Utorak, 23. septembar 1997.

DR SRBOBRAN BRANKOVIC O PRVIM IZBORNIM REZULTATIMA

Razocarani opozicionari glasali za radikale

Relativno dobar ucinak bojkota. U drugom krugu predsednickih izbora koalicija Milosevic-Draskovic, ili v. d. predsednika

"Nisu neocekivani rezultati koji govore o tome da Socijalisticka partija Srbije zadrzava dominaciju, ali je pomalo neocekivan uspeh Srpske radikalne stranke. Cinjenica je da su desavanja u koaliciji "Zajedno" doprinela tome da se velik broj opoziciono raspolozenih glasaca opredeli za radikale. U toj pat poziciji u kojoj se nasla opozicija najvise je profitirao onaj koji je tvrdio da ima resenje, dakle SRS", komentarise prve izborne rezultate za "Nasu Borbu" dr Srbobran Brankovic iz Instituta za politikoloska istrazivanja.

Kampanja za bojkot izbora, prema misljenju dr Brankovica, postigla je relativno dobar ucinak. "Poredjenjem podataka o odzivu biraca na izborima od 1990. godine pa do novembara 1996, primecuje se da odziv ima stalnu tendenciju opadanja. Na izbore '90. izaslo je 70 odsto birackog tela, na izbore '92. izaslo je 69 odsto, na glasanje '93. izaslo je 61 odsto, a u novembru '96. oko 60 odsto. Buduci da je na ove izbore izaslo oko 53 odsto birackog tela, a da je realan kapacitet opozicije, odnosno glasackog tela Demokratske stranke i SPO, bio oko 15 odsto, moze se zakljuciti da je antiizborna kampanja delovala na oko sedam odsto glasacke populacije, dakle na otprilike polovinu opoziciono opredeljenih glasaca. Zahvaljujuci bojkotu izbora u maju '92 na biralista je izaslo 15 odsto manje biraca, tako da je uspeh antiizbornog bloka stranaka na ovim izborima prakticno jednak tom uspehu", objasnjava dr Brankovic.

Ipak, efekat antiizborne kampanje, napominje sagovornik, mogao je da bude snazniji da se kampanja vodila ozbiljnije, da nije tekla suvise smuseno i da se nije naprasno odustalo od masovnih okupljanja nakon incidenta na mitingu u Kraljevu. "Druga prepreka bojkotu bila je u svojevrsnom strahu, buduci da ljudi ipak nisu bili spremni na individualnu akciju bojkota, na to da stoje imenom i prezimenom iza svoje odluke da ne izadju na biralista. Mnogo je lakse protestovati na mitingu medju 100.000 ljudi. Individualan cin ipak povlaci odredjene rezerve. Mislim da je odredjen broj zakletih opozicionara bio u strahu od neizlaska na izbore te da su upravo njihovi glasovi zbog razocarenja kolaboracionistickom politikom Vuka Draskovica i njegovim rasturanjem koalicije "Zajedno", zavrsili na radikalskim listama", kaze dr Srbobran Brankovic.

Isticuci da u odnosu snaga sigurno nece biti spektakularnih promena iako jos svi glasovi nisu prebrojani, dr Brankovic kaze da ce biti interesantno posmatrati kako ce se odvijati drugi krug predsednickih izbora. "Cak i pod pretpostavkom da je izaslo 55 odsto glasaca, pet odsto glasova odlazi na kandidate nacionalnih manjina, 10 odsto na marginalne predsednicke kandidate, a najmanje 20 odsto glasova na Seselja i Draskovica. Pretpostavljam da ce zato Slobodan Milosevic napraviti neku vrstu koalicije sa Draskovicem, da bi zauzvrat pristalice SPO u drugom krugu dali glasove Lilicu. Ako se to i ne dogodi, potvrdice se da Milosevic zeli umesto jakog predsednika Srbije da uvede instituciju vrsioca duznosti", zakljucuje dr Brankovic.

O. Mamuzic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /