Cetvrtak, 18. septembar 1997.

PARTIJE KOJE BOJKOTUJU IZBORE UPOZORAVAJU

Sprema se kompjuterska kradja

Razlog za pomeranje izbornih komisija iz opstina u kojima je pobedila opozicija je mogucnost da se pomocu umrezenih kompjutera u Sluzbi platnog prometa na teritoriji cele Srbije, direktno iz jednog centra falsifikuju izborni rezultati, tvrdi Srdja Popovic (DS)

Ako izadju na izbore 21. septembra, gradjani ce ucestvovati u igri namestenoj tako da sa svega dvadesetak procenata osvojenih glasova (u odnosu na ukupno biracko telo) vladajucoj partiji omoguce apsolutnu vecinu u parlamentu. Ovo je jos jedno upozorenje predstavnika stranaka koje bojkotuju izbore, izreceno kao odgovor na ucestale primedbe da motivi za takvu odluku nisu dovoljno ubedljivi jer su iste te partije pod identicnim, ako ne i gorim, uslovima vec ucestvovale u izbornom okrsaju".

- Ako se ranije sumnjalo da postoji izborna kradja od strane vladajuce partije, iskustvo proslogodisnjih lokalnih izbora pokazuje da je izborna kradja realnost, kaze dr Bora Kuzmanovic, socijalni psiholog i potpredsednik Demokratskog centra, isticuci da su gradjani nakon tromesecnih demonstracija izazvanih izbornom kradjom postali politicki zreliji i svesniji svojih prava. Stranke demokratske orijentacije, prema njegovim recima, sada imaju naglasenu moralnu obavezu da postuju zelju gradjana koji traze svoja prava i fer izborne uslove.

Optuzujuci socijaliste da se pripremaju za ponovnu izbornu kradju i to ovoga puta uz pomoc kompjutera, ("sasvim u duhu svoje parole 'Korak u novi vek'") Srdja Popovic, clan Glavnog odbora Demokratske stranke, kaze da je planiran mnogo jednostavniji nacin kradje od laziranja pomocu izbornih kutija, "protiv koga je i OEBS potpuno nemocan":

- Prvi put ove godine izborne komisije gradskih izbornih jedinica Vozdovac, Palilula, Stari grad, umesto u opstinama, sediste ce imati u SDK. Razlog za pomeranje izbornih komisija iz opstina u kojima je pobedila opozicija je mogucnost da se pomocu umrezenih komjutera u Sluzbi platnog prometa na teritoriji cele Srbije, direktno iz jednog centra falsifikuju izborni rezultati, tvrdi Srdja Popovic (DS).

Da je kompjuterska kradja ne samo moguca, vec delatnost koja je na ovim prostorima praktikovana i ranije, tvrdi i dr Zoran Sami, profesor matematike na Saobracajnom fakultetu i clan Glavnog odbora Demokratske stranke Srbije. Prema podacima te stranke, naime, leva koalicija se na prethodnim, saveznim izborima, tim metodom "osvajanja poslanickih mandata" posluzila u najmanje sedam izbornih jedinica. Postupak je, kako tvrdi ovaj strucnjak, krajnje jednostavan a posao je moguce obaviti sa znanjem samo jednog coveka, pri cemu radnici koji unose podatke iz birackih zapisnika u kompjuter svoj posao odradjuju krajnje korektno.

- U zahtevima za minimalne izborne uslove koje su potpisale tri parlamentarne i devet vanparlamentarnih stranaka, jedna od tacaka bila je i kontrola izbornog procesa u celini - od birackih spiskova do obrade podataka. Apriornim odbacivanjem tog zahteva, sumnje da se u fazi obrade podataka, najblaze receno - manipulise, bitno su pojacane, koje su se pojavile jos na izborima 1993, kaze Sami i dodaje da manipulaciju tokom obrade izbornih rezultata olaksava i podela Srbije na vise izbornih jedinica.

Kao dodatni razlog za strahovanje od postizborne kradje u strankama koje bojkotuju izbore obavezno navode i cinjenicu da izbornim procesom i ovoga puta rukovode isti oni ljudi koji su prosloga puta i te kako uprljali ruke - poput Balse Govedarice, predsednika Republicke izborne komisije. A cak, kako slozno tvrde, i u tesko zamislivom slucaju da do laziranja rezultata ne dodje - sam izborni zakon predstavlja dovoljan razlog za bojkot jer omogucava vestacko preimucstvo vladajuce koalicije u parlamentu.

Podelom Srbije na 29 izbornih jedinica dobijaju se efekti jednokruznog vecinskog sistema koji pogoduje najjacoj stranci, odnosno koaliciji, kaze dr Sami i navodi primer iz Saveznog parlamenta gde je levoj koaliciji sa svega 45 posto osvojenih glasova, pripalo 60 odsto poslanickih mandata. Na primedbu da su opozicione stranke vec ucetvovale na saveznim izborima, uprkos podeli na 29 jedinica, dr Sami kaze da se DSS i tada zalagala za bojkot ali da "raspolozenje nije bilo takvo da se od bojkota mogu ocekivati rezultati".

U republickoj skupstini, prema proracunima Demokratskog centra, slika Srbije bice jos vise iskrivljena: za osvajanje apsolutne vecine mandata bice dovoljno svega dvadesetak procenata glasova od ukupnog broja registrovanih biraca.

- Apsolutna vecina leve koalicije u parlamentu nikome ne bi smetala kada bi ona bila utemeljena na apsolutnoj podrsci biraca, istice Zoran Sami, dok Bora Kuzmanovic pricu o obilju razloga za izborni bojkot, ukljucujuci i poraznu situaciju u medijima, ovako zakljucuje:

- Stalo nam je da steknemo moralni kapital. Kad se izbori zavrse mozemo reci da nismo ucestvovali u farsi i nastaviti borbu za fer i demokratske uslove. Neizlazak na izbore ne znaci osporavanje institucije izbora, vec pokusaj da se utemelji ozbiljna demokratska institucija, a ne njen privid!

V. Didanovic
FOTO: D. Milosevic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /