Subota, 13. septembar 1997.

ZAVRSENA SEDNICA SKUPSTINE CRNE GORE

Odbacen Bulatovicev predlog

Protiv predloga da se skrati mandat parlamentu glasalo 38 poslanika, a 21 je bio za

Podgorica. - Crnogorski parlament juce je odbacio predlog Momira Bulatovica, predsjednika Crne Gore, da se usvoji odluka o skracenju mandata ovom sazivu parlamenta. Prema tekstu predlozene odluke, mandat je trebao da prestane 31. decembra ove godine, nakon cega bi predsjednik Republike raspisao prijevremene parlamentarne izbore.

Protiv onoga sto je predlozio predsjednik Bulatovic javno se izjasnilo 38 poslanika, a njih 21 bilo je za. Za Bulatovicev predlog glasali su poslanici iz poslanickog kluba partija (DPS CG) na cijem se celu on nalazi i poslanici iz Bojoviceve Narodne stranke.

Poslanici iz DPS-a ciji je predsjednik dr Milica Pejanovic-Djurisic bili su protiv, kao i poslanici "Narodne sloge" iz redova Kilibardine Narodne stranke, poslanici Kilibardinih narodnjaka koji su se nedavno izdvojili u poseban klub, te poslanici iz dvije partije Albanaca i Stranke demokratske akcije CG. Poslanici "Narodne sloge" iz redova Liberalnog saveza CG ni juce nijesu prisustvovali sjednici parlamenta.

Uvod u destabilizaciju Crne Gore

Poslanik "Narodne sloge" Savo Djurdjevac optuzio je predsjednika Bulatovica za namjeru da izazove drzavnu krizu u Republici time sto hoce da se skrati mandat parlamentu. Posto bi, po njegovom misljenju, prestanak mandata parlamenta znacio i skracenje mandata Vladi, time bi bile stvorene pretpostavke za zavodjenje vanrednog stanja u Crnoj Gori.

U svojoj zavrsnoj rijeci, na koju je imao pravo kao predlagac, predsjednik Momir Bulatovic je, uz ostalo, odbacio optuzbu da je, predlazuci odluku o skracenju mandata parlamentu, zelio da Crnu Goru za izvjesni period ostavi bez zakonodavne i izvrsne vlasti (vlade).

"Kada smo kreirali ovo rjesenje, nijesmo imali u vidu da Crna Gora ostane bez vlade, jer to po Ustavu Crne Gore nije ni moguce", izjavio je predsjednik Bulatovic, napominjuci da ce se njegova politicka grupacija protiv aktuelne Vlade boriti politickim sredstvima, i to "sve zesce i zesce".

Zakljucujuci svoje zavrsno obracanje parlamentu, predsjednik Crne Gore je zakljupio da je ukupan rad parlamenta pokazao opravdanost predloga da mu se skrati mandat, i, ujedno, izrazio sumnju u to da ce biti realizovan Sporazum o minimumu principa za razvoj demokratske infrastrukture u Crnoj Gori, koji je, uoci pocetka prve vanredne sjednice parlamenta, potpisan izmedju Vlade i najveceg dijela parlamentarnih stranaka u Republici.

Izmisljeni paparaco

Sef poslanickog kluba DPS-a, ciji je predsjednik Momir Bulatovic, gospodin Predrag Bulatovic ne pocetku jucerasnjeg rada parlamenta protestovao je protiv TV Crne Gore, koja je preksinoc objavila vijest o tome da je on, u ulozi paparaca, pokusavao da snimi kucu Aca Djukanovica, braca crnogorskog premijera, koja se nalazi u Bijeloj. Demantujuci navode iz te vijesti, Bulatovic je trazio od predsjednika crnogorskog parlamenta da inicira sastanak Upravnog odbora RTV Crne Gore, na kome bi se razgovaralo o neprimjerenoj uredjivackoj politici drzavne televizije.

Komentarisuci na pocetku jucerasnjeg dijela debate predlog odluke predsjednika Bulatovica, potpredsjednik crnogorske Vlade Miodrag Vukovic je odbijajuci stav obrazlozio tvrdnjom da bi skracenje madata parlamenta znacilo, istovremeno, da prestaje i madat Vladi, sto znaci da bi Crna Gora ostala za duzi period bez zakonodavne i izvrsne vlasti. Gospodin Vukovic je ovu tvrdnju naslonio na vlastito tumacenje Ustava Crne Gore, najavljujuci da ce u novom izbornom zakonu, na kome radi visestranacka radna grupa, vjerovatno biti predvidjeno rjesenje, po kome bi, i u slucaju skracenja mandata parlamentu, parlament i vlada radili normalno do konstituisanja novih organa zakonodavne i izvrsne vlasti. Teza potpredsjednika Vlade, koju su podrzali i neki poslanici iz redova opozicije, osporena je od potpredsjednika parlamenta Zorana Zizica, inace poslanika Bulatovicevog DPS-a, a u zavrsnoj rijeci i od samog predsjednika Bulatovica. Prema Zizicevom tumacenju relevantnih ustavnih odredbi, prirodno je da Vlada nastavi svoj mandat i nakon prestanka mandata parlamenta - sve dok ne bude konstituisana nova. Debata povodom predloga odluke predsjednika Bulatovica nije, inace, ni juce bila koncentrisana iskljucivo na zadatu temu, vec se doticala brojnih drugih aktuelnih politickih pitanja, proizaslih iz sukoba unutar vladajuce partije, i Narodne stranke. Da bi sjednica bila privedena kraju, jucerasnjem njenom sestom nastavku prethodno je dogovor predsjednika parlamenta Svetozara Marovica sa sefovima poslanickih klubova o tome da se u raspravu ukljuce samo po dva poslanika iz svakog poslanickog kluba.

Protivnici zamisli predsjednka Bulatovica o skracenju mandata parlamentu posebno su juce naglasavali cinjenicu da je predsjednikova inicijativa deplasirana zbog toga sto su sve relevantne politicke snage u Crnoj Gori vec potpisale sporazum o tome kako treba da se razrijesi aktuelna politicka kriza i odrze prijevremeni izbori do kraja maja iduce godine. Predsjednik Bulatovic, i poslanici iz njegovog DPS-a, nastojali su da taj sporazum dovedu u pitanje i upozore opoziciju da bi mogla biti prevarena.

D. Vukovic

Politicko-policijski stab

Poslanik iz redova Bualtovicevog DPS-a Danilo Vuksanovic, inace direktor Kombinata aluminijuma u Podgorici, optuzio je juce protivnicku stranu DPS-a da ima policijsko-politicki stab iz koga se emituju neistine o politickim protivnicima. Iz tog staba, prema njegovom misljenju, fabrikovane su netacne vijesti o poslovanju Kombinata.

Vuksanoviceve navode demantovali su ministri Gomilanovic i Goranovic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /