Ponedeljak, 8. septembar 1997.

PREDSTAVNICI MANJINA U LEVOJ KOALICIJI

Na listi nema Albanaca, ima Madjara

Medju poslanickim kandidatima nema nijednog Albanca, a ima po jedan Musliman, Rom, Goranac. Najvise profitirali Madjari. Oni koji uzivaju poverenje albanske populacije trenutno nisu u redovima SPS-JUL-ND

"Jedinstvo razlicitosti":
SPS i "Kicma

Socijalisticka partija Srbije, Jugoslovenska levica i Nova demokratija, formalno, programski i deklarativno, kao partije levice i demokratskog centra, determinisane su kao politicke snage gradjanske provenijencije. Prilikom svakog javnog nastupa, predstavnici ovih stranaka isticu da vode, ili bar tako zele da se predstave javnosti, racuna o svim gradjanima Srbije i Jugoslavije. Izmedju ostalog, ove stranke se i po ovome razlikuju od nacionalnih stranaka.

Prosta analiza njihove jedinstvene liste, koju predvodi predsednik svih gradjana Savezne Republike Jugoslavije, Slobodan Milosevic, pokazuje sledece: na listi nema nijednog Albanca (prema poslednjem popisu, iako se oni odbili da se popisu, cine oko 20 odsto populacije), zene su zastupljene sa svega 13 kandidata (sto od ukupnog broja iznosi jedva nesto preko pet odsto), na listi ima po jedan Musliman, Rom, Goranac... Cini se da su najvise profitirali Madjari, kojih je dosta.

Predstavnici SPS-a, tvrde da su na jedinstvenoj listi zastupljeni svi. Moguce, ali jedino ako se neko od kandidata izjasnjava kao Albanac, recimo, a preziva se na "ic", sto, naravno, nije nikakav greh, ali je zato prava retkost. Od uvodjenja visepartijskog sistema, socijalisti su medju Albancima uvek imali neke svoje "adute" - Basri Plana, Tefik Lugici, Halit Trnavci... I sada socijalisti tvrde da njihove ideje medju Albancima imaju jaku podrsku.

Na jednom od spotova Nove demokratije pise da se oni "ne razlikuju po onome sto drze na glavi, nego u glavi". Po tom principu, dakle po principu kvaliteta kandidata, neravnomernu zastupljenost pripadnika drugih nacija na jedinstvenoj listi pokusava da objasni sef njihovog poslanickog kluba u Republickom parlamentu Zarko Jokanovic.

Nova demokratija je na usaglasavanje ponudila 250 kandidata. Kada je lista usaglasena s koalicionim partnerima, na njihovom spisku (od ukupno 20 kandidata koliko je "usvojeno") nije ostao nijedan predstavnik druge nacije, niti jedna zena.

Jokanovic kaze da se vodilo racuna o najkvalitetnijim kadrovima i da se lista njihovih kandidata ne iscrpljuje samo na onima koji bi zeleli da budu poslanici, nego da ce predstavnika drugih nacija, najverovatnije biti na odgovarajucim ministarskim mestima ili drugim funkcijama.

Sama direktorka Direkcije JUL-a, Mira Markovic, pise o velikim procentima nesrpskog stanovnistva na ovim prostorima, a ni na njihovoj listi nema nijednog Albanca. Socijalisticka partija Srbije, JUL i ND tvrde da medju Albancima imaju dosta pristalica.

Na nekim ranijim izborima, sto nikako ne znaci da ce se ponoviti ali ni da se nece ponoviti, u pojednim birackim mestima ispalo je da su Albanci stoprocentno glasali za socijaliste. Tako je barem pisalo u zapisnicima sa birackih mesta, iako neki "zlobnici" tvrde da ta biralista nisu ni otvarana, ili su otvarana radi reda. Albanci stoprocentno ne bi glasali ni za Demokratski savez Kosova. Takvu podrsku nije uspeo da obezbedi ni Ibrahim Rugova na albanskim predsednickim izborima.

Podaci o clanstvu Albanaca u SPS recimo, nisu javno objavljeni. Mozda je tako i bolje, jer simpatije prema vladajucoj stranci Srbije i clanstvo u njoj, neki takozvani "posteni" Albanci su platili glavom. Predstavnici jedinstvene liste, naravno, javno nece da govore o ovim i ovakvim razlozima, zasto nema Albanaca medju kandidatima za poslanicko mesto.

U neformalnim razgovorima, medjutim, hoce. "Kako da ih stavimo na listu kada ce mozda odmah da ih ubiju", kaze jedan od celnika stranke sa jedinstvene liste. Ima mnogo istine i u tvrdnjama Jokanovica da se pri sastavljanju liste vodilo racuna o najkvatitetnijim kandidatima.

Oni koji uzivaju poverenje albanske populacije, hteli to SPS, JUL i Nova demokratija da priznaju javno ili ne, trenutno nisu u njihovim redovima. Tako je uglavnom i sa Madjarima, Muslimanima i drugim nacionalnim grupacijama.

Daleko najvise zastupljena "etnicka grupa" na jedinstvenoj listi su ipak - direktori. Razumljivo, oni "brinu" o velikom broju zaposlenih, o njihovim porodicama...

Bahri Cani

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /