Ponedeljak, 8. septembar 1997.

CRKVENA STAMPA POD LUPOM VELIKODOSTOJNIKA SPC

Patrijarh Pavle se ne bavi cenzurom

Crkvena stampa se minulih godina bavila i ratom i drugim nacijama, bilo je bombasticnih naslova i povremenih iskoraka koji su tumaceni kao huskanje na rat, ali to nije generalni stav SPC a narocito ne patrijarha Pavla, tvrde u Patrijarsiji

Jasminka Kocijan

Crkvenu stampu Srpske pravoslavne crkve obelezava, opste je misljenje u Patrijarsiji, neaktivnost i antiekumenizam. Ona se bavila ratom i drugim nacijama i crkvama, bilo je bombasticnih naslova i povremenih iskoraka koji su tumaceni kao huskanje na rat ali to, tvrde u Patrijarsiji, nije generalni stav Crkve, a narocito ne stav njenog poglavara - patrijarha Pavla.

List "Pravoslavlje", za koji mnogi misle da je zvanicni glasnik SPC, nema "cenzuru" patrijarha Pavla, a sva njegova zvanicnost sastoji se u tome sto integralno prenosi soapstenja sa Sabora i episkopskih konferencija kao i praznicne poslanice SPC. Urednik "Pravoslavlja" Miladin Bojic u razgovoru za "Nasu Borbu" kaze:

- Bilo je kritickih osvrta na pisanje pojedinih crkava jer su one, tokom rata, ulavnom sledile politiku svojih drzava i drzale se onog sto njihove vlade kazu. Mi smo u "Pravoslavlju" kritikovali ono sto je neistinito pisano o srpskom narodu i SPC i tu je ponekad bilo bomasticnih naslova, ali nastojali smo da sacuvamo osnovnu hriscansku misao i bratstvo medju crkvama. Mislim da smo uglavnom bili fer prema drugim crkvama.

Na pitanje kako ocenjuje pisanje "Pravoslavlja" o ratu u Bosni, Bojic odgovara:

- Prenosili smo izjave velikodostojnika drugih crkava, a ostro reagovali kada nesto nije odgovaralo istini. Nismo prestupili granicu hriscanskog i pavoslavnog duha i mada je povremeno bilo nekih iskoraka, ne moze se reci da je "Pravoslavlje" obojeno mrznjom i pristrasno.

Eparhija valjevsko-sabacka trazi radio-televiziju

Sasvim sigurno se moze reci da valjevski "Glas Crkve", u kome je posebno aktivan otac Ljuba Rakic, vec godinama prednjaci u crkvenom izdavastvu. "Glas Crkve" je sakupljao i objavio dela vladike Nikolaja Velimirovica, a sabrana dela Dostojevskog po prvi put na cirilici objavila je upravo ova izdavacka kuca. Nedavno je eparhija sabacko-valjevska na celu sa vladikom Lavrentijem zatrazila odobrenje za pokretanje svog radio i TV programa. To je prva takva incijativa od strane SPC.

U srpskoj Patrijarsiji povodom zestokih tekstova vladike zahumsko- hercegovackog Atanasija, objaljenih ne samo u "Pravoslavlju" nego i u eparhijskim listovima pa i u necrkvenoj stampi, kazu da su oni optereceni licnom nesrecom i frustracijom ovog vladike zbog tragedija koje je njegova porodica dozivela u ratu. Isticu, medjutim, da misljenje vladike Atanasija, koliko god on glasan bio, ne predstavlja generalni stav Crkve.

- Kad neko kaze da je patrijarh Pavle blagosiljao rat - to je cista laz, istice jedan od urednika u "Pravoslavlju". Nevolja je u tome sto Patrijarhove poruke o ratu i povodom rata nigde nisu sakupljene, a ko je pratio njegove reci zna da ni u jednoj nije bilo poziva na nasilje, vec samo suprotno".

Ono sto narocito poslednjih godina obelezava crkvenu stampu jeste izraziti antiekumenski stav koji se najvise ispoljava u "Svetogori" - listu eparhije crnogorsko-primorske. I sam mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije pisao je o potrebi da SPC istupi iz svetskog saveza crkava, sto je izazvalo ostre reakcije ne samo u necrkvenoj javnosti vec i u SPC.

Vladika rasko-prizrenski Artemije, kazu u Patrijarsiji, na Internetu je napisao pedesetk tekstova protiv ekumenizma i kritike na racun vaseljenskog (pravoslavnog) patrijarha Vartolomeja. Za takav stav Crkve, iako ni njega ne dele bas sve vladike, u krugovima bliskim vrhu SPC kazu da vodi samoizolaciji.

- To izgleda kao da mi necemo s drugima zato sto jedino mi znamo sta je prava vera i pravo pravoslavlje. To je duh laznog cistunstva i puritanstva, a zapravo odrazava osecaj pogodjenosti, izjavio je jedan visoki crkveni zvanicnik koji nije zeleo da bude imenovan.

On dodaje da se za citavu izdavacku delatnost SPC moze reci da se "srozala i izgubila na znacaju i nivou", te da istini za volju ni "Pravoslavlje" ne citaju sve vladike, sto dovoljno govori o njihovoj neaktivnosti i nezainteresovanosti za ovu delatnost".

Kako je to bilo nekada, za vreme patrijarha Germana, za "Nasu Borbu" govori nekadasnji urednik "Pravoslavlja" profesor Radomir Rakic:

- Tesko tebi ako bi napao papu. German je posebno drzao do toga da se druge crkve ne vredjaju. Nije dozvoljavao ni da se o pravoslavnim crkvama u tadasnjem komunistickom bloku pise kao o izdajnickim crkvama. Patrijarh German nije dao da se vredjaju druge nacije i druge verske zajednice.

Profesor Rakic kaze da se primedbe patrijarha Pavla na pisanje "Pravoslavlja" uglavnom odnose na kanonska pitanja.

- Iako Patrijarh ne cenzurise ovaj list, veoma ostro kritikuje ono sto nije u duhu pravoslavlja. Tu je izricit i beskompromisan. Svako njegovo ukazivanje na pogresno ucenje u kome provejava akribijski (tacnost, savesnost) stav nikada nije naislo na nerazumevanje Zapada, istice profesor Rakic.

Izdavacku delatnost SPC, medjutim, ne cine samo "Glasnik" (jedino zvanicno glasilo SPC), "Pravoslavlje", "Svetigora" vec i "Pravoslavni misionar", "Teoloski pogledi" i "Hriscanska misao", koji se uglavnom bave teoloskim problemima.

Poredjenja radi, hrvatska katolicka crkva, iako nema svoj televizijski program, ima svoju zvanicnu agenciju "IKA", a "Glas koncila" za razliku od "Pravoslavlja" uvek ima komentar.

Jedan od visokih zvanicnika SPC primetio je da je upravo komentar ono sto nedostaje "Pravoslavlju". "Da ga ima, onda bi se moglo govoriti o generalnom stavu SPC. Ovako, generalna je samo neaktivnost, koju svako moze da tumaci kako hoce, a to tumacenje uglavnom je obelezeno neznanjem, nepoznavanjem ustrojstva i prirode Crkve, a neretko i losom namerom".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /