Broj 242-243

’umor u glavi
Lekcije iz diktature

Prva lekcija za diktatore glasi:
Ako dodjes na vlast valja da znas i nikako ne zaboravis da je najvaznija fajda od vlasti ta da ti ona omogucava da sacuvas svoju vlast i pomocu nje neprestano produzavas svoju vladavinu.
Diktatura je prost sistem vladavine, principi na kojima pociva su prosti kao pasulj, ali su efikasni do izbezumljenja. Da se dobije dobar pasulj nije potrebna neka kulinarska vestina: valja ga samo dovoljno dugo kuvati. Diktatoru je dovoljno da nauci samo prvu lekciju i da je bezobzirno primenjuje. Pasulj diktature odavno je na stolu, ko ga nije kusao sad moze uzeti kasiku.
Poslednjim prekonocnim promenama ustava SM je svima preneo pasulj-poruku: Ja ovde imam vlast i tu vlast cu koristiti da dozivotno ostanem na vlasti. Kad mu se primaklo vreme isteka svih mandata on je uradio upravo ono sto se opozicija nadala da nece uraditi govoreci: »Pa, nece valjda«. Nece vraga. Oce i te kako. Opozicija je stalna zrtva dedinjske varijante Marfijevog zakona: ako postoji i zrno mogucnosti da opoziciji stvari krenu naopako SM ce pripomoci da brzo krenu naopako.

U Srbiji se preko noci ostvarila stara parola o Titu posle Tita. Kao sto je Broz udesio da mu ustavom bude obezbedjena dozivotna vladavina, SM je ustavnim prepravkama udesio da bude dozivotno biran. Bilo ko u Srbiji ne treba posle toga da se zamajava idejama o osvajanju vlasti. Prva lekcija za diktatore ostaje nepremostiva prepreka. Svi dosadasnji pokusaji bili su cista zabava za dvorsku svitu. Mudrace iz opozicije ne pravda sto nisu znali da je SM dobro ispekao prvu lekciju i resio da je primenjuje. Oni to, izgleda, jos uvek ne shvataju i zamajavaju se idejom da ga mogu »tuci« na neposrednim izborima koje prepravljeni ustav nudi. Ali efikasnost primene Prve lekcije je straobalna: posle retusa ustava slede novi izborni zakoni i uredbe da sve po SM-ovoj zelji srede i urede.

Mala lista terorista

Druga lekcija za diktatore glasi: Ako zelis da u drzavi kojom vladas uvedes teror, proglasi opasnost od terorizma i donesi drakonske zakone o borbi protiv te »opasnosti«. Ustrasenost podanika i politickih protivnika nikad nije na odmet.
SM je, kao sto rekoh, dobro utuvio pasulj-lekcije dugovecne vladavine.
Predlozeni zakon o borbi protiv terorizma toliko je sve prestrasio da je SM mogao sebi dopustiti luksuz da ga malo odlozi. Ocinska briga za duhovno stanje podanika. Najavljene su dopune i poboljsanja predlozenog zakona o zastrasivanju pa ja koristim priliku da dam svoj doprinos tim poboljsanjima.
Predlazem, najpre, da se bezbrojni teroristi, terorci i teroriscici koji vrsljaju zemljom Srbijom razvrstaju po mestu boravka. Po meni, postoje sledece fele gradskih i selskih terorista: podrumarci, tavanjarci, suparci, liftovnjaci (koji se stane u pokvarenim liftovima), magacinci, garaznjaci, vodenicari, vikendicarci, kovacici (stane se u napustenim kovacnicama), mlekarci, bunarnjaci, majdandzije (stane se po rupcagama od starih majdana), lubendzije (vole kucice cuvara bostana), autasi (vole napustene automobile) a ima jos nekih. Cim saznam dojavicu.
Po izgledu teroristi koji ugrozavaju nasu vrlu vlast mogu biti: mali zeleni, nalik na zabe krastace, pirgavi, sigavi, ljigavi i ljizgavi, sareni i satirani, trouhi, dvorepi, trobrkati, a posebno su opasni oni koji imaju noseve sa po tri nozdrve. Kad sretnem neku teror-spodobu koju ovde nisam spomenuo takodje cu, tamo-gde-treba, dojaviti njen pun opis.

Sesirdzije

A vrla, vrela i prevrela opozicija nikako da shvati prosta znacenja i zracenja Prve lekcije za diktatore. Pocele su licitacije za najboljeg protivkandidata SM-u. Vele da bi najpodobniji i najnadobudniji bio dr Voja Kostunica. Ponekad mislim da samo tracim svoje vreme pisuci ove tekstove.
Jedan vrli cacanski lider predlozio je, pak, originalan nacin izbora protivkandidata dedinjskom gazdi. Po njemu, imena svih opozicionih prvaka i prvacica trebalo bi staviti u sesir, a izvlacenje bi obavio licno patrijarh srpski.
Ideja je, sto bi rekli klinci, cisti haos i vrlo mi se svidja. Pitanje je kakav bi trebalo da bude sesir. Izgled sesira mogao bi presudno uticati na izborni rezultat. Da li da to bude ovestali ciganski sesir? Ili onaj slamnati, skadarlijski? Ili madjionicarski, sa belim zecevima? Ili onakav kakav je nosio Gari Kuper u »Tacno u podne«?

Miodrag Stanisavljevic  

© 1996 - 2000 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar