Ponedeljak, 1. septembar 1997.

JUGOSLOVENSKI KOMITET ZA RAZMENU STUDENATA MEDICINE AKTIVNO UKLJUCEN U PROGRAME POMOCI IZBEGLICAMA

Od lepe reci do zimske cipele

Uspeh projekta "Klubovi prijateljstva" motivisao jugoslovenske studente medicine da osmisle nove programe kako bi stanovnistvo u izbeglickim centrima makar malo spremnije docekalo zimske dane

Od otvaranja kolektivnih izbeglickih centara u Jugoslaviji nije manjkalo programa i akcija namenjenih prikupljanju pomoci stanovnistvu koje se tu privremeno smestilo, ali su malobrojne zaista to i postigle. Medju takvima je projekat beogradskog Instituta za mentalno zdravlje "Klubovi prijateljstva" u koji su se ukljucili i studenti medicine. Oni su preko Jugoslovenskog komiteta za medjunarodnu razmenu studenata medicine za protekle cetiri godine ucinili mnogo da pomognu prilagodjavanju adolescenata novoj sredini i sprece poremecaje u njihovom psihofizickom razvoju.

Sa kakvim uspehom se primenjuje ovaj projekat dovoljno govori i podatak da ga je "prisvojila" Medjunarodna federacija asocijacija studenata medicine sa namerom da ga preslika u drugim zemljama koje zbrinjavaju veliki broj izbeglica. Jos jedna pohvala je izbor Tigrana Vilotijevica za direktora Komiteta Federacije za izbeglice i mir, dosadasnjeg rukovodioca Jugoslovenskog komiteta za izbeglice.

"Nasa pomoc sastojala se u tome da nase i inostrane studente medicine dovedemo u 'Klubove prijateljstva' u izbeglickim centrima. Oni su tamo razgovarali sa mladima i svojim strucnim znanjem otklanjali njihove svakodnevne teskoce u komunikaciji sa domacim stanovnistvom i pomagali im da ne odu stranputicom u koju se lako zakoraci iz tako nezavidne situacije. Boravak stranih strudenata prilika je da oni nauce jezik, upoznaju se sa kulturom zemalja iz kojih oni dolaze i steknu nove prijatelje. Druzenje se ne svodi na razgovore u zatvorenoj prostoriji vec se organizuju izleti, sportska nadmetanja, umetnicke radionice. Sa druge strane, inostrani studenti su po prvi put u situaciji da se upoznaju sa nevoljama izbeglica i uglavnom nasu zemlju napuste sa zeljom da u svojoj domovini zainteresuju sto veci broj organizacija i pojedinaca da im posalj pomoc bilo u novci, hrani, odeci ili obuci", kaze Vilotijevic.

Upravo zahvaljujuci razmeni studenata koji su ukljuceni u projekat "Klubovi prijateljstva" holandska humanitarna organizacija "Mala sirena" najavila je da je spremna da posalje pomoc, a na studentima je da osmisle sta je izbeglicama najpotrebnije. Posle nedavnog boravka studenata iz Spanije u izbeglickim centrima u Kanjizi, Krnjaci i Palicu ocekuje se da ce ubrzo pomoc pristici i iz ove zemlje.

Planirano je da jugoslovenski studenti medicine uskoro pripreme brosuru koju ce deliti majkama u izbeglickim centrima, a u kojoj ce jednostavnim recima biti objasnjeno kako da prepoznaju simptome raznih bolesti kod svoje dece, kao i oblike devijantnog ponsanja. U toku je i priprema projekta "Bus" zamisljenog tako da studenti manjim autobusom obilaze kolektivne centre i od prikupljene pomoci dele ono sto je trenutno najpotrebnije.

"U oktobru, kad pocne skolska godina, na fakultetima organuzujemo akciju prikupljanja zimske garderobe za izbeglice. Uverili smo se da im je to najpotrebnije, pogotovo obuca, a sigurno je da ima mnogo onih koji iz svog ormara mogu nesto da izdvoje za one koji su se ni krivi ni duzni nasli daleko do svoje kuce", dodaje Vilotijevic.

M. Vukovic

I druge zemlje imaju izbeglice

"Istina je da su nama problemi nasih izbelica, kojih ima i previse, najpreci i da cemo se truditi da im na sve nacine pomognemo, ali smo takodje zainteresovani da jugoslovenske studente uputimo u druge zemlje koje imaju izbeglice. Do sada im se nije pruzila takva prilika iako bi njihova iskustva bila dragocena za nove projekte", istice Tigran Vilotijevic. Na brigu o drugim izbeglicama obavezuje ga i nedavno preuzimanje mesta prvog coveka Komiteta za izbeglice Medjunarodne federacije asocijacija studenata medicine koji priprema projekte pomoci izbeglicama u Burmi, Ugandi i Sudanu.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /