Broj 234

Alternativa

U Centru za kulturnu dekontaminaciju, 20. marta, otvorena izlozba Bogoljuba Arsenijevica Makija

Ne dajte se, Maki!

U normalnim prilikama, slikar bi danas bio ovde sa nama, ali mi vise takve prilike ne bismo prepoznali – rekla je Vida Ognjenovic

Aplauz, suze, katarzicna radost kad se saznalo da je ziv, gnev zbog moci vlasti koja se ponasa kao usud... svega toga bilo je u vazduhu prepunog Paviljona Veljkovic 21. marta, na otvaranju izlozbe Bogoljuba Arsenijevica Makija.
U organizaciji Centra za kulturnu dekontaminaciju, istoricar umetnosti, likovni kriticar Jovan Despotovic odabrao je i izlozio 55 Makijevih crteza, nastalih od 1985. U tom izboru, autenticnost ovog vremena i Makijeve drame daje 30 crteza nastalih u pritvoru, zatvorskoj bolnici i ocekivanju pravnosnaznosti presude, do Makijevog bekstva u noci izmedju 7. i 8. marta.
Na otvaranje izlozbe osudjenika cija je presuda, kako ocenjuje njegov branilac, advokat Branislav Tapuskovic, »do te mere bila skandalozna i nezakonita, da bi svakog moralnog coveka nagnala da od takve kazne pobegne«, dosao je i Jirzi Dinstbir, specijalni izvestilac UN za bivsu Jugoslaviju. Bila je i gospodja Barbara Dejvis, sef misije UN za ljudska prava u Beogradu. Doslo je i nekoliko vidjenijih licnosti domace kulture i umetnosti, znatno vise clanova i pristalica gradjanskih i mirovnjackih inicijativa i »obicnog« beogradskog sveta – sa istim osecanjem o prisustvu, prema recima Borke Pavicevic, direktorke Centra, jednom neverovatnom kolopletu imaginarnog i stvarnog.

Izlozbu je otvorila Vida Ognjenovic:
»Gospodje i gospodo, i prijatelji,
Veceras smo ovde okruzeni crtezima Bogoljuba Arsenijevica Makija, umetnika cija autenticna licna pobuna prelazi sve cega se dotakne i nadmasuje svaki govor o njemu. I ovi crtezi su zapravo prikaz toka pobune, ili pobuna u toku. Rasporedjeni su po vremenu nastanka. Ima ih iz ranih osamdesetih, iz donekle mirnih vremena, mada ne mirnih za ovog umetnika, jer on tada crtezom sledi i istrazuje fantastiku svojih snovidjenja, zatim je tu serija neobicnih figura u pokretu, sve do najnovijih skica zatvorske teskobe, mucnine i otpora. To je dakle umetnikov put od razigrane fantastike do fantazmagoricne realnosti. Arsenijevicev crtez nemirne i silovite linije svedoci o umetniku slobodne crtacke ruke i jos slobodnije maste.
U normalnim prilikama slikar bi danas bio ovde sa nama, na otvaranju svoje izlozbe, ali mi vise takve prilike ne bismo ni prepoznali. Bogoljube Arsenijevicu Maki, ma gde ste sada, a mi se nadamo da ste u bekstvu, bezite sto dalje i sto bolje, i mi smo u bekstvu sa vama, jer ova zona sumraka postaje sve opasnija po ljude. Vas ne treba da podsecam na Kisovog junaka koji je pred islednikom hrabrio Novskog recima: ‘Borise Davidovicu, ne dajte se pasjim sinovima!’ Ne treba da vas na to podsecam jer ste to bili vi. Zato: ne dajte se, ne dajte se... A vi, dragi prijatelji, molim vas smatrajte ovu izlozbu otvorenom«.

Javna drama

Cesto prekidanje – pljeskom ili zvizdukom – bio je emotivni eho govora Vide Ognjenovic, da bi se pretvorio u erupciju kada je neko objavio da je od Makija, »iz ruke u ruku«, stigla poruka... »Znaci, ziv je«. Cedulja, na srafiranom papiru blokceta, ispisana rukom:
»Dragi prijatelji,
oprostite mi sto je povod ove izlozbe licna ljudska drama. Nikad o njoj ne bih progovorio da nije postala javna, kao i sav nas zajednicki ljudski ponor, u koji smo gurnuti bez nase volje.
Verujte da sam jedva nagovoren za ovu izlozbu. Jedini razlog, nazalost, mog pristajanja, jeste jos jedan povod da se govori o nasoj slobodi, o nepristajanju i samooslobadjanju. Kad god izgovorim tu rec: sloboda, sam sebe se gnusam, jer ona deluje prevazidjeno, otrcano, proslo.
Ali, ropstvo je nasa cinjenicna stvarnost, a sloboda, jedina i nuzna misao. Zato predlazem nasim stvaraocima, ma kojim umetnickim sredstvima se izrazavali, da svoje stvaralastvo i sebe oslobode ropstva. Neka se izlaze, govori, svira, glumi, peva po celoj zemlji i neka povod bude sloboda, da se o njoj na tim susretima govori i osvaja! Sto vise, sto agresivnije i sto bolnije po ovu nezdravu i diktatorsku vlast!
Ovom izlozbom, bekstvom iz Milosevicevog zatvora i mucilista i ostajanjem u Beogradu, zelim da uverim naseg potlacenog coveka da je borba za oslobadjanje neprestana, razlicita i moguca. Ona ima smisla. Sloboda je u nama, izrazavajmo je na svakom cosku, na svakom kvadratu ove napacene zemlje, jer je to sasvim i kojekuda prirodno, samo ne ovde.
Upravo zato, izmedju ostalih, neka progovore stvaraoci i stvaralastvo. Neprekidno, dok se zlo ne umori i nestane.
Maki, 20. mart 2000. godine,
u Beogradu«.*

Potresna, koliko i dobra, vest od Makija je svima bila neocekivana. Dva dana po otvaranju izlozbe, Snezana Arsenijevic, Makijeva supruga, izjavljuje u Danasu da je za nju »kao i za sve prisutne«, njegovo pismo bilo iznenadjenje, sto, »uostalom, lici na njega«.
»Sada smo sto odsto sigurni da je u bekstvu«, rekla je Snezana Arsenijevic i dodala da je policija nije tim povodom ispitivala, ali je primetila – da je pod prismotrom.
Policajci koji su se, petnaestak minuta pre izlozbe pojavili pred Paviljonom i mirno i uljudno izjavili da su tu kako bismo se svi unutra osecali bezbedno – da bi se ubrzo povukli, za Snezanu Arsenijevic su, prema Danasu, bili znak verovatne procene »da ce se Maki licno pojaviti na izlozbi«. Ona je procenila da ce on »sada, kada je slobodan, nastaviti svoju borbu«.
Makijevi crtezi su iz Paviljona Veljkovic preseljeni u SO Vracar, a zatim u elitnu nisku galeriju »Srbija«.
Tokom aprila i maja mogu ih ocekivati i gradjani Novog Sada, Vrsca i Valjeva.
Sl. V. 
* Skinuto sa snimka Centra za kulturnu dekontaminaciju

 


© 1996 - 2000 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar