Sreda, 17. septembar 1997. | |
STA ZNACI NAJAVLJENO PREISPITIVANJE ODNOSA EVROPSKE UNIJE SA SRJKatalog uslova Jugoslaviji
"Resavanje statusa Kosova unutar granice SRJ "mirna Bosna" i "demokratska Srbija" - preduslovi od kojih ce zavisiti budici odnosi evropske integracije sa SR Jugoslavijom. Savet ministara na povratku misije OEBS u podrucja nastanjena nacionalnim manjimana
Mirko Klarin
|
Prema nasim diplomatskim izvorima, medju "petnaestoricom" prevladj uje misljenje da bi otvaranje biroa Evropske komisije u Pristini i povratak stalne misije OEBS u SR Jugoslaviju... otvorili vrata za povratak Jugoslavije u OEBS. Istovremeno, ukazuje se da bi Biro komisije u Pristini omogucio "petnaestorici" ne samo neposredan uvid u tamosnju situaciju, vec i direktan uticaj na vodjstvo kosovskih Albanaca, koje i dalje "ima problema" da shvati i prihvati evropsku poziciju u prilog "siroke autonomije u okviru SRJ", a protiv svakog "sna o nezavisnosti." |
U zakljuccima Saveta ministara definisano je 5 konkretnih zahteva vlastima u Beogradu, od kojih se neki u podjednakoj meri odnose i na kosovske Albance.
Trazi se, prvo, definisanje konkretnih modaliteta za prisustvu EU u Pristini, odnosno otvaranje biroa Evropske komisije na Kosovu; zatim uspostavljanje "istinskog dijaloga sa kosovskim Albancima" o - kako se precizira - "statusu Kosova unutar granica SR Jugoslavije"; pa primena sporazuma o obrazovanju zakljucenog izmedju Milosevica i Rugove, s tim sto se, u tom domenu, predvidja i mogucnost finansijske podrske EU obrazovnim institucijama na Kosovu. Dalje, Savet ministara insistira na povratku stalne misije OEBS u podrucja Jugoslavije nastanjena etnickim manjinama, kao i na tesnjoj saradnji evropskih institucija sa tzv. Radnom grupom za etnicke i nacionalne zajednice i manjine, koja deluje u okviru Vestendorpovog Saveta za implementaciju mira.
Kosovo, medjutim, nije jedini uslov od kojeg ce zavisiti buduci odnosi Jugoslavije sa EU. Nije, cak, ni glavni - tvrde nasi diplomatski sagovornici i ukazuju na "hijerarhiju uslova" definisanih u zakljuccima Saveta ministara. Na prvom mestu, naime, je saradnja Jugoslavije u ostvarivanju mirovnih sporazuma, a na drugom - unutrasnja demokratizacija i puna realizacija Gonsalesovih preporuka.
U EU su, kako barem tvrde, svesni da su "mirna Bosna" i "demokratska Srbija"- preduslovi za resavanje svih ostalih problema, ukljucujuci i kosovski. Stabilizovanje i jacanje demokratskih i pluralistickih tendencija u Jugoslaviji i Srbiji je, kazu, glavni dugorocni cilj EU na tom podrucju.
U prvoj fazi preispitivanja odnosa - tokom oktobra ili novembra ove godine, kada ce se odlucivati o sudbini izvoznih povlastica koje je EU 29. aprila odobrila SRJ - presudan znacaj imace prvi sa ovog spiska uslova: saradnja u mirovnom procesu i, posebno, stav Beograda u politickoj krizi u Republici Srpskoj.
Ako se, naime, oceni da Beograd "ne igra konstruktivnu ulogu" u toj krizi - sto ce reci da i dalje podrzava Pale u odnosu na Banjaluku - to ce se, prema nasim sagovornicima, nuzno odraziti na sudbinu autonomnih trgovinskih mera, koje se mogu suspendovati ili, jednostavno, ne produziti za narednu godinu. U briselskim diplomatskim krugovima se, s tim u vezi, podseca da su se u Sintri i Evropljani obavezali na "cvrsci stav" prema svima koji u punoj meri ne postuju Dejtonske sporazume, te da je i EU "pod stalnim pritiskom" svojih americkih saveznika da sa reci predje na dela, odnosno sa pretnji na sankcije.
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |