Sreda, 24. septembar 1997. | |
KINA PODRZALA HRVATSKU ZALBU HASKOM TRIBUNALUOsovina Zagreb - Peking
Hrvatska i kineska vlada smatraju da Haski tribunal ne moze da suverenim drzavama i njihovim funkcionerima izdaje pravno obavezujuce naloge pod pretnjom kazne
Mirko Klarin
|
Zakljucujuci raspravu o zalbi Hrvatske, predsednik Kaseze je najavio da ce odluka Zalbenog veca biti saopstena za otprilike tri nedelje, kako bi se izbegla dalja odlaganja u sudjenju generalu Blaskicu, na ciji se slucaj, inace, odnose dokumenti koji su jos 15. januara ove godine zatrazeni od vlade u Zagrebu i njenog ministra odbrane Gojka Suska. |
Za razliku od hrvatske i kineske, ostale vlade koje su se odazvale pozivu Zalbenog veca da se u svojstvu "amicus curiae", tj. "prijatelja suda", ukljuce u raspravu o ovlascenjima Tribunala u odnosu na suverene drzave, smatraju da je Medjunarodni krivicni sud za bivsu Jugoslaviju i te kako ovlascen da vladama i njihovim zvanicnicima izdaje obavezujuce naloge za dostavljanje dokaza. Ta ovlascenja, po oceni vlada Norveske, Holandije, Kanade i Novog Zelanda, proisticu kako iz izricitih stavova rezolucije Saveta bezbednosti o osnivanju Tribunala i nedvosmislenih formulacija njegovih dokumenata - Statuta i Pravila postupka - tako i iz teorije o "implicitnoj (ili podrazumevajucoj) moci" koja je prihvacena u medjunarodnom pravu, a po kojoj se pomenuti dokumenti i norme moraju interpretirati tako da omoguce efikasno obavljanje misije koja je poverena Medjunarodnom krivicnom sudu za bivsu Jugoslaviju. Podrazumeva se, navodi se u zajednickom podnesku vlada Kanade i Novog Zelanda, da je "poveravajuci mu odredjene funkcije, duznosti i odgovornosti, Savet bezbednosti obdario Tribunal neophodnim ovlascenjima za efikasno obavljanje tih funkcija." A u to, svakako, spadaju i ovlascenja za pribavljanje dokaznog materijala, neophodnog za ostvarivanje sustine njegovog mandata: prosudjivanje o krivici ili nevinosti optuzenih za najteza krsenja medjunaronog humanitarnog prava, izvrsena na prostorima bivse Jugoslavije.
Pored toga sto smatraju da Tribunal ima pravo da drzavama i njihovim funkcionerima izdaje obavezujuce naloge za dostavljanje dokaza, vlade pomenute cetiri zemlje - za razliku od hrvatske i kineske - smatraju da oni kojima je takav zahtev upucen ne mogu da ga odbiju zaklanjajuci se argumentima "nacionalne bezbednosti." Mogu, naravno, da potegnu takav argument, ali je na njima teret dokazivanja - pred Sudom, na zatvorenoj raspravi - da bi dostavljanje trazenih dokumenata zaista ugrozilo nacionalnu bezbednost.
Zagreb i Peking, medjutim, smatraju da Sud nije nadlezan da prosudjuje o interesima nacionalne bezbednosti suverenih drzava, vec da to, eventualno, moze da ucini samo Savet bezbednosti.
Svi se, manje vise, slazu da sankcije drzavama moze da izrekne samo Savet bezbednosti - nakon sto ga Tribunal formalno obavesti da neka drzava nije postupila po obavezujucem nalogu. Vlada Holandije, medjutim, ide nesto dalje i izrazava bojazan da bi efikasnost Tribunala mogla da bude ogranicena ukoliko bi on u svakoj situaciji zavisio iskljucivo od mera Saveta bezbednosti u odnosu na drzave u "prekrsaju". Vlada u Hagu, naime, smatra da bi bilo "pozeljno" da se ustanovi novo pravilo - slicno onom koje postoji za pojedince u slucajevima "nepostovanja Suda" - kojim bi se Tribunalu omogucilo da novcano ili na druge nacine kaznjava drzave koje ne postupe po obavezujucem nalogu. U tom smislu, holandska vlada predlaze da se od Saveta bezbednosti zatrazi da se formalni izjasni da li, u ostvarivanju svog mandata, Tribunal moze da izrice globe ili druge sankcije drzavama koje ne izvrse njegove zahteve i naloge.
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |