Ponedeljak, 1. septembar 1997.

MIODRAG LEKIC, JUGOSLOVENSKI AMBASADOR U RIMU ODGOVARA DR VOJISLAVU KOSTUNICI

Nijesam ni unitarista, ni separatista

Bolje bi bilo da lider DSS, kao kriticar aktuelne federacije, saopsti svoje vidjenje ravnopravnosti republika u njoj

Bivsi ministar spoljnih poslova Crne Gore, a sada jugoslovenski ambasador u Rimu, Miodrag Lekic skrenuo je proteklih dana paznju na sebe zbog izjava koje su se ticale aktuelnih unutrasnjepolitickih zbivanja u Crnoj Gori i SRJ. Posebno je paznju izazvala njegova izjava, izrecena u intervjuu BK televiziji, o upitnosti labavljenja odnosa u srpsko-crnogorskoj federaciji. Reakcije na nju bile su razlicite, a gospodina Lekica je najvise "pogodilo" ono sto je, tim povodom, kazao dr Vojislav Kostunica, predsednik DSS.

- Povodom jedne moje izjave, inace istrgnute iz sireg intervjua, sasvim su razlicito reagovale tri politicke stranke u Crnoj Gori. Jedna je u mojoj izjavi vidjela cist koncept Savezne vlade, druga je pronasla separatizam, a treca je otkrila savez srpskih zemalja. Da je i g. Kostunica u mojoj izjavi vidio savez srpskih zemalja, utisak je da bi bio zadovoljan time i da se ne bi oglasavao. Ovako, zabrinutom supervizoru nad Crnom Gorom prividio se separatizam, i tim povodom bizarno je izjavio da sve to "zlokobno podseca na kasne 40-te godine", kazao je za "Nasu Borbu" Lekic.

Nas sagovornik je, u kratkom telefonskom razgovoru za nas list, prije vracanja u Rim sa odmora u Crnoj Gori, prebacio g. Kostunici da je demonstrirao "mentalitet provincijskog nacionaliste".

- Bilo bi mu bolje da, kao kriticar aktuelne federacije, saopsti svoje vidjenje ravnoprvnosti republike u njoj. Ovako, utisak je, g. Kostunica se radije angazuje u ulozi dezurnog supervizora nad Crnom Gorom, ne bi li, u nekom balkanskom raspletu, realizovao svoj koncept drzave kojim bi usrecio gradjane Crne Gore, kaze g. Lekic. Zamoljen da prokomentarise aktuelne politicke podjele u Crnoj Gori, bivsi sef crnogorske diplomatije i sadasnji jugoslovenski ambasador u susjednoj Italiji, konstatuje da su "politicke podjele prirodne i imanentne svim drustvima", napominjuci kako su one u Italiji "ogromne".

Gospodin Lekic smatra da ni aktuelne politicke podjele u Crnoj Gori ne treba dramatizovati, ali sa zaljenjem dodaje da se ovdje "energija politickih podjela ne ispoljava u razlikama oko toga kako kvalitetnije rijesiti realne probleme, vec se podjele generisu pretezno na sindromu 1918.".

- Smatram da je na kraju ovog vijeka neophodno arhivirati podjele nastale pocetkom vijeka. Drugim rijecima, potrebno je da Crna Gora sa pozicije svog identiteta i interesa, na racionalan nacin rjesava svoje probleme i konstruktivno doprinosi rjesavanju problema na nivou federacije, kaze l. Lekic, dodajuci da je za nesto potreban demokratski ambijent, ali i politicki lideri koji imaju viziju i neophodne vrijednosti.

Inace, jugoslovenski ambasador u Rimu podvlaci da u njegovim sadasnjim izjavama "nema ni unitarizma ni separatizma", vec da su oni na liniji njegovih politickih pogleda iz vremena kada je bio crnogorski ministar inostranih poslova.

D. Vukovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /