Utorak, 23. septembar 1997.

AMERICKA VIDJENJA IZBORA U SRBIJI

Debakl demokratske opozicije i jacanje ekstremnog nacionalizma

Mediji prognoziraju Lilicevu pobedu u finalu predsednicke trke 5. oktobra, a potom ocekuju Miloseviceve pripreme za svoju "glavnu politicku bitku" protiv Djukanovica u Crnoj Gori. Ukazivanje na izvestaj komisije OEBS o brojnim ozbiljnim propustima u pripremnoj fazi izbora

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

"Milosevicev kandidat u vodjstvu, protivrecni izvestaji o ucescu na izborima", "Miloseviceva levica ucvrstila vlast", "Srpski zvanicnici proglasili pobedu na izborima", "Srbija jos cetiri godine pod Milosevicevim poslusnicima" - glase samo neki od naslova kojima su americki listovi propratili juce nedeljne skupstinske i predsednicke izbore u Srbiji.

U tekstovima koji slede ispod ovakvih naslova, americki izvestaci iz Beograda izvlace nekoliko kljucnih zakljucaka iz prvih rezultata izbora u Srbiji. Pocetna je konstatacija da se izborni bojkot dela opozicije pretvorio u promasaj, tako da je levica, predvodjena Milosevicem, zadrzala prakticno i u sledece cetiri godine kontrolu nad Skupstinom Srbije. "Mada leva koalicija nema apsolutnu vecinu u parlamentu, ocekuje se da ce SPS svojim uobicajenim manevrisanjem drzati u ruci srpsko zakonodavstvo, tim lakse sto je Skupstina, zbog izbornog bojkota, ostala bez poslanika Demokratske stranke i jos nekoliko manjih partija", kaze se tim povodom u izvestaju CNN, uz informaciju da nadlezna komsija nece do srede objaviti zvanicne rezultate o broju upisanih biraca koji su izisli na izbore, "ali da se ocekuje da ce taj procenat znatno nadmasiti neophodnih 50 odsto".

U analizi izbornog procesa, CNN izvlaci u prvi plan masovni bojkot albanskog stanovnistva na Kosovu, s propratnom napomenom da je to u ovoj juznoj provinciji ucinjeno "iz razloga koji su sasvim razliciti od onih koji se pominju o ostalim delovima Srbije".

Istovremeno, u izvestaju ove globalne TV mreze (a isto je i s ostalim medijima) posebno se ukazuje na cinjenicu da je posle nedeljnih izbora na srpskoj politickoj sceni veoma pojacano prisustvo i uticaj Seseljevih radikala, koji se u Americi pominju prevashodno kao "ekstremni nacionalisti, poznati po zverstvima svojih paramilitarnih jedinica u Hrvatskoj i Bosni".

U prvim prognozama americkih medija, Zoran Lilic izdvaja se kao veliki favorit finalne predsednicke trke od 5. oktobra, pri cemu se navodi da ce njegova vlast nad Srbijom biti samo simbolicna imajuci u vidu funkcije koje (kako se navodi) Milosevic nastoji da prigrabi kao novi predsednik Jugoslavije.

Prema oceni americkog Nacionalnog radija, sad kad se izbori u Srbiji privode kraju onako kako je ocekivano, Milosevic se priprema za svoju "glavnu politicku bitku" protiv Djukanovica u Podgorici, koji (kako se navodi u ovom izvestaju) ima odlicne izglede da dobije predsednicke izbore u Crnoj Gori , a potom da ucini sve sto je u njegovoj moci kako bi se ovoj federalnoj jedinici obezbedio ravnopravan status u okviru Jugoslavije.

"Milosevicev pulen Zoran Lilic, doskorasnji predsednik Jugoslavije, smatra se sigurnim kandidatom za novog predsednika Srbije, cime ce se kompletirati rokada koju je Milosevic organizovao ovog leta u Beogradu", navodi se u prvoj izbornoj analizi agencije AP, uz konstataciju da je Slobodan Milosevic jedini istocnoevropski lider koji je politicki preziveo antikomunisticke revolucije iz 1989, kao i kasnije postkomunisticke preokrete i zakljucak da bi nedeljni izbori mogli da oznace smrt opozicione koalicije koja je prosle zime, kako se navodi, oslabila Milosevica serijom pobeda na lokalnim izborima, a zatim se podelila i raspala zbog nesaglasnosti oko uslova pod kojima ce se uci u izbornu trku. Elektronski mediji, sa svoje strane, registrovali su u popodnevnim emisijama prvi preliminarni izvestaj grupe od 156 posmatraca OEBS da je izborna procedura "u najvecem delu obavljena na efikasan nacin", ali da je istovremeno Vlada Srbije upozorena na "veoma ozbiljnu zabrinutost" medjunarodne zajednice zbog serije propusta u pripremnom periodu za izbore. Tim povodom - kako je receno u jednom radio-izvestaju - posebno je pomenuto izbegavanje rezima da u potrebnoj meri razgovara s opozicijom o novom izbornom zakonu, izostanak preciznih pravila o stampanju, pakovanju i raspodeli izbornih listica, kao i o glasanju vojnih obveznika i proceduri prikupljanja izbornih materijala posle zatvaranja izbornih mesta.

"Ovi propusti uveliko su doprineli stvaranju klime nepoverenja" - konstatovao je americki Nacionalni radio, pominjuci kao ilustraciju drasticnih predizbornih nepravilnosti julsko usvajanje novog o povecanju broja izbornih jedinica u Srbiji sa 9 na 29, sto je - kako se konstatuje - u nedelju "izuzetno pomoglo vladajucoj SPS".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /