Utorak, 9. septembar 1997.

KARLOS VESTENDORP, VISOKI PREDSTAVNIK UN ZA BIH

Karadzicu je bolje da se preda sam

Madrid, Beta. - Visoki predstavnik medjunarodne zajednice u BiH Karlos Vestendorp izjavio je spanskom listu "Pais" da Radovan Karadzic sam treba da se preda Haskom sudu. On je, takodje, ocenio da bi "s obzirom na situaciju, bilo nezamislivo da se NATO povuce iz Bosne" dodajuci da je to vezano i za "probleme Kosova i Makedonije".

Vestendorp je naglasio da za ratne zlocine optuzeni Karadzic treba dobrovoljno da se preda Haskom sudu, "jer ce, ranije ili kasnije, biti uhapsen i morati da izadje pred lice pravde". "Karadzic bi", naglasio je on, "to morao da ucini sopstvenom odlukom, kao sto ce to uskoro uciniti niz Hrvata optuzenih za ratne zlocine, koji su jedino trazili da im sudjenje traje kratko". Upitan da li "resenost SAD da glavne ratne zlocince izvedu pred sud, koristeci ako treba i silu, moze predstavljati neku prepreku za mir" civilni koordinator za Dejtonske sporazume je uzvratio da "nisu samo Amerikanci, vec cela medjunarodna zajednica odlucni u nameri da se izdejstvuje da lica optuzena za ratne zlocine odgovaraju za ono sto su pocinila". "Mi smatramo da se sve dok taj problem ne bude resen, nece ni uspostaviti normalna situacija u Bosni", dodao je on.

Nezamislivo je da NATO ode

Na pitanje hoce li NATO ostati u Bosni i posle okoncanja mandata Sfora, polovinom 1998, Vestendorp je rekao da "imajuci u vidu kako tamo stoje stvari, nezamislivo je da NATO ode. Ja na tamosnje stanje jos gledam kao da je u pitanju bolesnik kojem se daje vestacko disanje. Ako ga otkacite s aparata, on je gotov".

Vestendorp je rekao da bi do odlaska NATO iz Bosne moglo doci kroz nekoliko godina, ali da ima i drugih alternativa kao, na primer da se situacija nadgleda iz Madjarske i baze NATO u Italiji. "Ali kakva je potreba da se ide u Madjarsku, kad je problem tu, unutra? Nije tu samo problem Bosne, vec i Kosova i Makedonije", zakljucio je Vestendorp.

Zamoljen da prokomentarise ocenu da je "rat u Bosni pokazao da Evropska unija nema zajednicku spoljnu politiku i da je politicki i dalje odsutna iz mirovnog procesa", Vestendorp je rekao da bi "bez SAD taj problem bilo nemoguce resiti, ali da bez Evrope, takodje, nema resenja". Vestendorp je podsetio da "je pomoc EU Bosni veca nego americka i da tamo ima vise evropskih nego americkih vojnika". On je, medjutim, dodao da je "za SAD pitanje Bosne od kljucnog znacaja. Rekao bih, cak, najznacajnije, ono preko kojeg se prelama pitanje americkog kredibiliteta u casu kad je NATO obavio uspesnu operaciju prosirenja na Istok". "Prosirenje je operacija za buducnost, i SAD i predsednik Klinton ne mogu dozvoliti da, tokom tog procesa, dodje do sloma u Bosni. Uveren sam", naglasio je Vestendorp, "da je to razlog koji objasnjava ovaj ogromni interes SAD i predsednika Klintona u njegovom drugom mandatu". U ovom casu, EU ima potpuno jedinstveno vidjenje, sto meni veoma olaksava zadatak", dodao je on.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /