Cetvrtak, 30. oktobar 1997. | |
POTPREDSEDNIK SAVEZNE VLADE, DANKO DJUNIC O PREGOVORIMA SA LONDONSKIM KLUBOMPosle zastoja - pozitivni signali sa obe strane
Izostajanje konkretne ponude Londonskog kluba o sadrzaju Sporazuma sa SRJ o reprogramiranju duga, nije bilo politicki uslovljeno. Razlog su razliciti komercijalni interesi poverilaca, tvrdi Djunic"Vikend kontakti", nakon proslonedeljnog prekida pregovora sa Londonskim klubom i ekspresna izjava Roberta Dzenge, predsednika Medjunarodnog komiteta banaka kreditora (ICC), koja sadrzi otvoren poziv da se oni nastave, govori da takav interes imaju i poverioci. Prema pisanju "Fajnensel tajmsa", Londonski klub je signalizirao da je spreman da prihvati prakticno sve, sem glavnog jugoslovenskog zahteva o otpisu 80 odsto duga. Potpredsednik Savezne Vlade Danko Djunic povodom toga kaze, da pomenutu izjavu smatra pozitivnom i da je sa zadovoljstvom prihvata.
Pri tome rasprava o samom procentu otpisa je sekundarna, jer mnogi drugi elementi, kao sto su rokovi, grejs period, kamata, struktura raspodele, nacin obracuna i slicno, zajedno sa diskontom opredeljuju kvalitet samog aranzmana i mogu da udovolje kljucnom zahtevu jugoslovenske delegacije da zemlja moze da prihvati samo otplatne obaveze koje su u skladu sa njenim realnim mogucnostima, istice Djunic. Po njegovim recima, u takvom kontekstu se ni ne insistira na konkretnom procentu.
Razlaz na 70 miliona dolaraPotpredsednik Savezne vlade u razgovoru sa novinarima nije krio da je jugoslovenska pregovaracka ekipa otisla u Njujork, ocekujuci (kako joj je bilo i sugerisano) da ce tamo dobiti konkretnu ponudu Londonskog kluba. Odrzana je jugoslovenska "vrhunska prezentacija" o ekonomskoj situaciji i razvojnim projekcijama zemlje, na sta nije bilo primedbi od strane petnaestoclane pregovaracke ekipe poverilaca. Nakon dva dana rada izgledalo je da su obe strane nadomak sporazuma, stavise "na sastanku u sredu, kojem su prisustvovali predsednik Londonskog kluba, njihov advokat, savezni ministar Nebojsa Maljkovic, nas advokat i ja, razilazili smo se na ukupnom iznosu od oko 70 miliona dolara. Samu sumu necu da pominjem, jer je to ipak bilo nezvanicno", objasnio je Djunic.U cetvrtak, medjutim, zvanicno jugoslovenska delegacija je saznala da Londonski klub nije mogao da postigne konsenzus oko svoje konkretne ponude, odnosno da nje nece ni biti. Ostalo se zna - jugoslovenska delegacija je prekinula pregovore i nije prihvatila da njihov neuspeh pokrije sa zajednickim saopstenjem "o postignutom napretku". Djunic istice da je u okviru mandata koji mu je dala Savezna Vlada (a on se odnosio samo na kapacitet placanja zemlje) imao odresene ruke da samostalno donese takvu odluku. Federalna vlada je po povratku delegacije i prihvatanju njenog izvestaja, saopstila da je i SRJ spremna da nastavi razgovore sa Londonskim klubom, ali na osnovu njegove jasne ponude o cemu ce se oni voditi. Na pitanje, koliko je ovakav razvoj dogadjaja bio uzrokovan politickim razlozima vezanim za izborna dogadjanja u zemlji, Djunic kategoricki odgovara da stav Londonskog kluba nije bio politicki uslovljen. On to objasnjava cinjenicom da je rec o sporazumu koji treba da utvrdi kako ce SRJ da vraca pare, a ne da ih dobije. U tom smislu mnogo je veci rizik za poverioce, ukoliko se takav sporazum ne postigne, nego suprotno. Ujedno, razgovori koji su tom prilikom vodjeni sa direktorom MMF za Evropu, u Svetskoj banci, u USAID i americkom Ministarstvu finansija, pokazali su da americka administracija nema nista protiv toga da SRJ regulise odnose sa Londonskim klubom, tvrdi Djunic. Druga stvar je kako ce se tumaciti prekid razgovora, sto najverovatnije nece stvarati pozitivnu klimu za SRJ.
Spremni na parcijalne sporazumeSta se onda dogodilo u NJujorku? Djunic smatra da je doslo do sukoba komercijalnih interesa medju samim poveriocima. Nasuprot interesa komercijalnih banaka da se dug regulise i da SRJ pocne da servisira, u igri su bili i interesi hedzing-fondova, koji su u medjuvremenu kupili ove dugove i zainteresovani su da im se na sekudnarnom trzistu odrzi sto visa cena, te im u tom svetlu odgovara da se i sporazum postigne na sto visem nivou, za nas prakticno neprihvatljivom. To trziste je osetljiv barometar i na njemu se, na primer, uoci pregovora cena duga podigla na 42 centa za dolar nominalnog duga, da bi posle njihovog prekida pala i sada se krece izmedju 31 i 35 centi. Za jugoslovensku stranu relevantan partner su banke, koje su nam uostalom i pozajmile pare, i ona nema razloga da vodi racuna o interesima onih koji su taj dug posle kupili, a sada zele da ispeglaju svoj gubitak. Uz to, Djunic je najavio da je jugoslovenska strana spremna i na parcijalne dogovore sa pojedinim clanovima Londonskog kluba.Potpredsednik Savezne Vlade istice da SRJ, naravno postujuci pre svega svoje realnosti, zeli da postuje i sva pravila igre koja je postavio sam Londonski klub, a koja je on, nazalost, prekrsio kada je iskljucio SRJ iz dobijanja obveznica, koje su za ovaj dug emitovale Slovenija, Hrvatska, Makedonija i BiH. Povodom toga stoji i zamrznuta jugoslovenska tuzba (vezana za klauzulu o povezanim licima), protiv Londonskog kluba, a aktiviranje spora ce zavisiti od daljeg toka pregovora, kaze Djunic. Po njegovim recima Jugoslavija se i dalje protivi iskljucivanju dugova povezanih lica iz ovih aranzmana, i SRJ nece u tom pogledu nikoga diskriminisati, ali ce u odnosu na povezana lica iz bivsih jugo republika ustanoviti reciprocitet - oni ce dobiti nase obveznice, kad i mi dodjemo u posed njihovih, srazmerno ucescu u dugu.
Bojana Jager
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |