Sreda, 3. septembar 1997.

POSLEPODNEVNO ZASEDANJE SKUPSTINE CRNE GORE

Glavna tema ostala u drugom planu

Poslijepodnevna trocasovna rasprava na Skupstini Crne Gore, protekla je u replikama izmedju poslanika o sasvim drugim temama i nije dotakla osnovnu tacku dnevnog reda u nastavku direktnih polemika Bulatovic-Djukanovic

Podgorica. - Poslanici dva kluba Narodne stranke nastavili su polemiku o legitimitetu svojih mandata i o tome ko je iznevjerio izborni program stranke. Dragan Soc, iz stranke predsjednika dr Novaka Kilibarde osporio je struji dr Bozidara Bojovica da je "jedni zastitnik srpskih interesa u Crnoj Gori". "Ja sam Srbin i nikome nijesam dao da zastupa svoje interese" - rekao je Soc, slozivsi se sa Bojovicem da su "srpski interesi ugrozeni, ne samo u Crnoj Gori vec i u Srbiji i na cijeloj kugli zemaljskoj, zahvaljujuci suludoj politici srbijanskog aktuelnog rukovodstva".

Soc je obavijestio javnost da je sa jos jednim poslanikom koalicije "Narodna sloga" formirao klub Narodne stranke da bi zastitio njeno ime od "otcijepljene struje" dr Bojovica.

Zatim su predsjednici Pljevalja i Bijelog Polja, u duhu Bulatoviceve teze o siromasnom sjeveru na racun juga, prozvali Direkciju javnih radova Crne Gore, zamjerajuci joj da u njihovim opstinama radi malo i sa zakasnjenjima. Na to je reagovao direktor Direkcije javnih radova Miodrag Raicevic, pobijajuci njihove tvrdnje konkretnim podacima o utrosenim sredstvima i planovima koji ce biti realizovani u ovoj godini. Na tvrdnje Momcila Bojovica, gradonacelnika Pljevalja da je lokalna samouprava u ovoj opstini sasvim izolovana od strane Vlade, i da u opstinama ciji su odbori DPS-a trazili odrzavanje Treceg kongresa DPS-a "tiho funkcionise paralelna vlast", reagovali su njegovi sugradjani Beba Dzakovic i ministar industrije Miodrag Gomilanovic. Oni su ga optuzili da je kod direktora pljevaljskih preduzeca intervenisao da ne dolaze na sastanak sa premijerom Djukanovicem na kome se razgovaralo o problemima privrede i razvoja.

Predsjednik Republike Bulatovic je iskoristio tu polemiku da bi optuzio Vladu za sprovodjenje "centralisticko-planske privrede" i da zanemaruje zakone trzista. On je zatim citirao nekoliko stavova iz Sporazuma o minimumu principa za razvoj demokratske infrastrukture u Crnoj Gori, prije svega onaj "da aktuelna politicka kriza moze ozbiljno da ugrozi proces demokratizacije".

Premijer Djukanovic se slozio sa Bulatovicem da u Crnoj Gori ne postoje regularni uslovi za trzisno privredjivanje, zato sto je nasa zemlja jos pod spoljnjim zidom sankcija medjunarodne zajednice i da uslova za razvoj nece biti sve dok se Jugoslavija ne ukljuci u medjunarodne finansijske organizacije i institucije. Djukanovic se slozio sa Bulatovicem i u tome da je u Crnoj Gori doslo do politicke krize, ali mu je osporio tvrdnju da je kriza zahvatila vlast. "U tome se i razlikuju stavovi izneseni u Sporazumu od Vasih stavova" - podvukao je Djukanovic, replicirajuci predsjedniku Bulatovicu.

Skupstina sjutra nastavlja zasjedanje.

B. I. M.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /