Nedelja, 28. septembar 1997.

Portparol GSS Goran Svilanovic o postizbornim planovima stranaka u bojkotu

Jedan program za jedan front

Ove stranke okupile bi se oko jednog programa koji bi zastupala zajednicka "vlada u senci". Ovaj blok stranaka izasao bi jedinstveno na izbore. Obracun SPO sa koalicijom "Zajedno"

Nikola Todorovic

Portparol Gradjanskog saveza Srbije Goran Svilanovic smatra da je za stranke koje su bojkotovale izbore "vlada u senci" put za neophodno jace povezivanje do njihove "federacije". One bi se okupile oko zajednickog programa i na narednim izborima bi, po njemu, mogle da privuku gradjane u meri u kojoj su prihvatili i protest od zimus. Prema Svilanovicevoj oceni pred Srbijom je period nestabilnosti.

Da li je najava smenjivanja Djindjica najava medjuopozicionih obracuna?

- Ako Srpski pokret obnove udje direktno u koaliciju sa socijalistima ocekujem da pocepa "Zajedno" na lokalnom nivou. Nastojeci da se bolje pozicionira dezintegrisace opstine. To ce i njemu stetiti jer se tako otvara prostor Seselju kome inace rezim nemilosrdno otvara prostor.

Prva izjava SPO je bila da u demokratskoj opoziciji nema nikog osim njih. Ukoliko je ambicija da ukloni svu drugu opoziciju - pogresna je, stranke su vec dugo na sceni i imaju podrsku biraca. Sem toga SPO nece dobiti glasace, sa svojom pricom o monarhiji, partizanima i cetnicima, ostace da se vrti u krugu do milion glasaca. Ukoliko Draskovic ostane pri smenjivanju Djindjica najsukobljenije strane ce biti upravo SPO i stranke u bojkotu. To su naopake stvari ali kad su u pitanju lideri tih stranaka animozitet u ovom trenutku je veci nego izmedju svih ostalih igraca na politickoj sceni.

Sta ce stranke u bojkotu dalje?

- Kada se rascisti situacija oko izbora treba krenuti u nove dogovore kako bi se izaslo sa pozitivnom inicijativom koja ce okupiti gradjane i pokazati im da su zive iako nisu u parlamentu. GSS ce predloziti strankama da se izadje sa vladom u senci, sa zajednickim predsednickim kandidatom, ako drugi krug ponovo ne uspe, prizeljkujem da dodje i do federacije stranaka.

Cilj?

- Krajnji cilj zblizavanja stranaka bio bi - jedinstven nastup na izborima. Vlada u senci bi bila najvise integrisan deo i istovremeno integrativni deo koji bi doprineo daljem zblizavanju stranaka u jak blok.

Ne verujem da ce Srbija uci u narednih nekoliko godina u stabilan period.Rezim nema ni jednu tacku oslonca, prisutan je niz destabilizujucih faktora - Kosovo, Crna Gora, Republika Srpska, kriminal...Ove tri velike stranke koje su bile na izborima nemaju odgovor na ta pitanja.

Osnov povezivanja?

- Nakon otvorenih razgovora unutar stranaka treba ici na medjustranacke razgovore. To ne bi bio razgovor o mandatima vec o programu koji bi stranke prihvatile i koji bi vlada u senci plasirala. Ona bi bila protivteza vladi koja izadje iz ovih izbora, stalno bi je argumentovano kritikovala.

Preko tog programa privukla bi veliko biracko telo. Stranke treba otvoreno da pogledaju sa kolikim birackim telom raspolazu. Kada se te cifre saberu, ukljucujuci i ono sto ima SPO, vidi se da je mnogo siri krug ljudi koji su bili zimus u protestu.

Stranke koje bi napravile ovu vladu se ne bi oslonile samo na onih pola miliona gradjana koji su bojkotovali izbore, vec bi na ovaj nacin privlacili i aspstinente i birace koji ce otpasti od stranaka ucesnica sadasnjih izbora.

Novi predsednicki kandidat

Ukoliko se desi da u drugom krugu predsednickih izbora niko ne pobedi predsednik Skupstine mora da raspise nove. Stranke koje su sada u bojkotu treba da istaknu kandidata. On bi insistirao na radikalnim ekonomskim reformama, vladavini prava, reorganizaciji odnosa parlament i predsednik, funkcionisanju osnovnih institucija sistema, kaze Svilanovic.

O ovoj ideji tek predstoje "direktni razgovori" izmedju ovih stranaka navodi Svilanovic smatrajuci da kandidat ne mora biti stranacka licnost, ali ne precizirajuci koja bi imena voleo da vidi u takvoj ulozi. Svilanovic smatra da bi ova ideja mogla da bude privlacna, izmedju ostalog i za koaliciju "Vojvodina".

Prema recima Svilanovica, ukoliko na crnogorskim predsednickim izborima pobedi Djukanovic, on bi postavio premijera i kako veruje coveka koji podrzava radikalne reforme. Tada bi premijer imao istu platformu kao pomenuti predsednicki kandidat iz Srbije, sto bi doprinelo oporavku zemlje, smatra Svilanovic.

Da li je moguc zajednicki program?

- Potreban je temeljan medjustranacki razgovor, rasciscavanje nekih pitanja. Program G-17 okupio je GSS, Demokrasku stranku, Demokratsku stranku Srbije. Osim oko ekonomskog pitanja, one se slazu i oko sprovodjenja demokratskih reformi. Stranke povremeno imaju drugacije stavove povodom Republike Srpske i Crne Gore. Stranke ne razmenjuju medjusobno stavove vec plasiraju argumente u javnost. Dijalogom bi se rascistila polazista i izaslo bi se sa umerenijim stavovima iza kojih bi svi mogli da stanu.

Ako neko insistira na razlici zaboravlja da je rat prosao, da su najvece nacionalne dileme zavrsene uglavnom porazom onih koji su zagovarali taj rat. Pred Srbijom su sasvim druga pitanja - ekonomski razvoj, integraciju u Evropu, stabilizacija prilika u Srbiji i sa Crnom Gorom, kriminal, stabilizacija RS.

Ko bi cinio vladu u senci?

- Ne mislim da u njoj treba da budu lideri. Nase stranke su intelektualno jake, sa kvalifikovanim strucnjacima koji istovremeno nisu mozda dobri politicari. Ako bi se njima dalo da razgovaraju na strucnom nivou, bez insistiranja na tome iz koje stranke dolaze to bi moglo dobro da funkcionise.

Imam u vidu vladu eksperata, u njoj bi bilo mesta i za vanstranacke licnosti. Lideri bi radili na organizacionom delu, odnosno organizovanju stranacke infrastrukture po Srbiji.

Ne mogu da dam odgovor da li ce lideri imati snage da savladaju animozitete. Neki su ranije bili u istim strankama pa su se razisli. Ako ne naprave ovakav korak ka zblizavanju bice tromb u demokratskom krvotoku Srbije. Isto kao sto je to postao Draskovic smatrajuci da je dovoljno jak da mu niko ne treba, ostajuci da se vrti u krugu do milion glasaca sa pricom o monarhiji umesto da trazi sirenje medjustranacke konstrukcije.

Demokratska stranka Srbije

Strategija tek posle drugog kruga

Svoju strategiju vanparlamentarnog delovanja, Demokratska stranka Srbije, usvojice tek nakon drugog kruga predsednickih izbora. Prema recima portparola ove stranke, Milorada Jovanovica, prerano je govoriti o strategiji i o eventualnim zajednickim delovanjima stranaka koje su bojkotovale izbore.

- Drugi krug predsednickih izbora bi mogao u mnogo cemu da odredi nase dalje politicko delovanje. Naime, ukoliko bojkot predsednickih izbora uspe nasa strategija ce, normalno, biti potpuno drugacija od eventualnog uspeha tih izbora, posto cemo u slucaju uspeha bojota imati nove izbore. Sto se tice nekakvih saveza izmedju nas i ostalih stranaka koje su takodje bojkotovale izbore za sada je rano govoriti. Kad se sve ovo zavrsi tek cemo tad otvoriti pitanje naseg daljeg delovanja i pravljenja saveza sa drugim strankama u zavisnosti od tadasnje situacije, rekao je Jovanovic.

V. Dj.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /