Broj 248 

Dogadjanja

Treci redovni parlamentarni izbori u Sloveniji

Pobeda levog centra

Redovni parlamentarni izbori, treci po redu od proglasenja nezavisnosti, odrzani su u Sloveniji u nedelju 15. oktobra. Za naklonost birackog tela koje broji oko 1 600 000 punoletnih Slovenaca i 90 poslanickih mandata u Drzavnom zboru Slovenije, na 3578 birackih mesta, borilo se 16 stranaka, odnosno 994 poslanickih kandidata, od kojih cetvrtinu cine zene. Izbori su odrzani u okviru 8 izbornih jedinica po nedavno modifikovanom proporcionalnom sistemu koji je povecao izborni cenzus, odnosno prag ulaska u parlament sa 3 na 4 odsto. Osamdeset osam poslanika daju slovenacke politicke stranke, dok je po jedan poslanicki mandat rezervisan za predstavnike italijanske, odnosno madjarske nacionalne manjine. Iako je ova mala alpska zemlja imala relativno visok privredni rast u odnosu na sve drzave sa prostora bivse Jugoslavije i po mnogo cemu, u odnosu na broj stanovnika, predstavlja primer zemlje sa najuspesnijom tranzicijom medju svim zemljama bivseg socijalizma, njen politicki zivot je u poslednje vreme imao naznake nestabilnosti usled gotovo polovicne podeljenosti birackog tela na levicu i desni centar.
Pre cetiri godine desnica je odnela laku prevagu nad do tada neprikosnovenim blokom partija levog centra, ali joj ona nije bila dovoljna da komotno vlada i donosi zakonska resenja. Vrlo cesto je dosadasnja desnicarska vlada morala da pravi trenutne koalicije i dogovore sa predstavnicima nacionalnih manjina, pa cak i sa ultranacionalistima kako bi u parlamentu prosao neki zakonski predlog. Ovi izbori su konacno razresili parlamentarnu krizu, tzv. pat poziciju koja se uvek javlja kada dve grupacije imaju istovetan broj poslanika, a nijedna apsolutnu vecinu kao sto je to bio slucaj u Sloveniji (desnica 44, levica 44). Predizborna ispitivanja javnog mnenja davala su izrazitu prednost strankama levog centra, pre svega Liberalno demokratskoj stranci bivseg premijera Janeza Drnovseka za koju se tvrdilo da ce dobiti preko 40 odsto glasova sto bi joj, iako ne bi imala apsolutnu vecinu u Drzavnom zboru Slovenije, omogucilo formiranje koalicione vlade sa nekom strankom levice.
Drzavna izborna komisija saopstila je rezultate koji su bili ocekivani. Drnovsekova Liberalna demokratska stranka osvojila je 37,9 odsto glasova, a Socijaldemokratska stranka Slovenije Janeza Janse nalazi se na drugom mestu sa osvojenih 15,9 odsto glasova. Ocekivano trece mesto zauzela je Ujedinjena lista socijalnih demokrata (ZLSD) Boruta Pahora (nekadasnji Savez komunista Slovenije), koja je dobila 12,2 odsto glasova.
Ocekuje se da ce vrlo brzo predsednik Milan Kucan poveriti mandat za sastav nove slovenacke vlade Janezu Drnovseku i da ce ovaj poceti siroke konsultacije sa strankama levice.

Zlatoje Martinov   


© 1996 - 2000 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar