Utorak, 30. septembar 1997.

ACIM VISNJIC, KANDIDAT OTADZBINSKE STRANKE ZA PREDSJEDNIKA CRNE GORE

Jaka federacija jedino resenje

Razlike u odnosu na SRS. Zalaganje za jaku svesrpsku Saveznu skupstinu i predsednika koga bira Skupstina. Republicke vlade izvrsni organi Savezne vlade

Acim Visnjic

Nekada neprikosnovena "prva violina" Srpske radikalne stranke u Crnoj Gori, g. Acim Visnjic se, poslije razlaza sa Seseljem i iskljucenja iz SRS, prakticno nasao na politickoj ledini. Nije se, medjutim, povukao, vec je osnovao Otadzbinsku stranku, ciji je predsjednik i kandidat za predsjednika Crne Gore. Jedini je od osam pretendenata na tu funkciju robijao zbog svog politickog angazmana, i to zbog toga sto je, kao narodni poslanik u crnogorskom parlamentu, optuzivao premijera Djukanovica i njegovu vladu za kriminal.

Kratka biografija

Acim Visnjic je rodjen 24. avgusta 1952. godine u Visnjica Dolu kod Nikisica. Zavrsio je Filozofski fakultet u Novom Sadu, a magistrirao u Zagrebu. Magistarski rad napisao je na temu "Nacionalna ideja i shvatanje crnogorske istine u djelu Petra II Petrovica Njegosa". Do sada je objavio cetiri knjige. Po profesiji je novinar, a bio je i clan crnogorskog parlamenta u ime Srpske radikalne stranke. Kao poslanik proveo je pet meseci u zatvoru u Spuzu zbog sukoba sa aktuelnim predsednikom Vlade Crne Gore Milom Djukanovicem. Posle podela u SRS, sa jos osam poslanika, iskljucen je iz te stranke i parlamenta, a na celo otadzbinske stranke nalazi se od njenog osnivanja.

Na pocetku razgovora za "Nasu Borbu", pitamo g. Visnjica koliko se politicka situacija u Crnoj Gori promijenila od kada je on van scene, a koliko se promijenio on sam?

- Politicka situacija se drasticno promijenila. Doslo je, zapravo, sve ono sto sam ja anticipirao tokom svog poslanickog mandata u Skupstini Crne Gore, tokom boravka u zatvoru i poslije izlaska iz zatvora. Sve ono sto sam onda govorio, ama bukvalno sve, obistinilo se - pocevsi od sudstva, kriminala u Crnoj Gori, stanja u DPS-u. Oni su se pocijepali, a ja sam im to prorekao.

Sto se tice Acima Visnjica i njegove promjene, promijenio sam politicku stranku i osnovao Otadzbinsku stranku, i, naravno, sada imamo vlastitu politicku strategiju, koja se u bitnim stvarima razlikuje od nase bivse stranke. Naime, mi ne njegujemo incidentu politiku. Mi smo svojevremeno njegovali takvu politiku, jer je to bila odluka najvisih organa SRS, a i bila su to druga vremena.

Na pretposlednjim parlamentarnim izborima u Crnoj Gori, srpski radikali, ciji ste vi tad bili lider u republici, imali su znacajnog uspjeha (osvojili ste osam mandata). Da li racunate na staro biracko tijelo SRS, ili na neke nove birace, imajuci u vidu da sad nastupate sa nekih drugacijih pozicija?

- Mi, s pravom, mozemo racunati na ukupno biracko tijelo Crne Gore, jer se crnogorska politicka mapa potpuno promijenila. Pogledajte stanje u DPS-u. Oni su se uglavnom podijelili po onim savovima o kojima smo mi ranije govorili - srpstvo i antisrpstvo, tako da ce, sasvim sigurno, veliki broj glasaca DPS-a sada glasati za mene i moju Otadzbinsku stranku. S druge strane, sa politicke scene nestala je Narodna stranka. Gospodin Kilibarda je, od lidera i visokog intelektualaca prerastao u jednu smijesnu figuru.

Umjesto da promiislja politicke puteve i strategiju kako da svoj narod zastiti, on je svoj narod izvrgao ruglu time sto je pokazao smisao da mirise svoje ljude, pa je negdje naisao na znoj, a negdje na dezodoranse. To je cista tragikomika. Uglavnom, te stranke nema. Postoji, doduse, jedna druga skupina rascijepljene Narodne stranke, ali sve je to na rovitim temeljima, tako da je izvjesno da Otadzbinska stranka moze da racuna na veliki broj glasaca iz ukupnog srpskog birackog tijela, i ne samo srpskog.

Prije nego smo mu postavili naredno pitanje, g. Visnjic je zelio da naglasi kako Otadzbinska stranka ocekuje uspjeh na prijevremenim parlamentarnim izborima, i da podsjeti na to kako na proslim izborima nije bilo sve kako valja. "DPS je", kaze Visnjic, "obznanilo svoju pobjedu u onom momentu kada su pristigli rezultati u procentu od 28 posto sa terena". Kako je to bilo moguce pita sad on, a na nase pitanje da li on smatra da je bilo kradje glasova, odgovara konstatacijom: "Apsolutno". Naknadno je to potvrdio i Predrag Bulatovic, podsjeca Visnjic.

- Prvo se g. Bulatovic pravdao da to nije rekao, onda je (vi ste to culi) u Skupstini neprestano upucivao aluzije na Racunski centar. Znaci, tu se radilo o jednoj majstoriji; jednoj vjestoj kradji glasova.

Ponavljaci i odlikasi

Vi ste rekli da u Crnoj Gori ne trebaju ponavljaci?

- Dabome. Momir Bulatovic sada trazi da ponavlja na mjestu predsjednika Crne Gore, a sto ce Crnoj Gori ponavljaci kad ima odlicnih politicara i vrlo cestitih ljudi. Ja, naravno, necu za Bulatovica da kazem da nije cestit covek, ali hocu da mu kazem da je los politicar, i da je pokazao nedovoljno cvrstine na mjestu predsjednika Crne Gore. Ne moze, bas, mekusac da vlada Crnom Gorom. Momir Bulatovic je pokazao da su mu svi konci istrgnuti iz ruku, zapravo da su oni izasli sami, jer je on imao veoma labavu ruku.

Sada ce narod, na zalost, odlucivati izmedju Mila i Momira, mada se nikad ne zna. Mislim da je to krajnje pogresno. Narod treba da uvidi da je veoma pozeljno da i jedan i drugi odu sa politicke scene Crne Gore.

Polarizovani DPS-ovci sada jedni druge optuzuju za unitarizam, odnosno za separatizam. Vi ste nekada pripadali politickoj stranci koja se zalagala za unitarni koncept savezne drzave. Da li je to opredjeljenje i Otadzbinske stranke, ili je i po ovom pitanju doslo do evolucije?

- Ove rasprave izmedju DPS-a jedan i DPS-a dva su cisto marketinske prirode. Mislim da je tu petokraka pukla i sada se te polovine petokrake tuku. Sto se tice SRS, ona se zalaze za unitarni koncept, a program Otadzbinske stranke je drugaciji. Mi smo uvjerenja da je, u ovom trenutku, jedino pravo rjesenje - jaka federacija. To znaci, jaka savezna vlada, izuzetno jaka svesrpska Savezna skupstina i jedan predsjednik koga bi birala Skustina, a to znaci da predsjednik ne bi uzurpirao vlast, vec da odgovara Skupstini. Po nasem konceptu, postojale bi i republicke vlade, kao izvrsni organi savezne vlade, s tim sto republicke vlade ne bi imale ministarstva inostranih poslova. Na taj nacin bi se postigla potpuna ravnopravnost Crne Gore i Srbije, i prestale bi raspravnje o neravnpravnosti, jer bi u saveznoj vladi sjedjeli kadrovi i crnogorski i srbijanski, paritetno, ali ne po kljucu. Bili bi to strucni ljudi...

Vi se zalazete za ekspertsku vladu?

- Apsolutno... Tako da, recimo, predsjednik te vlade bi bio Crnogorac, a predsjednik drzave bi bio Srbijanac. Skupstine republicke takodje treba da postoje kao atributi drzavnosti, i kao mjesta gdje se utvrdjuje republicka politika, adekvatno onim rjesenjima na zajednickom nivou.

Vi ste nekad, insistirajuci na pitanjima kriminalizacije drustva i socijalnim pitanjima stekli ugled kod dijela osiromasenih slojeva u Crnoj Gori. Sada Vam je taj teren preuzeo Momir Bulatovic, ponasajuci se, kako je vec primijeceno, kao Robin Hud. Kako to komentarisete?

- Momir Bulatovic je sada konacno priznao da sam ja bolji politicar od njega, i da sam brizniji za svoj narod od njega. On je sada uvidio da sam dalekovidiji od njega i posteniji od njega, i da je istina na mojoj strani. Ja sam, i onda i sada, i te kako vodio brigu o svom narodu, i o toj strasnoj socijalnoj situaciji svoga naroda, a Momir Bulatovic je predsjednikovao Crnom Gorom sedam godina, i nikad se ne zapita. Sada kada mu istice mandat, onda se on, kao veoma lukav covjek, prije svega, i slab politicar, dosjetio onoga na sta sam ja ukazivao i na sta sada ukazujem. To ce njemu, u svakom slucaju, poboljsati rejting, ali ce nezasluzeno dobiti poene.

Dragoljub Vukovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /