Utorak, 2. septembar 1997.

AMERICKA VIDJENJA PRILIKA U REPUBLICI SRPSKOJ

Od "obecanih" pretnji vise nema odustajanja

Gelbardova upozorenja Milosevicu oko obaveza iz Dejtona da ce SRJ biti vracena u duboku medjunarodnu izolaciju i Krajisniku da ce RS biti suocena sa "najozbiljnijim posledicama koje se mogu zamisliti" - ukoliko se ne prevazidje konfrontacija izmedju Banjaluke i Pala

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

Da li su SAD svojim angazovanjem postale problem u tekucoj borbi za prevlast u Republici Srpskoj ili SAD, svojim angazovanjem, mogu da ucine da se prevazidju problemi koje je konfrontacija izmedju Banjaluke i Pala stvorila u realizaciji mirovnog programa iz Dejtona?

Proteklih avgustovskih dana, tom dilemom bavili su se ovde samo oni komentatori i predstavnici administracije koji su ostavljeni da obavljaju neophodne poslove u opustelom Vasingtonu. U protekla dva dana, razume se, Amerika je u zalosti za nastradalom princezom od Velsa i nagadjanjima hoce li Bil i Hilari Klinton prisustvovati u subotu njenoj sahrani u londonskoj Vestminsterskoj katedrali (svi su izgledi da hoce), ali je samo pitanje vremena kad ce se Bosna pojaviti kao jedna veoma vruca tema nailazece jesenje politicke sezone. Bosna, sa svim svojim pitanjima bez odgovora vezanim prevashodno za americko vojno prisustvo na Balkanu i posle roka koji je (zasad) ogranicen na kraj juna 1998. godine.

U jednoj analizi agencije AP, mogla se juce procitati ocena da su SAD odlucnim diplomatskim, ekonomskim i vojnim svrstavanjem na stranu Biljane Plavsic u Republici Srpskoj - iskoracile na teren sa kojeg im vise nema uzmicanja. Tom konstatacijom nema svrhe polemisati iz jednog veoma prostog razloga: Klintonova administracija veoma je svesno usla u taj balkanski rizik i tome je proletos prethodila politicka odluka na najvisem nivou u Beloj kuci. U situaciji kad je za mandat Sfora preostalo manje od godinu dana, Klinton je (priklanjanjuci se inicijativi drzavnog sekretara Medlin Olbrajt i savetnika za nacionalnu bezbednost Sendija Bergera) aktivirao zeleno svetlo za primenu svih raspolozivih mera i sredstava u daljem sprovodjenju Mirovnog ugovora iz Dejtona.

Ekonomska kazna

Stopa nezaposlenosti u Bosanskoj Federaciji spala je sa 90 na 50 odsto, dok je u RS ostala na nivou iz perioda posle zavrsetka rata - 90 odsto. Istovremeno, od dosad izdvojene 1,36 milijarde dolara medjunarodne pomoci za obnovu i razvoj dejtonske BiH, srpskoj strani pripalo je (zbog neispunjavanja dejtonskih obaveza) samo 3 odsto.

"Uprkos svemu, mir u Bosni ipak je danas nesto blizi onima koji streme ka miru" - konstatovao je na tu temu "Boston Gloub" u jednom nedavnom uvodniku, izrazavajuci uverenje da ce gorepomenute ekonomske statistike, u konacnom svodjenju racuna, biti efikasnije od svake druge medjunarodne intervencije.

Za Bosnu je naisao kljucni momenat, sto je - kako je konstatovao "Vasington post" u jednoj analizi - moglo da se nasluti vec 10. jula, u Prijedoru, u britanskoj akciji hvatanja Sime Drljace i Milana Kovacevica, optuzenih za ratne zlocine protiv muslimanskog stanovnistva. Sfor se potom angazovao u sprecavanju drzavno-policijskog udara u Banjaluci protiv Biljane Plavsic, u "tehnickim pripremama za medijsku kontraofanzivu snaga privrzenih sporazumu iz Dejtona" (citaj: preuzimanju iz paljanskih ruku TV repetitora na Kozari i, juce, na Majevici), kao i u, zasad neuspelim, pokusajima da se, po banjaluckom receptu, uspostavi kontrola predsednice RS i nad ispostavama MUP u Brckom, Bijeljini i Doboju.

U ovoj poslednjoj akciji Amerikanci su doziveli "najavu reprize Somalije" u vidu dramaticnih TV snimaka iz Brckog o napadu na njihove trupe ogorcenog stanovnistva kome su dosli u pomoc - i s kojim su dosad ziveli u slozi i prilicnom razumevanju. Brcanska epizoda izazvala je ostre vasingtonske reakcije i nista blaza Gelbardova upozorenja Milosevicu oko obaveza iz Dejtona da ce SR Jugoslavija biti vracena u duboku medjunarodnu izolaciju i Krajisniku da ce RS biti suocena sa "najozbiljnijim posledicama koje se mogu zamisliti" ukoliko se odmah i u potpunosti ne zaustave tekuca propaganda i nasrtaji na medjunarodne vojne i policijske snage koje su poslate da obezbede sprovodjenje mirovnog ugovora u Bosni.

U ovoj poplavi crnih vesti, medjutim, ima i onih drugih, sasvim suprotnih, koje su se - kako se istice u Stejt dipartmentu - izgubile proteklih dana sa bosanskog monitora. Tim povodom, recimo, navodi se podatak da je proslog cetvrtka (u vreme nasrtaja Brcana na americke vojnike iz sastava Sfor) u drugom kraju ovog grada odrzan seminar za 300 polaznika o uslovima za dobijanje odobrenog zapadnog zajma za finansiranje male privrede u RS. "Sve je vise bosanskih Srba koji se opredeljuju za Biljanu Plavsic, podrzavajuci time demokratiju, vladavinu zakona i sansu za ekonomski oporavak posle visegodisnjeg razarajuceg rata - izjavljuje sad vec svakodnevno predstavnik za stampu americke vlade Dzejms Rubin, upozoravajuci istovremeno drugu stranu da se nalaze "na drugoj strani istorije" i da ce uskoro krenuti i za bosanske Srbe "voz prosperiteta", bili oni u njemu ili ne.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /