F
KONTROVERZE SAVREMENOG FEMINIZMA
ISKUSTVO, IDENTITET, MOC

Pise: Dr Nada Ler - Sofronic

Neka otvorena pitanja feministicke teorije i prakse, kao sto su pitanja identiteta, iskustva i moci, koja su bila aktuelna i sedamdesetih i osamdeseetih godina, nasla su se devedesetih u kontroverznom okruzenju post-strukturalizma i post-modernizma.


Feminizam koji je osporio naucni univerzalizam moderne i znanja obelezena kodom (muskog) dominatora, iz temelja je poljuljao sociologiju, socijalnu antropologiju, psihologiju, istoriju i njihovu (uglavnom) mizoginu majku-filozofiju. Pokazao je izmedju ostalog, da se paradigme ovih disciplina jednostavno ne odnose na zensku polovinu covecanstva. Feminizam je postavio metodoloski zahtev da teorija za zenu mora proizaci iz zenskog iskustva, a ne iz apstraktnih kategorija kakve su „covek" i „covecanstvo", i trazio afirmaciju razlicitosti.


Uporedo sa neofeminizmom osamdesetih, javili su se i glasovi drugih marginalizovanih grupa i novih socijalnih pokreta (kolonizovani, obojeni, ekoloski, anti-nuklearni, pacifisticki), koji osporavaju „znanja" dominatora i insistiraju na svojoj epistemoloskoj prednosti, buduci da realnost dozivljavaju neposredno i svakodnevno na svojoj kozi. Kao potlaceni, oni stoje na stanovistu da imaju neposrednija i tacnija znanja, jer ne vide stvarnost kroz ideologizovanu optiku titulara moci. Iako, razume se, postoje razlike i specificnosti ipak medju ovim pokretima i grupama medjusobno, te izmedju njih i feministickih grupa i pokreta, izmedju njih postoji strukturalna analogija koja proizilazi iz njihovog mesta u raspodeli moci.


Feminizam je sa svoje strane, narocito insistirao na falsifikovanosti spoznaja unutar (muskih) akademskih nauka jer su slepe na medju-polnu raspodelu moci, ali najuticajnija feministicka misao razoblicava same temelje drustvene organizacije, sistema u cijoj osnovi nalazi antagonisticki i hijerarhijski odnos muskarac/zena.
Cini se da se devedesetih godina pojam sistem gubi iz feministickog diskursa, kao deo „velike price" koja se nasla u fokusu post-modernisticke kritike. Na izvestan nacin, zamenjuje ga (simbolicki) pojam poredak (order), a postavljaju se metodoloski zahtevi za konkretnim i direktnim spoznajama neposredno prepoznatljivih i vidljivih socijalnih, psiholoskih, kulturnih i politickih „mikroidentiteta". To su svi oni marginalizovani Drugi, sa svojim specificnim iskustvima i identitetima i svojim bednim ucescem u raspodeli moci. Feminizam devedesteih cak ima tendenciju da vise ne govori ni o zeni uopste, vec o crnoj, beloj, kolonizovanoj zeni, zeni radnici, zeni pripadnici srednjeg sloja, mladoj zeni etc. To je rezultat metodoloskog zahteva post-moderne za diskvalifikacijom subjekta primenjen na identitet zene.


Iako je u ovom slucaju zenski subjekt (objekt) diversifikovan i pre nego sto je bio uspostavljen, sto moze imati dalekosezne posledice za teoriju i praksu uspostavljanja zene i zenskog pokreta kao anonimnog identiteta, ipak ovaj pristup ima i velike metodoloske prednosti. On osvetljava u feminizmu cesto zamagljivanu cinjenicu da je osnovna dihotomija muskarac/zena duboko upletena u druge odnose moci i antagonizme, pre svega u klasne i rasne odnose i da se nikada ne pojavljuje izolovano od njih.


S druge strane, ovakvim pristupom se vec uveliko zamagljuje priroda dominatora-posednika moci, i njegovih eventualnih diversifikovanih identiteta. Da li je on zaista personifikovan u „beloj, eurocentricnoj, muskoj, vladajucoj klasi" ili je samo jedan od njegovih derivata i diversifikovanih identiteta? Da li je za istoriju uspostavljanja svih onih marginalizovanih i diversifikovanih Drugih, kljucni momenat, ipak uspostavljanje (sve)mocnog subjekta koji jeste u vrhu piramide moci. Koja su njegova materijalna i sistematska uporista? Moze zvucati staromodno, ali je i danas unutar feminizma na svu srecu legitimno postaviti pitanje ko je danas titular te moci.


Verovatno je da ce se u feminizmu oko prirode „dominatora" i dalje lomiti koplja, ali jedno je sigurno: ako je opste mesto glavnih struja feministickog misljenja ono o socijalnoj uslovljenosti veze izmedju moci i roda, onda je svako zamagljivanje sistemskih izvora moci i dominacije stetno za feminizam.

Moc u neposrednom iskustvu

Sta se desava kada se spustimo na nivo konkretne empirijske svesti zene (i muskarca) u vezi sa njihovim stvarnim, strukturalnim ucescem u raspodeli moci? Da li je ne-moc uvek empirijski prepoznatljiva za one koji je nemaju, i da li je moc uvek prepoznatljiva za one koji je imaju.


U jednom empirijskom istrazivanju (Grifin,1996) nalazi se da znacajn procenat zena, cak i onih aktivnih u zenskim pokretima, pristupaju problemima moci kao licnosti, a ne (ili bar ne samo) kao zene. Drugim recima, ako eventualno osecam svoju ne-moc to nije prosto zato sto sam zena. Isto tako, ako osecam svoju moc to ne dugujem svom polu, nego svojoj licnosti...(Specificno muska auto-percepcija). Naravno da ovde moze da se radi o tome sta se uopste pod moci podrazumeva, te i vrsta lisenosti i ugrozenosti koju uglavnom samo-opaza vecina zena, ne mora da bude indikator stvarnog stanja. Zene uglavnom osecaju svoju ugrozenost od muskog seksualnog nasilnistva, ali sa druge strane mnoge odbijaju vlastitu viktimizaciju i smatraju da zene treba da razvijaju strategije otpora prema nasilju kao takvom, dakle i onom koje nije obelezeno rodom i polom.

I one zene medjutim, koje nemaju konkretnu empirijsku svest o svojoj svakodnevnoj nemoci ubedljivo stoje na stanovistu da su odnosi izmedju zene i muskarca zasnovani na razlici u moci na generalnom nivou i da promena tih odnosa moci predstavlja cilj njihovog angazmana.


Iz toga proizilazi da je za feministicku praksu, uz sva uvazavanja znacaja neposrednog i licnog iskustva ipak najbitnija identifikacija sa zenom uopste, a pre svega sa onim kategorijama zena koje su najnemocnije, dakle najpotlacenije.
Implikacija ovih cinjenica jeste i potreba za reinterpretacijom pojma iskustvo sa stanovista post-modernistickih metodoloskih postulata. Da bi iskustvo postalo teorijsko - prakticna osnova zenskih pokreta, ono se mora posmatrati sa stanovista konteksta na kome deluje opresija. Na psiholoskom nivou, nemoc ili opresija se dozivljavaju vezani i za pol i za klasu i za rasu i za uzrast i za telesne karakteristike.


Buduci da opresija zene postoji u svim sistemima, bez obzira na karakter klasnog ustrojstva, rasnih, etnickih ili nacionalnih odlika, ostaje dakle, aktuelno pitanje koje je bilo u fokusu „levog feminizma" osamdesetih: na koji nacin varijacije aktuelnih dominantnih odnosa moci upotrebljavaju (staru) patrijarhalnu moc za svoje specificne potrebe? Cini se da post-modernisticki pristup kruzi oko ovog pitanja „kao macak oko vruce kase".


U ovom kontekstu kontroverzi neposrednih iskustava mozemo da ponovimo opste mesto feministicke teorije da politizacija personalnih iskustava predstavlja prelazak sa individualizirajuceg na kolektivni diskurs: „To mi se desava zato sto sam zena, a ne zato sto sam manje vredna", „To mi se desava zato sto sam crna radnica uz to jos i zena". Auto-percepcija takvog neposrednog iskustva predstavlja zapravo prelazak sa licnog na politicko;


Empirijska istrazivanja o percepciji ne-moci u licnom iskustvu zene (Grifin, isto) pokazuju da osecaj nemoci zaista nije strogo centriran na pol/rod, vec se uvek povezuje sa klasnom, rasnom i etickom pripadnoscu. U nestrutuiranim intervjuima sa polaznicama zenskih studija 96/97, licno sam dobila najvise odgovora da moc konstituisu vlast, novac i mogucnost kontrole nad drugima i da je u tom smislu moc na strani muskarca i politicke elite. Iako mnoge od polaznica nemaju artikulisan osecaj vlastite nemoci, pogotovo ne samo zbog toga sto su zene, sve smatraju da je postojeca struktura ili raspodela moci, ono sto ih kao licnosti najvise ugrozava.


Treba dodati da su respodentkinje videle moc i na jedan kvalitativno drugaciji nacin od ustaljenog: moc nije vladanje i kontrola, moc je znanje i obrazovanje (Scientia ipsa poentia est), a dostizanje vlastite moci su izmedju ostalog povezivale licnim naporom u sticanju znanja, uopste u demistifikaciji postojecih „muskih" znanja, odnosno sticanju onih znanja koja bi mogla da sluze otporu prema patrijarhalnoj kulturi i moci.

Dijalektika identiteta, iskustva i moci

Krupno teorijsko-metodolosko pitanje feminizma jeste odnos izmedju identiteta kao autopercepcije, sopstva (self-a) odnosno sadrzaja i procesa konkretnog „ja-stva", apstraktnog, generickog zenskog identiteta te kolektivnog identiteta kao socio-politicke kategorije.


Postujuci post-modernisticki kod u cijem je stvaranju i sam ucestvovao, feminizam odbacuje apstraktne i impersonalne projekte i koncepte u zamenu za „strogu feministicku objektivnost i konkretnost" (Bavani 1993). Neposredna iskustva, a to su praksa i svest zene, treba da budu osnova za feministicku teoriju i praksu. Kada se, medjutim, pokusa razotkriti konkretna, masovna empirijska svest zene, desava se ono sto je marksizam uporno odbijao da uoci kod „svog" revolucionarnog subjekta: konkretna empirijska svest proletarijata je uglavnom bila prozeta konzervatizmom, malogradjanskom svescu vladajuce klase! Ideje opresora su, kako je to lepo opisivao Vilhem Rajh u Masovnoj psihologiji fasizma, duboko inkorporirane u svest oprimiranog. Zato nije bilo nikakvo cudo sto je i dobar deo radnickih slojeva Nemacke podrzao nacional-socijalisticku partiju. Buduci da je takodje formiran pod specificnim istorijskim, kulturnim, lojalnim, psiholoskim i politickim okolnostima koje su odredjene pozicijom zene kao Drugog unutar strukturalnih odnosa moci, i zenski je identitet krajnje protivurecna kategorija.


Svest zene ne samo da ne mora da bude, vec najcesce i nije direktan proizvod njenog stvarnog polozaja u seksistickom i patrijarhalnom drustvu. Ta "svest" stavise zna da predstavlja i samu kvinesenciju apologetskog odnosa zene prema drustvu. U tom smislu duboko sam saglasna sa (post-modernistickim) postulatom da konkretna zenska iskustva moraju da budu izvori feministicke teorije i prakse, ali se istovremeno, po ko zna koji put zalazem da se ona analizira u svoj svojoj bolnoj protivurecnosti.


Stetna je, naime cutnja koja je i dalje prisutna u nekim feministickim ambijentima, o podrsci koju su zene masovno davale (i daju) rekcionarnim socio-kulturnim i socio-politickim ideologijama i pokretima i njihovim socijalnim protagonistima. Zasto precutkivati koliko je masovna bila podrska koju su zene davale nacionalistickim, fasisoidnim i fasistickim projektima? O tome sam opsirnije pisala jos 1985. u knjizi Neofeminizam i socijalisticka alternativa u kojoj sam ukazala na znacajne radove M. Macoki: knjigu La donna nera (Crna zena), 1976. i njen zbornik Le donne e i loro padroni (Zene i njihovi gospodari). U njima je prikazana i analizirana podrska zena fasizmu u Italiji, Nemackoj, Spaniji, Portugaliji i Cileu.


Nacionalisticki lideri sa prostora bivse Jugoslavije koji su ovu zemlju uveli u krvavi rat, masovno osiromasenje i ocaj (pre svega zena), za svoj dolazak na vlast, treba izmedju ostalog da zahvale i zenama koje predstavljaiju polovinu njihovog birackog tela.
Na kolokviju koji je decembra 1992 g. odrzan u Parizu, pod nazivom Feminizam i nacizam, prvi put je na jednoj feministickoj konfernciji ozbiljno kritikovano siroko rasprostranjeno uverenje o (nuznoj) progresivnosti masovnih zenskih pokreta. Prvi put se u feministickim krugovima analizira ucesce zene u anti-demokratskim pokretima u kojima se ona suprotstavlja modernitetu optuzujuci ga da potkopava njen status nevine i naivne zrtve, da zenu lisava njene sustinske uloge majke vojnika, i da suprotstavlja zenu muskarcu. Stoga su zene (razume se one u anti-demokratskim pokretima) prisiljenje da „redefinisu svoje uloge i da bez obzira sto su u drustvo ukljucene kao muskarci one moraju da „formulisu svoj subjektivitet kako bi povratile svoj izgubljeni status"


Sa stanovista feministicke teorije, bitno je da raspoznamo da se „subjektivitet" koji zahtevaju zene u anti-demokratskim pokretima, formira na negaciji identiteta buduci da se on definise preko „Majki koje radjaju vojnike za otadzbinu" preko „Majki otadzbine" (Mothers of the Fatherland, Kunc 1992). etc.


Medjutim, kao sto je za feminizam stetno da zanemari konkretno i empirijsko prisustvo apologije patrijarhalne moci u svesti zene, takodje bi bilo veoma stetno da se to prisustvo tumaci samom prirodom moci, kako se to implicitno cini u post-modernistickim ambijentima. Kada je Fuko jos u Istoriji seksualnosti osporio strukturalno ishodiste moci u dominantnom drustvenom odnosu, locirajuci je u sve drustvene organizme, pa prema tome i u potcinjene grupe, iz toga je proizaslo da je prirodna konsekvenca moci kao takve da potcinjene grupe participiraju u svojoj potcinjenosti. Za feminizam je, medjutim, od sustinskog znacaja, da kada „presrece" i osporava moc na lokalnom, kapilarnom nivou njenog demonstriranja, misli moc na globalnom nivou. A umesto da ostane pri razoruzavajucoj konstataciji da patrijarhalna moc ima svog proizvo-djaca nigde drugde, nego upravo u zenskoj svesti, zalazem se za ozbiljnu analizu, manje vise vidljivih prinudnih i ideoloskih mehanizama pomocu kojih patrijarhalizam upotrebljava zenu za reprodukciju svoje moci i za takvu artikulaciju kolektivnog identiteta zene koji ce biti u stanju da prepozna i ospori tu upotrebu.

Sadrzaj