Broj 245 

Dogadjanja

Lov u mutnom

Crna Gora ce biti prava riznica glasackih listica za Milosevica i beogradski rezim

Sto su savezni izbori blizi, to je konfuzija u Crnoj Gori veca. Razlog tome je po svoj prilici odluka Slobodana Milosevica da sasvim izvestan manjak glasova u Srbiji nadoknadi viskom glasova u Crnoj Gori. Kako je za njegovu kandidaturu za saveznog predsednika u manjoj republici prikupljeno, navodno, 181 629 potpisa, on sigurno ocekuje da mu SNP na izborima obezbedi najmanje dvesta hiljada glasova. Prema ocenama analiticara to je potpuno nerealno, ali u zemlji cuda sve je moguce, posebno kad zvanicna Crna Gora nece moci da kontrolise izbore. Bice to prava riznica glasova za Milosevica i beogradski rezim.
Od samog raspisivanja saveznih izbora, povodom njih u Crnoj Gori vlada opsta zbrka. Vladajuca koalicija Da zivimo bolje je odmah rekla da na njima nece ucestvovati, niti ce priznati njihove rezultate. Za SNP, medjutim, oni su pitanje opstanka na vlasti u Beogradu, a za to su u stanju svasta da ucine.
U jednom momentu je izgledalo da su se Djukanovicev DPS i Bulatovicev SNP dogovorili kako organizovati izbore da budu koliko-toliko regularni. Nakon desetodnevnih razgovora sporazumeli su se da vladajuca koalicija omoguci koriscenje standardnih birackih mesta, a da SNP za uzvrat omoguci drzavi da kontrolise izbore. Ugovor je vec bio stavljen na papir i samo ga je trebalo potpisati. No, Momir Bulatovic je procenio da to nije dobitna varijanta, doleteo je iz Beograda i rekao da sa DPS-om nema razgovora i da SNP nece dopustiti da crnogorska vlast kontrolise izbore. Bulatovicev scenario sa jakim mirisom dedinjske kuhinje je jednostavan: lov u mutnom. Posto vlast nece omoguciti glasanje na regularnim izbornim mestima, ono ce se obavljati u domovima kulture, mesnim zajednicama, privatnim kucama. U takvim uslovima na izbore ce izaci onoliko biraca koliko je Milosevicu i Bulatovicu potrebno i oni ce uzeti glasova koliko god im je potrebno.
Savezne izbore u Crnoj Gori mogu da kontrolisu DOS i SPO kao ucesnici istih izbora, ali oni nemaju dovoljno kontrolora ni da pokriju celu Srbiju. Kontrolu mogu da vrse i specijalizovane nevladine organizacije poput podgorickog CEDEM-a i beogradskog CeSID-a, ali je pitanje da li ce im to dozvoliti i da li oni imaju dovoljno obucenih kontrolora.
Analiticari ocenjuju da ce na izbore izaci najvise 30 do 35 odsto birackog tela, posto se zna da SNP sa svojim saveznicima nikad nije osvojio vise od tog procenta. Savezna izborna komisija je objavila da biracko telo u Crnoj Gori broji 444 130 gradjana, a to znaci da bi moglo da izadje najvise 150 000 do 160 000. Ima tu, medjutim, nesto sto se ne slaze: Milosevicevu kandidaturu je u toj republici potpisalo vise od 180 000 ljudi! Nije nimalo cudno sto Savezna komisija nije dozvolila DOS-u da prekontrolise onih 1 593 825 potpisa za kandidaturu Slobodana Milosevica.
Predstojeci izbori bez jake kontrole i sa rezimskom »matematikom« mogu doneti Crnoj Gori nove nevolje. Milosevic i Bulatovic mogli bi objaviti da je na izbore u toj republici izaslo vise od polovine biraca, a to znaci da su oni za Jugoslaviju. Potom da kazu vladajucoj koaliciji: hteli ste referendum, evo imali ste referendum. Nakon toga bi mogli da se pojacaju pritisci iz Beograda, a mogao bi da usledi i neki mnogo opasniji scenario. S njima se nikad ne zna.

Jasna Kesic   


© 1996 - 2000 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar