Ponedeljak, 8. septembar 1997.

SAVEZNO MINISTARSTVO ZA SPOLJNU TRGOVINU PRIPREMILO RADIKALAN REZIM LIBERALIZACIJE U POLJOPRIVREDI

"Multinacionalne kompanije ce unistiti domacu selekciju"

Naredne godine, prema predlogu vlade, slobodno ce se uvoziti sve vrste voca, sokovi, sirevi, seme suncokreta, soja, hmelj, sirovo ulje, mast, krastavci, paprika, paradajz, alkoholna pica i sladoled

Savezno ministarstvo za spoljnu trgovinu je pripremilo program liberalizacije izvoza i uvoza poljoprivrednih proizvoda za period od naredne dve godine koji je, cim je, pre nekoliko dana stigao u ruke privrednika na sednici Udruzenja za poljoprivredu u Privrednoj komori Jugoslavije, docekan "na noz". Mada detaljnijih komentara nije bilo poljoprivrednici su se pitali zasto je Ministarstvo trgovine bez konsultacija sa proizvodjacima sacinilo predlog koji, ako se usvoji bez izmena, predvidja "toliku liberalizaciju uvoza do 2000. godine" da ce pogubno delovati na domacu privredu. Veci broj direktora iz agrara koji je bio prisutan na ovoj sednici, smatra da ovaj predlog podrazumeva slobodniji uvoz nego sto ga imaju evropske zemlje.

Privrednicima je, ipak ostavljeno desetak dana da primedbe i predloge dostave Ministarstvu trgovine, pa ce predlog prema recima Milana Prostrana, sekretara Udruzenja za poljoprivredu u Privrednoj komori Jugoslavije, verovatno, biti znacajno izmenjen.

Moc i tarife

"Mi se gore odnosimo prema nasoj privredi nego evropske zemlje. Bilo bi dobro kad bi bar prepisali njihova pravila. U suprotnom dogodice se da se nase fabrike zatvore i robu koju mi mozemo da proizvedemo, uvozimo. Iako nam je odobren kontingent za izvoz mesa nismo mogli do sada nijedan kilogram da prodamo na inostranom trzistu, ali smo zato kupovali od istih drzava koje nam nisu dale da izvezemo", kaze Rajko Latinovic, generalni direktor farme "Vizelj" naglasavajuci da su tarife i sada utvrdjene prema tome koliko je koji ministar mocan.

Na listi proizvoda za liberalizaciju izvoza u 1998. godini (drugom polugodistu) se nalazi junece i telece meso.Ono je sada na rezimu izvoza koji podrazumeva odredjeni kontingent, dok je uvoz slobodan, a carinska stopa 27 odsto. Uvoz sireva koji su na kontingentu, u prvom polugodju naredne godine bice slobodan. Gotovo sve vrste voca (jabuke, kruske, kajsije, tresnje visnje, breskve, sljive, jagode) koje su sada na rezimu slobodnog izvoza i ogranicenog uvoza u drugoj polovini sledece godine, moci ce, neograniceno da se uvoze kao i sokovi.

Seme suncokreta, soja, hmelj, sirovo ulje, mast, krastavci, paprika i paradajz menjaju rezim uvoza po osnovu kontingenta i u drugoj polovini godine ce se slobodno uvoziti. Alkoholna pica (vinjak, konjak, viski, rum, rakija od secerne trske, dzin, klekovaca, votka, likeri i vinski destilati) u drugoj polovini godine uvozice se bez ogranicenja, dok ce rezanci od secerne repe, ajvar i grasak na rezimu slobodnog uvoza biti vec od pocetka naredne godine. Domaci proizvodjaci sladoleda ce zescu konkurenciju imati u drugoj polovini godine.

Na spisku proizvoda ciji ce se uvoz liberalizovati pocetkom 1999. godine nalaze se svinje i svinjsko meso, maslac, mlecni namazi, sirevi, alkoholna pica duvan i seme od deteline. U drugom delu godine, moci ce neograniceno da se uvozi pilece i curece meso, kobasice i sunke. Mineralna ili hemijska djubriva koja sadrze azot, fosfor i kalijum slobodno ce se uvoziti i izvoziti u prvoj polovini 1999. godine dok ce kompleksna, mesana i ostala djubriva koja su bila na rezimu kontingenata imati rezim liberalnog uvoza. Krupne i sitne koze kopitara ciji je izvoz ogranicen, postace slobodan u drugoj polovini 1999. godine, kao i razne vrste obuce.

Osetljivo

"Nismo za potpunu liberalizaciju uvoza poljoprivrednih proizvoda jer niko u svetu ne razmislja da potpuno oslobodi uvoz vec stiti svoju proizvodnju kontingentima. Nerazumno je, kako je predvidjeno predlogom o liberalizaciji izvoza i uvoza, dozvoliti, pominjem, samo jedan primer, potpuno slobodan uvoz semena. Ako se taj predlog prihvati, multinacionalne kompanije ce unistiti domacu selekciju. Nisam protiv uvoza ogranicenih kolicina odredjenih roba koje ce obezbediti zdravu konkurenciju, ali sam protiv radikalnog ukidanja zastitnih stopa", kaze Prostran, napominjuci da je liberalizacija osetljivo pitanje i da se mora svestrano sagledati i za svaki proizvod utvrditi neophodna zastitna stopa.

U toku 2.000. godine liberalizovace se uvoz semenske i ostale psenice, kukuruza i brasna od psenice i kukuruza, soje u zrnu, stocne hrane obogacene melasom i ugljenim hidratima i premiksa.

Prema programu liberalizacije izvoza i uvoza posle 2.000 godine na izvoznom kontingentu bice junice, krave, svinje za klanje i semenska psenica. Sirovo ulje ce se ograniceno uvoziti i izvoziti kao i secer od secerne repe i trske. Licencne i ostale cigarete ce takodje biti na rezimu kontingenata kao i hrastovo, bukovo cetinarsko i topolovo drvo.

"Simpo" pivo?

Direktori jugoslovenskih fabrika piva su vec zaplaseni izjavom zvanicnika skopske pivare da ce u saradnji sa danskom pivarom "Haneken" proizvoditi pivo i distribuirati preko "Simpa" u Jugoslaviji. Kako se za robu iz Makedonije koja prelazi jugoslovensku granicu placa samo jedan odsto po osnovu carinskog evidentiranja, pivo ce sigurno biti jeftinije od domaceg pa ce ga potisnuti na trzistu.

S. Jovicic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /