ETNO
Brisan prostor: u potrazi za izgubljenom emocijom
Tradicionalna kultura u ocuvanju naseg kulturnog nasledja

Brisan prostor - shvacen kao metafora duhovne slobode i organske potrebe za poniranjem u dubine naseg tradicionalnog i organskog bica nije tek olako izrecen simbol kojim autor usmerava ideju ovog teksta. U nasoj etnologiji, istoji kulture, istoriji religije i istoriografiji uopste, fenomen balkanskog prostora zadaje ogromne teskoce u pokusajima sagledavanja i otkrivanja jezgra celine i duha srpske tradicionalne kulture. Ovom prilikom se necemo baviti podrobnijim informacijaama o recimo istorijskoj geografiji srpskog dela Balkana, koja se mora imati u vidu, kao socivo kroz koje gledamo ovaj prostor.

Pise: Mirjana Menkovic

Nasa paznja je usmerena na sustinu srpske tradicionalne kulture sagledanu kroz specificnu prizmu licnog i kolektivnog senzibiliteta: u potrazi smo za izgubljenom emocijom, onom personalnom, ciji je gubitak individualnost doveo do apsurda, obezlicio, i gotovo do nistavnosti marginalizovao ljudsko bice kao aktivni drustveni cinioc. Licna i stvaralacka emocija su srediste sagledavanja srpske tradicionalne kulture i zato bi nase pitanje moglo da glasi: da li je u buducnosti moguca bestradicionalna umetnost?Ovakav pristup tradicionalnoj kulturi iziskuje da se u pojavnom uoci ono sustinsko i opste, ali, u isto vreme, i ono posebno, specificno. To bi takodje, bio i moguci pogled na dosadasnja etnoloska istrazivanja srpskog specifikuma.


Na etnologiju kao nauku ukazujemo iz dva razloga: u njenom domenu istrazivanja je svakodnevni zivot, tradicionalni i moderni, i ona je predmet naseg licnog interesovanja. Zanemarujuci sva ona razmatranja o dubokoj ambivalentnosti, pseudo-naucnosti, uopstenosti (jer to je nauka koja od najintimnije subjektivnosti cini sredstvo objektivnog dokazivanja), sistematsko trazenje onih zivotnih iskustava i saznanja koja mogu biti dragocene za modernog coveka, cine ovakav pristup duboko opravdanim. Zalaganje za stvaralacki, subjektivni pristup ne smatramo samo popristem aktivnog duhovnog i intelektualnog zivota, vec i planom bitke za savremenu nauku.


Nase sagledavanje sustine tradicionalne kulture i njenog znacaja za savremenu srpsku kulturu, podstaknuto je analitickim pitanjem: kako se umetnicka sustina ostvaruje u raznim oblicima, objektivacijama zivota? Paznju smo usmerili na dva predmeta: na umetnicku sliku, kao autorsko delo savremene kulture i "oslikani" detalj, ornament odevnog predmeta tradicionalne kulture. Tradicionalni kostim se naprosto namece, svojim pocasnim mestom u semiologiji vizuelne komunikacije (kostim shvacen kao reprezentativna forma odevanja) i to kao mocno sredstvo izrazavanja ne samo nagona za odevanjem i ukrasavanjem, vec i teznje za licnim eksponiranjem, erotskim osvajanjem, kao i izrazavanja socijalnih, moralnih, religioznih, plemenskih, nacionalnih, pa i najvisih metafizickih i kosmoloskih osecanja.


Fokusirane predmete posmatramo kao tipicne produkte jedne, odnosno, druge kulture - tradicionalne i savremene, u biti, jedinstvene kulture jednog odredjenog prostora. U tom kontekstu, tradicionalno je moguce posmatrati kao deo umetnickog poimanja sveta, jer umetnicko ocigledno obuhvata i ono "pre", "za vreme" i "posle" tradicije, sto naravno nikako ne znaci da je tradicija nesto istrgnuto, izdvojeno iz konteksta sveukupnog zivota. I jedno i drugo delo stvara covek, licnost; jedan autor je poznat i delo je izraz njegove snazne i neosporne umetnicke individualnosti, dok je autor drugog dela nepoznat, sto nikako ne porice njegovu autenticnost. Za njega znamo da je i zanatlija i stvaralac ( da je samo zanatlija, sve bi se ponavljalo, bez licnog pecata), cije stvaranje podrazumeva kontinuitet potvrdjen generacijama, jer se u slicnoj formi javlja u duzem vremenskom periodu. Umetnicka slika ne nastaje kao generacijska potvrda, deo je mozda nekog pravca, skole ili uticaja. Kriterijumi njenog vrednovanja su duboko licni - potraga za smislom zivota desava se samo u okvirima vlastitog samopotvrdjivanja.


Umetnicka sustina prenesena na platno, kao objektivizaciju zivota, ukazuje na svoju prirodu kao duboko SIMBOLICKU, a na samu sliku kao simbol simbol realnosti. Savremena kultura je simbolicka i " kriza kulture jeste kriza simbolizma kulture. Najjaci intezitet dostize upravo kod simbolista. Moze se postaviti i ovakav paradoks: simbolizam je zudnja da se prevlada simbolizam, da se simbolicka kultura pretvori u ontolosku kulturu, u kojoj bi bilo moguce osvojiti, ne simbole realnosti, nego realnost samu." Umetnicka sustina prenesena na oslikan odevni predmet, kao objektivizaciju zivota, ukazuje na svoju prirodu kao duboko ONTOLOGICNU, a na sliku kao realnost samu. U kontekstu ornamentike tradicionalnog kostima, koju koristimo kao paradigmu, tradicionalna kultura se ocitava kao ontologicna. Elementarna estetska pobuda i umetnicka ekspresija su u cvrstoj vezi: iskazuju se u jednom nepodeljenom dozivljaju i samom delu. Unutrasnji dozivljajni put saznanja prisno povezan sa subjektivnom prirodom, licnim horizontom iskustva a potvrdjenom kolektivnoscu, "verno" se prenosi adekvatnim umetnickim izrazom na samo delo. Tako, pored konkretne primenljivosti i upotrebljivosti, oslikan predmet ukazuje i na sustinsku vezu koja postoji izmedju stvaraoca i zivota, dozivljaja zivota. Tradicionalni kostim je iznikao i izrastao na neophodnoj, dovoljnoj, iskustvenoj i proverljivoj zivotnoj informaciji. Srastao sa podnebljem, bojom, zvukom, ritmom, melodikom, pokretom i gestom najjaci je i najsugestivniji izraz licne i i kolektivne individualnosti: sve informacije o prirodnom okruzenju i spoljasnjem svetu sa jedne strane i duboka metafizika bica (shvacena kao filozofija ljudskog bivstvovanja) sa druge, propustene su kroz licni i kolektivni filter poimanja sveta i saobrazene su, primerene strukturi samog kostima.


Dakle, sustina naseg razmatranja tradicionalne i savremene srpske kulture i umetnosti, svodi se na ukazivanje ontoloskog znacaja: snaga moderne umetnosti je u njenom VIZIONARSTVU, a moc vizionarstva u ukorenjenosti u tradiciji, jer najozbiljnija umetnicka preispitivanja XX veka su posledica dubokog pomeranja najtradicionalnijih vrednosti. Moderna umetnost sa pocetka XX veka u svojim najuspesnijim iskusenjima (kubizam npr.), nagovestila je ontolosku katastrofu coveka na kraju veka. Fokusiranje i istrazivanje liminalnog polja tradicionalnog i modernog, predmet je posebnog rada, a mi ukazujemo samo na pozitivizam i ekspanzionizam nauke XIX veka, proces modernizacije i promenu odnosa prema vremenu, kao moguce bitne faktore nestajanja i pretakanja jednog i narastanja drugog (antropologija, "hvatanje za slamku" ili "prebiranje sitnog covekovog iventara", bez ideje Boga?!).


Snaga tradicionalne kulture, tradicije, lezi u njenoj "regeneraciji" i reinterpretaciji. Ako kulturnim nasledjem smatramo ne samo ono "sire", pre nacionalno i "uze", koje definise pre svega nacionalno Srpske drzave XIX veka (sakralni objekti, narodna knjizevnost, tradicionalni kostim), vec i celokupan duhovni prostor i duhovnu slobodu u okviru koje se razvijao i razvija srpski narod, onda je spoznaja tog nasledja i istinski i pravi podstrek za dalji pozitivan - stvaralcki rad i produbljivanje objektivnog saznanja o nama samima. Stvaralacka emocija kao veza fiksirana u tradiciju i pronesena u raznovrsnim formama kroz istorijsko vreme, mogla bi, po nasem osecaju, biti i strukturni model uoblicavanja jedne kulture.


I na kraju, odgovor na nase pitanje o mogucnosti postojanja bez tradicionalne umetnosti buducnosti, bio bi odrican. Potvrda ili osporavanje naseg stava je u stvaralastvu ovih i nekih buducih generacija osobenog senzibiliteta, kome nikako ne smemo zameriti na post - post modernosti i u ciju, ma kako prividno zanemarenu tradicionalnost, ne smemo posumnjati. Svaki prihvacen put u trazenju adekvatnog stvaralckog izraza, sa bezbroj stramputica na kojima se srpska moderna kultura i danas rasplinjuje, bice sasvim sigurno, i poniranje u tradicionalno, koje jeste i koje ce jos dovoljno dugo biti kljuc specificne i kolektivne autenticnosti i identiteta. Jer, kao sto je tesko pretpostaviti da ce se bilo ko odreci svoje, ma kako tegobne ili uspesne proslosti (a kao i da moze), jos manje je verovatno da je to moguce na kolektivnom planu: srpsko moderno drustvo nosice i nosi u svom tkivu i tradicionalno, ne kao nesto anahrono, specifikum istrgnut iz vremena i prostora, vec kao organski deo svog etnopsihickog, istorijskog, socijalnog, drustvenog i politickog bica.

Sadrzaj