Petak, 12. septembar 1997.

EVROPSKA UNIJA ZAOSTRAVA STAV PREMA BRATISLAVI

Slovacka ide pogresnim smerom

"Kap koja je prelila casu" evropskog strpljenja bila je Mecijarova izjava o razmeni manjinskog stanovnistva sa Madjarskom

Uros Mitrovic
specijalno za "Nasu Borbu" iz Bratislave

Ako do kraja godine ne dodje do pozitivnih politickih promena u Slovackoj, Evropska unija sa tom republikom nece zapoceti razgovore o mogucoj integraciji.

Ovakav, do sada najostriji zakljucak koji je Evropska komisija u svojoj oceni o Slovackoj Republici donela, jasno stavlja do znanja da se u toj drzavi "desava puno stvari, koje stvaraju nenormalnu politicku situaciju". To se, prema oceni Komisije, odnosi pre svega na funkcionisanje vlade i njen odnos prema opoziciji, permanentni konflikt izmedju premijera i predsednika Slovacke, kao i odnos prema manjinama, koji je negativno kulminirao posle nedavnog predloga slovackog premijera Mecijara o razmeni manjinskog stanovnistva izmedju Madjarske i Slovacke.

Ovakve izjave izvestaca ilustruju stav Komisije koja smatra da nije pogodno sa tom Republikom, kao sa "jedinom zemljom koja ne ispunjava politicke kriterijume" za punu integraciju, zapoceti razgovore o njenom ulasku u Uniju.

Izgleda da je povod, ili "kap koja je prelila casu" evropskog strpljenja, bila bas inkriminisana izjava, predlog premijera Vladimira Mecijara svom madjarskom kolegi Djuli Hornu, koja je skoro mesec dana bila drzana u tajnosti. Taj princip "dobrovoljne razmene manjina" izmedju dve susedne republike naisao je na jaku negativnu reakciju skoro svih politickih krugova ne samo u Slovackoj i Madjarskoj vec, kako izgleda, i u zapadnoj Evropi. Predlog je od strane EU proglasen za "incijativu u pogresnom smeru" na koju se mora zaboraviti.

Vlada Slovacke smatra da su optuzbe nastale usled "lose interpretacije" izjave premijera Mecijara u medijima, dok je "odbranu" od negativne ocene koju je na racun Slovacke iznela Evropska komisija poslala u vidu kompetentne delegacije koja je zbog toga posetila sediste EU, Brisel. Delegacija Slovacke na celu sa potpredsednikom vlade i predsednikom Saveta za evropsku integraciju Jozefom Kalmanom, ministarkom inostranih poslova Zdenkom Kramplovom i potpredsednikom vlade Katarinom Totovom je u Briselu odbacila zakljucke Evropske komisije o politickim nedostacima Slovacke i kao potvrdu Izvrsnom komitetu EU iznela dokument koji sadrzi argumente i primedbe prema zakljucku Evropske komisije.

Slovacka delegacija smatra da je ocena Komisije u Slovackoj primljena sa velikim razocaranjem i da je, po njihovom misljenju, ona bila uradjena mnogo vise na osnovu glasina o Slovackoj, a ne prema stvarnim cinjenicama. Potpredsednik vlade Jozef Kalman je jos rekao kako ocena Komisije pozitivno ocenjuje sve oblasti za koje je odgovorna slovacka vlada, te da nedostaci politicke prirode koji se u oceni spominju su "izvan (moci) vlade".

Medjutim, ono sto je u celom "sporu" kljucno je da do ovakvih negativnih ocena od strane Evropske unije ili njene Komisije na njen racun verovatno ne bi ni dolazilo da Slovacka na svojoj politickoj sceni pokazuje vise politicke kulture ciji sadasnji nivo je, prema evropskoj oceni, nedovoljan.

GRADONACELNIK RUMUNSKOG GRADA KLUZA O PITANJU MADJARSKE MANJINE

Za resenje po Mecijarovom receptu

Bukurest, Beta. - Gradonacelnik Kluza George Funar zatrazio je od premijera Rumunije Viktora Corbe da sledi predlog slovackog premijera Vladimira Mecijara o resavanju problema madjarske manjine proterivanjem njihovih pripadnika u Madjarsku.

Rumunski dnevnik "Ziua" prenosi tu izjavu Funara uoci proslave (u njegovoj organizaciji) povodom 125 godina od smrti nacionalnog heroja Rumunije Avrama Jankua, koji je u Transilvaniji podigao ustanak protiv madjarske okupacije. Fuar je zbog svojih ekstremnih nacionalnih stavova smenjen sa mesta predsednika Stranke nacionalnog jedinstva Rumunije.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /