INTERview
BORIS KOVAC

Razgovarala: Nada Savkovic

 

Multimedijalni umetnik, kompozitor Boris Kovac svakim svojim ostvarenjem potvrdjuje pripadnost ujedinjenoj evropskoj alternativi. Tokom minule godine objavljena su mu u inostranstvu tri CD-a, ucestvovao je na deset medjunarodnih festivala, sto ne pamtimo da se desilo nekom muzicaru s ovih prostora. Poslednjig godina ziveo je i radio u Italiji, Sloveniji i Austriji, a od 1995. godine ponovo je u Novom Sadu; i dalje je intezivno prisutan na slovenackoj kulturnoj sceni. Veoma cesto sa svojim ansamblom Ritual Nova gostuje po evropskim zemljama (desetak zemalja i nekoliko svetskih znacajnih festivala), njegova ostvarenja objavljuju strane kuce, dobija laskave kritike, predstave za koje je pisao muziku igraju se po Evropi.

Jednom prilikom je rekao da kultura kojom se on bavi u Novom Sadu i ne postoji. Zbog toga je jos 1990. osnovao sa istomisljenicima Kamerno pozoriste muzike, neinstitucionalni vid okupljanja muzicara okrenutih ka savremenoj muzici i umetnika razlicitih profila. Te iste godine objavio je i knjigu Novi rituali, jedno poeticko misljenje (nove) muzike, svojevrsnu ars poetiku u kojoj je osmislio i svoj idejni umeticki koncept Nova panonska umetnost. On svet posmatra iz kulturnog prostora srednje Evrope, osobene medje izmedju Istoka i Zapada. U Sloveniji i Austriji je pronasao onaj deo sebe koji je aktivan, racionalni, zapadni, „katolicki". Posto tamo stvari podlezu kriterijumima zdravog razuma i formalne logike, Boris Kovac je zauzeo visoko mesto na tamosnjoj kulturnoj sceni. U Novom Sadu egzistira onaj iracionalni, emotivni, kontemplativni, metafizicki, istocni i „pravoslavni" deo licnosti Borisa Kovaca. Tu ne zauzima skoro nikakvo mesto na hierarhijskoj lestvici institucionalno etabliranih umetnika. Zato se dobro osecao u nekadasnjoj Jugoslaviji, a danas svoju zivotnu i stvaralacku situaciju dozivljava poput Prokrustove postelje izmedju pameti i emocija, poput kartezijanskog paradoksa.

Projekat Anamnesis ekumenske misterije, koji je nastao marta 1993. godine mnogi smatraju Kovacevim do sada najzrelijim ostvarenjem. Sigurno je da taj njegov svojevrsni odgovor na tragediju ex-jugoslovenskog prostora nigde nikoga ne ostavlja ravnodusnim. U recenzijama za istoimeni CD objavljenim u Kanadi Kovaca porede s vodecim kompozitorima danasnjice Arvo Pärtom i Hentykom Góreckim. Anamnesis je delo iskrenih emocija, vitalnosti i energije. Kovac je umetnik koji smatra da se moralni kodeks vrednosti moze najautenticnije izraziti kroz umetnost, jer umetnost ima odgovorni zadatak da u danasnje vreme maltene zamenjuje i filozofiju i religiju, i da ih objedinjuje.

Oni koji su imali prilike da prisustvuju koncertima Borisa Kovaca i ansambla Ritual Nova znaju da je to vise od koncerta, to je muzucki hepening. Sasvim je ocekivano da Kovac, koji tezi sinkretizmu u umetnosti, cesto pise i muziku za pozoriste, poslednjih godina je radio za slovenacke i austrijske teatarske kuce.

diskografija:
LP Ritual Nova - Symposion records Novi Sad, 1986
LP Ritual Nova 2 - Recommended records London, 1989
CD Profana liturgija - ADN Milano - Italia, 1991
CD Ritual Nova collection - Recommended rec. - USA, 1993
CD Anamnesis, ecumenical mysteries - Victo - Kanada, 1996
CD Play on String - More music - Italia, 1996
CD The MASK - InterZone - Austria/Yu, 1996

kompilacija vise autora:
CD Zattere alla deriva - More music - Italia, 1995

znacajni pozorisni projekti:
predstave za Slovensko Mladinsko Gledalisce
(Gospodjica Julija, Leonce & Lena)
Baal - Theatre Syptar
Stadttheatar Austria - Kazimir und Karoline
String & String - plesna kompanija „En-knap" koreografa Izotoka Kovaca
Multimedijalni projekat Arteria sa amerikankom Caterine Marcella
Tanztheater Ikarus Maria Theresia (Wiener Fest Woche)

projekti Borisa Kovaca za Kamerno pozoriste Muzike:
Kuca - 1990
Happy days, poslednja opera - 1990
Profana liturgija - 1991
Anamnesis ekumenske misterije - 1993
Baal? Da li on uopste postoji - 1996
East off Europe - 1996/97


KOSAVA: Vas odnos prema muzici i umetnosti uopste definisali ste u svojoj knjizi, no da li biste ga ukratko objasnili i za nase citaoce?
KOVAC: Tokom svih ovih godina sve vise mi postaje jasan moj specifikum kao muzickog autora, to je pre svega interes za ontolosko-antropoloski aspekt umetnickog stvaralastva, pa i muzickog. Sigurno da nisam bez razloga izabrao muziku kao medij, ona ima svoje specificnosti, ali taj izbor nije toliko sustinski. On govori o nekoj mojoj potrebi za apstrakcijom, za nekim sublimnijim odnosom prema realnosti. Mada i ta moja veza sa teatrom ukazuje da me zanima ipak i kontekstualizacija tog stvaralastva u nesto sto je ipak realnije i istorijski determisanije nego sto je sama muzika. Znaci, uvek imam taj neki odnos prema ontolosko-antropoloskim problemima, kao osnovu iz koje se napaja muzicki poriv, poriv za muzickom kreacijom, to je neki prvi razlog, ono sto me provocira.

KOSAVA: Taj Vas specifikum Vas odvaja od tipicnog savremenog umetnika koga pre svega zanima esteticno - tehnoloski aspekt stvaralastva, stvaralastva kao jedne esteticke igre unutar samog medija.
KOVAC: Za mene su eststicki problemi sekundarne prirode, sto ne znaci da se ne bavim i njima, ali su mi uvek manje znacajni od onih koji im prethode. Po za mene nekom logicnom redu, prethodi im ta upitanost nad smislom, nad pravim razlogom za stvaralastvo. Vecina savremenih umetnika se ne pita o razlogu svog stvaralastva i stvaralastva uopste, vec imaju poriv i stvaraju i resavaju probleme unutar umetnickog medija, dok je meni stvaralastvo samo po sebi besmisleno ukoliko ne resava neke sustinske probleme; ukoliko se ne odnosi prema ontolosko-antropoloskim aspektima zivota i ukoliko ne postoji ta odgovornost stvaraoca prema umetnickim problemima.

KOSAVA: Cage je rekao da promene u muzici prethode odgovarajucim promenama u teatru, a promene u teatru prethode opstim promenama u zivotu ljudi. Koliko vam teatar donosi novoga u muzickom smislu?
KOVAC: Teatar je za mene pre svega prostor komunikacije, jer je teatar multiautorski cin. Veza sa teatrom potice od moje generalne koncepcije umetnosti, koju sam pokusao da definisem terminom novi rituali. Novi rituali znace pokusaj obnove sinkreticke umetnosti u kojoj ce muzika, pokret, virtuelni elementi, rec, biti u jednom odnosu. Ritual je preteca teatra, to je najstarija multimedijalna umetnost. Ta multimedijalna komponenta je veoma znacajna za ideju novog rituala. Za mene je teatarski nacin razmisljanja znacajan cak i kada nastupam samo sa ansablom, koji izvodi muziku, dakle kada nemamo u projektu nekih striktno teatarskih elemenata. Uvek mi je znacajan prostor u kojem nastupamo. Muzicari nikada nisu privatna lica na sceni, oni nose kostime i odgovorni su prema tim kostimima. Cesto na nasim koncertima imamo i scenografskih elemenata. To nase nastupanje je pokusaj da se kroz muzicki medij dogodi nesto pre svega u samim izvodjacima, sto bi se naravno prenelo i na publiku. Dakle, nema mehanickog odnosa prema izvodjenju, koji je odomacen u klasicnoj muzici. Insistiramo na izuzetnoj identifikaciji izvodjaca sa smislom projekta koji se izvodi. Zato na koncertima izvodim celovite projekte, koji imaju svoju poeticku koncepciju.

KOSAVA: Koliko te nove tendencije u teatru uticu na muzicko stvaralastvo?
KOVAC: Taj odnos je obostran, sto je posebno vidljivo poslednjih godina u savremenom plesnom teatru. Skoro 80-90% savremenih kompozitora je ukljuceno u teatarsku produkciju, posebno u plesnu produkciju. To je dobar zak da se, u onome sto nazivamo postmodernistickom erom, muzika i teatar povezuju na jedan produktivan nacin. U modernisticko vreme bilo je teze, jer se muzicar u svojoj teznji, pre svega ka apstrakciji i eksperimentisanju, otudjio od te multimedijalne komponente muzike.

KOSAVA: Vi ste od onih umetika koji su u potpunosti autori svojih zamisli; aktivno ucestvujete u izvodjenju svojih dela, koliko je to vazno? Cage je primetio da muzicari nisu kao slikari ili vajari jedna osoba, vec ih je vise istovremeno; koliko se promenila licnost umetika danas?
KOVAC: Za mene je ideal umetnika svestrana licnost, sto svestranija tim bolje. Idealan muzicar je onaj ko je stvaralac, koji svoj kreativni potencijal koristi bez obzira da li je kompozitor ili izvodjac. Idealan muzicar je onaj koji je istovremeno i kompozitor i izvodjac, sto ne bi znacilo da ne bi trebalo da specijalizuje nesto od toga. To sto je neko izvodjac ne znaci da nema i kompozitorskih sposobnosti. Svako dobro izvodjenje, dobra interpretacija je kreativni cin, koji je cesto ravan kompozitorskom cinu. Ne verujem u kompozitore koji samo sede za klavirom i pisu note, jer je iskustvo muziciranja sustinsko za jednog muzicara; ide se u corsokak ukoliko se ne ucestvuje u izvodjenju.
Kada pisem za druge, za ansambl, koji je celina za sebe, onda sam na neki nacin i ja clan tog ansambla. Ucestvujem na svim probama i pokusavam da posmatram stvari iz vizure izvodjaca i da tom oblikovanju interpretacije dam jedan znacajan doprinos, ne samo kao onaj koji daje uputstva, vec kao covek koji ce biti deo kolektivnog promisljanja ideje koju sam doneo na papiru.

KOSAVA: Opste je poznato da su se neki muzicari bavili i filozofijom, i obrnuto. I Vi ste po obrazovanju filozof, kako dozivljavate taj odnos muzike i filozofije?
KOVAC: Muzika je najapstraktnija umetnost i u toj njenoj datosti vidim most izmedju filozofije ili duhovnosti i religije i muzike. Filozofija je krajnja tacka do koje dolazi rec. Mene u tom smislu zanima i filozofija i religija. Prostor koji se otvara s one strane reci je za mene prostor muzike, i verovatno da je tu ta granica izmedju reci i muzike. To mi je veoma znacajno, jer pokusavam da gajim taj balans izmedju izrecivog i neizrecivog, ali nikada ne odlazim sasvim u apstrakciju koja ce se odvojiti od onog sto je izrecivo. Onda bi to za mene bila puka estetska igra, sto muzika cesto i jeste i to me veoma boli. Boli me sto su muzicari po pravilu nedovoljno obrazovani ljudi, ljudi koji gaje manipulativni i senzibilni aparat ne pitajuci se o smislu komponovanja i muziciranja.

Za mene je karakteristicno da sam na neki naci konceptualista, ali nikako ne podredjujem svoj kreativni i stvaralacki cin ideji. To me razlikuje i odvaja od vecine konceptualista. Za mene je konceptualizam znacajan kao okretanje promisljanju smisla umetnosti, ali ukoliko je sam cin toliko determinisan idejom tu ne postoji stvaralacka sloboda i to je opasnost da stvaralastvo postane cisto cerebralno. Muzika po meni upravo tezi ka uspostavljanju horizontale izmedju culnog, dusevnog, duhov-nog, znaci ka uspostavljanju ose, koja sintetizuje ta tri potencijala ljudskog.

Muzika je, kao sto su je nekad nazivali filozofijom srca ili slicnim sintagmama, takav medij stvaralastva u kojem se na specifican nacin prozimaju svi elementi ljudskog bica. Ne verujem u muziku koja u sebi ne sadrzi emocionalnost, ali takodje i muzika koja se samo prepusta emocionalnosti je jednodimenzionalna, kao i ona muzika, koja zavrsava u cerebralnoj apstrakciji. Nisam formalista, prosao sam kroz oblike umetnosti koji se baziraju na spontanitetu kao sto je improvizovana muzika. Moja potreba da konceptualizujem i ucinim delo strukturiranim, promisljenim dovela me je do toga da komponujem, ali ne na takav nacin koji ce pokusati da taj nesvodljivi, neizrecivi muzicki poriv svede na nekakve formalne znakove; znaci uvek ostavljam taj prostor, koji se i u komponovanju i u izvodjenju bazira na spontanitetu, na improvizovanoj slobodnoj volji pojedinca koji svira, na trenutnom raspolozenju.

KOSAVA: Improvizacija je odraz kreativnosti, koja otkriva mnogo o licnosti izvodjaca, njegovom kulturoloskom nivou; kakav je odnos improvizovanja i komponovanja?
KOVAC: Improvizacija je idealan medij gde se ispoljava muzicko bice. Prava inprovizacija je kompozicija i izvodjenje u jednom cinu. U improvizaciji su produktivni i reproduktivni cin jedno. Nema podele na kompozitore i izvodjace i zbog toga je ona za mene idealni medij kroz koji se razvija muzikalnost i sposobnost muzickog stvaralastva. Moj odnos danas prema improvizaciji je takav: ona je idealni medij i ne treba da bude napustena. No, to ne znaci da je kao muzicko delo, kao produkt stvaralastva improvizacija najvisi oblik umetnosti. Improvizacija je neophodna, ona je neophodni medij kroz koji treba da prodje stvaralastvo, ali je na neki nacin omedjana u svom krajnjem dometu. Omedjana je jer je refleksivni momenat zapostavljen, nema mesta za refleksivnost u improvizaciji, a to je ono sto omogucava komponovanje. Za mene je idealna muzika ona koja sadrzi improvizaciju i prilikom izvodjenja i prilikom komponovanja, ali sadrzi i taj refleksivni cin, koji postoji u klasicnom obliku komponovanja. Stalo mi je do takve sinteze i tezim ka njoj.

KOSAVA: U Vasem stvaralastvu je primetna sinteza i izmedju profanog i sakralnog, teznja ka sintezi razlicitih folklornih muzickih uticaja Panonije i sire, postmodernisticki pristup; koje su pretpostavke Vase poetike?
KOVAC: Sve vreme pokusavam da ostvarim sintezu izmedju profanog i sakralnog. Meni je od pocetka mog bavljenja umetnoscu stalo da ostvarujem sinteze, jer je to za mene nagon slobode, koji me vodi kroz zivot. Moja zivotna egzistencija dobrim delom je odredjena tim porivom slobode i pretpostavljam da je to razlog zbog cega se nikad nisam odlucio da budem ili muzicar ili kompozitor, nego sam i u tom smislu tezio nekoj sintezi. Ne bavim se muzikom, koja ce tretirati pojedinacne dimenzije, kao sto je sakralna muzika posvecena samo religioznim temama, ili profana muzika koja tretira teme iz profane stvarnosti. Trudio sam se da u profanom pronadjem sakralno, a u sakralnom profano i da nacinim neku vrstu sinteze. To je karakteristicno za skoro sva moja dela, a to je i kljuc za razumevanje rituala. Ritual je sakralni cin, koji se bavi profanim temama. Ne podnosim cista jednodimenzionalna resenja. Sve se prozima. Iskljucivost stvara privid da su problemi reseni, ali nas odvodi od sustine i od tog primarnog poriva slobode. Sloboda se sastoji u sposobnosti coveka da razume paradoks i da bas zbog tog razumevanja bude produktivan i pozitivan, a ne da zavrsi u nekakvom cinizmu, koji bi bio generalno negativan odnos prema stvarnosti. Ali, ne prihvatam ni pozitivna resenja, koja se baziraju na slepilu prema postojanju negativnog, koja se baziraju na nekoj vrsti ideoloskog koncepta, koji ce u stvari sve probleme stvaiti ad acta. U tom smislu sam religiozan i areligiozan u isto vreme, profan i sakralan. Pokusavam da razumem paradoks izmedju niskog i uzvisenog u nama samima. Svi ti polariteti, dualizmi su ono sto nas cini time sto jesmo. Smisao stvaralastva se moze shvatiti kao brizljivo razvijanje sluha za paradoks.

Sadrzaj