Utorak, 9. septembar 1997.

U SRBIJI REGISTROVANE 162 POLITICKE ORGANIZACIJE

U registru stranke koje ne postoje

Registrovanih politickih organizacija u Srbiji, prema Imeniku Ministarstva pravde, ima 162. Ovaj broj, medjutim, nije konacan. Iako neke od stranka vise ne postoje, nisu izbacene iz Vladinog registra. U Srbiji takodje deluju organizacije kojih nema u Registru, kao sto je Jugoslovenska levica.

Prve registrovane partije su Demokratska stranka i Socijalisticka partija Srbije, koje imaju isti zvanicni datum rodjenja - 27. jul 1990. godine. Najmladje, nastale ove godine, jesu, pak, Demokratska alternativa, Socijaldemokratija, Demohriscanska stranka Srbije, Demokratska stranka vojvodjanskih Madjara, Afirmativna stranka, dve penzionerske (Penzionerska demokratska stranka i Penzionerska partija Srbije)...

Jedan od najpopularnijih naziva kod registrovanih stranaka je "socijaldemokratija". Tako su registrovane Socijaldemokratska partija, Socijaldemokratska partija Srbije, Socijaldemokratska stranka Srbije ..., ali i Liga socijaldemokrata Vojvodine i Socijaldemokratska unija.

Velika "konkurencija" vlada i na polju monarhistickih i srpskih radikalnih stranaka, koje su uglavnom nastale na samom pocetku devedesetih. Tu su, na primer, Monarhisticka stranka Srbije, Narodna radikalna stranka "Nikola Pasic", Nezavisna radikalna stranka, Otadzbinska radikalna stranka, Ujedinjena radikalna stranka...

Od "komunistickih" i "radnickih" stranaka, Imenik belezi Komunisticku partiju Jugoslavije, Savez komunista - pokret za Jugoslaviju, Seljacko radnicka stranka Srbije, Jugoslovenski komunisti u Srbiji...

Vesna Pesic predsednica Reformske stranke!?

U registru Ministarstva pravde jos uvek postoje, na primer, Reformska stranka sa predsednicom Vesnom Pesic ili Republikanski klub. "Te dve stranke su se u prolece 1993. godine spojile i nastao je Gradjanski savez Srbije. Time su one prestale da postoje i morale su biti izbacene iz registra," objasnjava Dragor Hiber ovu nemarnost vladinih organa.

U Registru postoji i Gradjanski savez Srbije (od 12. novembra 1992. godine), ali je kao ovlasceno lice navedeno ime Ratomira Tanica, koji je odavno u Novoj demokratiji.

Da li sve ove registrovane stranke zaista postoje, veoma je tesko utvrditi. Vecina njih uopste nema brojeve kontakt telefona u Imeniku. Na adresama mnostva onih koje su prilozile svoje brojeve telefona, medjutim, niko ne dize slusalicu.

I. K.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /