Petak, 31. oktobar 1997.

SKUPSTINA CRNE GORE ODLOZILA POCETAK ZASEDANJA ZA DANAS

Dva tabora socijalista dve oprecne rezolucije

"Bulatovicevci" od parlamenta traze da ponisti predsednicke izbore, dok poslanici DPS na celu sa Milicom Pejanovic-Djurisic smatraju da su izbori bili demokratski i regularni. Zakonodavni i Odbor za politicki sistem odbacili mogucnost da parlament raspravlja o Bulatovicevoj rezoluciji

Cetinje. - Pocetak sjednice crnogorskog parlamenta, koji je bio najavljen za juce u 11 casova, pomjeren je za danas u 10 sati, posto se oduzila rasprava u radnim tijelima parlamenta i sastancenje poslanickih klubova. Za prvu tacku dnevnog reda, koja je formulisana kao rasprava o aktuelnim politickim prilikama u Crnoj Gori nakon zavrsenih izbora za predsjednika Republike, dva suprotstavljena tabora socijalista predlozila su po sadrzini i intonaciji potpuno razlicite rezolucije, o kojima se juce raspavljalo u Zakonodavnom odboru i Odboru za politicki sistem. I jedan i drugi odbor su odbacili mogucnost da se na sjednici parlamenta razmatra Bulatoviceva verzija rezolucije u kojoj se predlaze ponistavanje predsjednickih izbora. Neizvjesno je, zbog toga, da li ce se poslanici ovog tabora DPS uopste pojaviti na sjednici.

Sjednica je, zakazana na inicijativu poslanickog kluba Bulatoviceve Demokratske partije socijalista, a njeno odrzavanje na Cetinju u skladu je sa Zakonom o prijestonici i poslovnikom Skupstine Crne Gore, kojima je predvidjeno da se prve sjednice redovnog zasjedanja odrzavaju u Cetinju.

Grupa poslanika iz poslanickog kluba Bulatoviceve DPS (Zoran Zizic, Srdja Bozovic, Predrag Bulatovic i Vuksan Simonovic), predlozila je crnogorskom parlamentu da usvoji rezoluciju kojom bi se ponistili izbori za predsjednika Crne Gore. "Skupstina RCG proglasava nistavnim rezultate izbora za predsjednika RCG", prvi je stav u tekstu pomenute rezolucije. Dalje se istice da "Skupstina RCG u cilju prevazilazenja duboke politicke i drzavne krize utvrdjuje da je neophodno ponistiti u cjelosti izbore za predsjednika republike, koji bi se odrzali istovremeno sa prijevremenim izborima za odbornike u skupstinama opstina i poslanika u Skupstini RCG, a najkasnije do 15. marta 1998. godine".

U obrazlozenju, "bulatovicevci" su u sazetoj formi ponovili sve ranije optuzbe u vezi sa drugim krugom izbora za predsjednika Crne Gore, koji je, prema njihovom misljenju, protekao u znaku brojnih neregularnosti i nezakonitosti. Rezoluciju drugacije sadrzine ponudila je pobednicka strana na minulim predsjednickim izborima, DPS CG, na cijem je celu dr Milica Pejanovic-Djurisic. U predlozenom tekstu koji je potpisao sef poslanickog kluba Dragan Djurovic uz ostalo pise: "Skupstina RCG, polazeci od konacnih rezultata izbora za predsjednika RCG, koje je utvrdila Republicka izborna komisija, odluka Ustavnog suda RCG, kao i ocjena i nalazi komisije OEBS, koja je u vrijeme izbora boravila u Crnoj Gori, konstatuje da su protekli izbori za predsjednika RCG bili demokratski, regularni i da izrazavaju slobodnu volju biraca".

Pod rednim brojem dva navedeno je slijedece: "Imajuci u vidu politicke tenzije koje su se stvorile u Crnoj Gori nakon nepriznavanja rezultata izbora od strane predsjednickog kandidata Momira Bulatovica, Skupstina poziva aktuelnog predsjednika RCG i njegove politicke istomisljenike da djeluju u okviru institucija vlasti, da postuju zakone i odluke nadleznih organa. Volja naroda je u svim demokratskim sistemima neprikosnovena i ona se ne moze silom i vaninstitucionalno ponistiti i ukidati".

U ponudjenom tekstu rezolucije predvidjeno je i to da crnogorski parlament pozove sve politicke partije i gradjane "da postuju i uvazavaju mir i medjusobnu toleranciju" i da upozori na to da "svako izazivanje gradjanske, vjerske, nacionalne napetosti ili sukoba znaci opasnost za Crnu Goru kao gradjansku drzavu i ne moze donijeti dobra niti Crnoj Gori, niti SRJ".

Osim sto ce razmatrati aktuelnu politicku situaciju u republici nakon zavrsenih izbora za predsjednika Crne Gore, parlament ce na prvoj redovnoj sjednici, redovnog jesenjeg zasjedanja na dnevnom redu imati i Prijedlog zakona o finansiranju politickih stranaka. Rijec je o jednom iz paketa tzv. izbornih zakona koji treba da pripremi visestranacka radna grupa, shodno sporazumu vecine parlamentarnih stranaka i crnogorske vlade o minimumu principa za razvoj demokratske infrastrukture u Crnoj Gori. Zakonom, koji je vec dospio pred parlament, utvrdjuju se uslovi i nacin obezbedjivanja finansijskih sredstava za rad politickih stranaka, kao i raspodjele sredstava za izbornu propagandu. Posto u prijedlogu zakona nisu navedeni fiksni novcani iznosi, republicka vlada je predlagacima sugerisala da to urade naknadno, putem amandmana.

Crnogorski parlament ce, osim navedenog, na ovoj sjednici biti u prilici da se pozabavi i nekim tekucim kadrovskim pitanjima koja su u njenoj nadleznosti.

D. Vukovic

Vlada podrzala rezoluciju DPS Milice Pejanovic-Djurisic

Vlada Crne Gore na jucerasnjoj sjednici razmatrala je obje predlozene rezolucije, ocjenjujuci da ona koju su ponudili poslanici iz Bulatovicevog tabora nema ustavnog osnova, i to zbog toga sto je od svih nadleznih organa koji su ucestvovali u izbornom procesu ustanovljena i zakonitost i regularnost sprovedenih izbora za predsjednika Crne Gore. Vlada je u cjelosti podrzala rezoluciju poslanika DPS Crne Gore ciji je predsjednik Milica Pejanovic-Djurisic nalazeci da su u njoj sadrzane objektivne ocjene o pojavama i dogadjajima koji su uslijedili poslije predsjednickih izbora u Crnoj Gori.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /