nebeskog naroda.
Uzmimo, na primer, »ulicni spektakl« od 2. decembra, u Francuskoj 7. Ispred zgrade, sa katancem na kapiji dvorista institucije »Udruzenje knjizevnika Srbije«, redakcije Knjizevnih novina, sedista srpskog PEN-a, kafane... okupila se mala grupa intelektualnih disidenata, u likovima pobunjenih knjizevnika, njih 30 od 153, tj. 150 potpisnika (tri potpisnika su se »predomislila«) u zahtevu za ostavkom stare uprave UKS, zakazivanjem vanredne i izbor nove Skupstine i mnogo veci broj novinara, hronicara, prolaznika... Dogadjaj je bio »obican« i po tome sto su s druge strane ulice stajala i tri momka – »cuvari« najavljenog neregularnog skupa (citaj: naruceni »batinasi«, organizacija Obraz, sediste kod crkve Aleksandra Nevskog). Lica su prepoznata kao spretni batinasi jos iz Narodne biblioteke, 18. novembra, kada je napadnut pesnik Igor Milos. A da je rec o organizaciji Obraz svedoci, sutradan (3. 12.) osvanula nalepnica Obraz na vratima privatnog stana Radmile Lazic, jedne od vodecih potpisnika inicijative za promenu UKS, kao i zahteva MUP-u: za nadzor nad zakonitoscu rada UKS (clan 25. Zakona o drustvenim organizacijama i udruzivanju gradjana) i kaznjavanje spomenutog batinanja.
Pred kamerama pesnikinja Radmila Lazic je procitala »nevalidan dokument, bez statusno-pravne zasnovanosti« (ocena Rakiticevih sledbenika). »Batinasi« od preko puta Francuske 7 nisu reagovali, verovatno »uplaseni« od napada zutog bagera (zuta igracka), kojeg je knjizevnik Dragoslav Andric spremio i hrabro uzviknuo: »Knjizevni bager je stigao!«, na sta se revolucionarna »masa« okupljenih slatko nasmejala.
Ko je u pravu?
S jedne strane su rezultati glasanja, na izbornoj Skupstini UKS od 18. novembra, gde je za starog–novog predsednika Slobodana Rakitica glasalo 177 knjizevnika od 127 prisutnih.
S druge strane je 150 potpisnika za novu knjizevnu upravu, od 2. decembra. Dakle, za sada nema nikakvih promena, niti pravog pobednika u ovoj »utakmici« izmedju arhajskih snaga UKS i revolucionarnih glasova od 2. decembra.
Vrzino kolo »Ko je u pravu« vode i aktuelni mediji, koji jedan dan izvestavaju o pismima Rakitica i njegovih sledbenika, a sutradan ti isti mediji izvestavaju o stavovima suprotne strane, kao da dan pre toga nisu branili agresivne napade onih drugih. To je imalo za posledicu vracanje »bumeranga« medijima, proglasenim od UKS za »javne klevetnike«, »nove politicke udvorice«, »lovce na prvoboracki status«, »medijski fundamentalizam« (Politika, 7. decembar). Valjda je sve ovo u duhu demokratskih promena uredjivacke politike medija – objavljuj »sve«, a citaoci neka sednu i razmisle ko plete a ko razmrsuje Gordijev cvor ideje udruzivanja knjizevnika.
Medjutim, dogadjaj od 2. decembra ima i svoju drugu stranu medalje – pojavu novog, veoma opreznog obrasca promena, »skriven« i fini reformski projekat, koji dobrim analiticarima ne moze da promakne, bez obzira na ugao gledanja na stvar.

»U teroristickom aktu« (termin Radoslava Bratica) pobunjenih knjizevnika nije toliko bitna cinjenica ko i koliko kojih ima u sukobu (stari–novi UKS), pa cak i zvucnost imena knjizevnika, vec rodno-polna vrsta lidera, vodja pobune. Zene–knjizevnice su na celu pobune. Prva »antiteroristkinja« je knjizevnica Ljiljana Djurdjic, spremna za radikalne i avangardne promene. Odmah iza nje je umerenija Radmila Lazic, sa politikom promena »korak po korak«. Zajednicka im je borba za ulazak na velika vrata Moderne knjizevnosti i UKS, kroz »zivu akciju« – nove izbore, mobilizaciju javnog mnenja, akciju knjizevne (gradjanske) neposlusnosti, lobiranje, pregovore, pogodbe, resenja putem sudskih i MUP organa.
Otpor tradiciji, dinamizam misli, zahtev za protokom ljudi–polova, nekima deluje kao ludilo. Medjutim, ovo njihovo ludilo ovoga puta treba analizirati kroz prizmu kulture, a ne medicinski!
Zalaganje za nove odnose snaga u kulturi i borbe za moc pobunjenih lidera–knjizevnica nije iz domace serije fenomena ostvarenja personalnih i individualnih interesa, vec zahtev za esnafskim udruzivanjem kvalitativnog »obicnog« elitizma, u kojem vise ni bioloski ne moze da egzistira Bolji, Pametniji, Hrabriji... sistem muske institucije i proizvodnje knjizevnosti. Posledica muske »kontrole« pristupa u praksi domaceg izdavastva znamo da sve vise ima za posledicu stvaranje androcentricne i mizoginisticke knjizevnosti, sto znatno udaljava dobru i vrednu knjigu od proklamovanog ideala objektivnosti i neutralnosti (polne, rasne, nacionalne).
Ostar kriticki stav prema »falocentrizmu« UKS Ljiljane Djurdjic i Radmile Lazic nije feministicke prirode, niti prozaicne emancipacije »zenske duse« u knjizevnosti, ali ni uticaj zapadnjackog pomodarstva: za lepsi pol – lepa knjizevnost!
Ova do sada »nema grupa«, sa »sudbinom malih«, pokazuje svoju autenticnost i samostalnost, kao instrument za preuzimanje ali i transformaciju (muskih) centara moci starog UKS u Moderni UKS uzavrelog htenja novog Vremena.
Polemicke varnice kojima knjizevnica Ljiljana Djurdjic zasipa UKS i njegov teror istorije muskog sovinizma u UKS je prorocka najava krize odnosa i vrednosti dosadasnje relacije natcovek (bez zene)–prostor–vreme u nasoj kulturnoj oazi. Tim povodom Ljiljana Djurdjic i pise: »Sadasnji UKS i srpski PEN... oba rade na muskim principima. Zene koristi koliko se mora... Ko im sta moze? Jer, ‘Mi smo decki sto piskimo stojecki’, sto rece Ugresicka. I to bi bilo to...« zavrsava svoju kolumnu Ljiljana Djurdjic (Danas, 5. 12. 2000).
Novi ljudi, »novog« pola – zene, heroji sutrasnjice, koji se vec pomaljaju u »jutarnjem rumenilu« buduceg 21. veka, najavljuju pocetak epohe kada ce se srusiti, razbiti, negirati, izmrviti stav: »Svi smo mi muskarci, a samo poneko je zena«!

Irena Kresic  

 


© 1996 - 2000 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar