Petak, 19. septembar 1997.

SAD PODRZAVAJU ODLUKU ROBERTA FROVIKA

Pravo vreme za diskvalifikaciju SDS bilo je pre izbora

Kao glavni argument podrsci odluke o ponistavanju resenja potkomisije OEBS, u saopsetnju Stejt dipartmenta navodi se konstatacija da je pitanje diskvalifikacije trebalo postaviti pre, a ne posle glasanja. Za Nacionalni radio to je medjutim, "zatvaranje ociju pred stvarnoscu"

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

"Sve kad se sabere, cinjenica je da bi se ponistavanjem tih izbora uskratilo svim tim ljudima pravo da glasaju. Trenutak za eventualno iskljucivanje kandidata neke partije bio je danima i nedeljama pre izbora, a ne kad su ljudi vec glasali. Nas je stav, prema tome, da se snazno podrzava odluka predstavnika OEBS Roberta Frovika oko tog pitanja, stav da bi predstavljalo gresku diskvalifikovati glasace posle izbora. Ako se procenjivalo da je Karadziceva uloga u okviru SDS i dalje toliko jaka da je potrebno preduzimati akciju, u tom slucaju bi pravo vreme za diskvalifikaciju te partije bilo pre izbora, cime bi se biracima dalo vremena da eventualno glasaju za neku drugu partiju" - glasilo je obrazlozenje Stejt dipartmenta na buru koja se podigla u Zapadnoj Evropi (a i u ovoj sredini) zbog ponistavanja prvobitne odluke o pinistavanju izbornih rezultata u Opstini Pale.

Americki mediji od juce su veoma su kriticni prema odluci Klintonove administracije da podrzi odluku svog bivseg diplomate (sada predstavnika Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju) Roberta Frovika da se priznaju rezultati lokalnih izbora na Palama, bez obzira sto je svih 50 kandidata Srpske demokratske stranke u ovoj opstini koristilo svoju predizbornu kampanju za propagiranje lika i dela optuzenog ratnog zlocinca Radovana Karadzica.

Predstavnik za stampu Stejt dipartmenta Dzejms Rubin potvrdio je da je Frovik "tokom izbornog procesa" bio u stalnom kontaktu sa ovdasnjim izaslanikom za bivsu Jugtoslaviju Robertom Gelbardom, s tim sto je u podrsci odluke o ponistavnju prvobitnog resenja Apelacione potkomisije OEBS kao glavni argument upotrebljena konstatacija da je "inace opravdano pitanje podobnosti kandidata SDS" na Palama trebalo postaviti pre izbora - a ne posle obavljenog glasanja.

Za americki Nacionalni radio, medjutim, upravo taj isti argument predstavljao je osnovu za optuzbu da su se u Vasingtonu svesno zatvorile oci pred cinjenicom o povezanosti rukovodstva SDS sa bivsim predsednikom RS, "u nastojanju da se lokalni izbori sprovedu po svaku cenu i time demonstrira pred javnoscu vitalnost mirovnog procesa u Bosni".

U komentaru na istu temu, "Vasington post" konstatovao je juce da je OEBS "jos jednom odstupila" pred protivnicima Dejtona, sto - kako se zakljucuje - dodatno uvecava nezadovoljstvo medjunarodne zajednice i sve vise navodi na zakljucak da je podela Bosne i Hercegovine na tri dela jedini izlaz iz ove situacije na Balkanu.

"Slobodni i fer izbori predstavljaju standard i korisno sredstvo medjunarodnog pristupa u resavanju unutrasnjih napetosti u propalim drzavama. U Bosni, medjutim, postoji rizik da se ta procedura pretvori u karikaturu tog uzvisenog cilja" - navodi se u "Postovom" komentaru ("Odstupanje u Bosni"), uz konstataciju da je sa strane tesko proceniti od kolike su stvarne koristi bili medjunarodni izborni posmatraci u Bosni, kao i kakvim su sve potencijalnim opasnostima bili izlozeni.

"Ali, stravicne su posledice odluke OEBS da se povuce pred pritiskom gomile - pritiskom za koji je veoma izvesno da je organizovan od strane optuzenog g. Karadzica, koji nam se uveliko podsmeva. Za njega je to simbolicna pobeda, a za OEBS to je nova otezavajuca okolnost u daljim nastojanjima da se ostvari dejtonski cilj reintegracije, a ne podele Bosne".

BRITANSKI DNEVNIK "FAJNENSEL TAJMS"

Zeleno svetlo Karadzicevim pristalicama

Beograd, Beta. - Sef misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) Robert Frovik dao je bosanskim Srbima signal da mogu da nastave sa zastrasivanjem i sprecavanjem povratka izbeglica, ocenjuje juce britanski "Fajnensel tajms". Ponistavanjem odluke podkomisije OEBS za zalbe o diskvalifikaciji kandidata Srpske demokratske stranke (SDS) na Palama zbog koriscenja postera Radovana Karadzica u predizbornoj kampanji, Frovik je upravo srpskim "lokalnim ratnim gospodarima i delu stanovnistva" stavio do znanja da mogu da nastave sa sprecavanjem povratka izbeglica. Jos je gore to sto je Frovik kao jedan od razloga za takvu odluku zvanicno naveo zabrinutost za bezbednost posmatraca u Bosni, pise list i dodaje da NATO na slican nacin opravdava nespremnost da uhapsi Radovana Karadzica i druge osumnjicene za ratne zlocine.

Dnevnik ocenjuje da sve to situaciju u Bosni vraca u "losa stara vremena Unprofora", kada se London protivio svakoj odlucnijoj akciji protiv bosanskih Srba zbog straha od odmazde i podseca da je upravo zbog te pretnje vojnike Un zamenio do zuba naoruzani Sfor. "Svi napori u Bosni bice uzaludni ako Karadzicu i njegovim pristalicama ponovo bude dozvoljeno da prkose medjunarodnoj zajednici", zakljucuje "Fajnensel tajms".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /