Cetvrtak, 30. oktobar 1997.

PROTEST ALBANSKIH STUDENATA U PRISTINI

Demonstracije do ispunjenja zahteva

Bujar Dugoli, predsednik Unije albanskih studenata, pozvao srpske vlasti i medjunarodnu zajednicu da oslobode nastavni prostor jer u suprotnom nezadovoljstvo moze poprimiti nezeljene razmere. Protest bez incidenata

Bez incidenata i policijske intervencije:
Albanski studenti sa transparentima u
pristinskom naselju Veljanija

Oslobadjanje nastavnog prostora na Univerzitetu u Pristini, okupiranog od strane srpskog rezima 1991. godine je nas osnovni zahtev. Od naseg civilizacijskog prava necemo odustati. Nastavicemo sa nasim nenasilnim i mirnim protestima sve do ispunjenja naseg zahteva, a taktika i strategija protesta ce se ubuduce menjati zavisno od uslova, okolnosti i vremena njihovog odrzavanja. Ovo kazemo i srpskom rezimu, ali ova poruka kao poziv vazi i za medjunarodnu zajednicu da se ozbiljno angazuje na resenju nasih zahteva. U suprotnom nezadovoljstvo moze toliko narasti da moze poprimiti nezeljene razmere i nekontrolisani pravac, za sta vise necemo snositi odgovornost.

Ovo je u uvodnom obracanju studentima albanskog Univerziteta, koji su juce ponovo mirno protestovali u pristinskom naselju Veljanija, rekao predsednik Unije albanskih studenata Bujar Dugoli.

Albanski studenti su se juce, kao sto su i najavljivali prethodnih dana, ponovo masovno okupili u Veljaniji, gde je sediste rektorata albanskog Univerziteta. Prema slobodnim procenama okupljena masa brojala je oko 15.000 ljudi, medju kojima su se nalazili profesori i radnici na Univerzitetu. Studentske proteste sa okolnih proplanaka pratile su i vece grupe gradjana.

Poruka, koju je Bujar Dugoli procitao ispred studentske Unije, ponovljena je zatim u celosti i na engleskom, francuskom i nemackom jeziku.

Hapsenja u Peci

Paralelno sa studentskim protestom u Pristini, slicni protesti odrzani su juce i u ostalim kosovskim centrima gde se nalaze ogranci albanskog Univerziteta. Za razliku od Pristine, policija je, kako navodi Informativni centar DSK, u ovim opstinama intervenisala u vise navrata u nameri da spreci njihovo odrzavanje.

Intervencija najvecih razmera i uz brutalnu primenu sile prema ovom izvoru zabelezena je u Peci, gde je policija intervenisala odmah na pocetku protesta hapseci grupu studentskih organizatora i profesora. Sa privodjenjima je policija u centru grada nastavila i tokom rasturanja protestanata. Pozivajuci se na ocevice Informativni centar navodi da je policijska stanica u Peci tokom dana bila puna privedenih Albanaca.

Policiija je, kako se navodi u saopstenju Informativnog centra, intervenisala i u Prizrenu, fizicki zlostavljajuci demonstrante i privodeci jedan broj Albanaca.

U Gnjilanu, gde su juce takodje odrzani protesti, policija, prema ovom izvoru, nije intervenisala iako se u gradu okupilo oko 3.000 gradjana u znak podrske protestantima. U Urosevcu je, kao u Peci, policija odmah u startu nasilno onemogucila odrzavanje protesta u kojima je ucesce uzelo oko 500 studenata.

U znak solidarnosti sa studentima u Pristini, u Podujevu je protestovalo oko 500 ucenika osnovnih i srednjih skola. Informativni centar DSK tvrdi da je i u ovom gradu tokom dana bilo hapsenja.

Na improvizovanoj bini u centru Veljanije od koje su se zrakasto protezale ulice zakrcene studentima, nakon Dugolijevog obracanja, grupa studenata izvela je kraci pozorisni prikaz kojim je, bez teksta, simbolicno prikazana situacija kroz koju prolazi albanski Univerzitet od 1991. godine. Centralni deo prikaza bila je ogromna knjiga oko koje se, braneci je telima, grcevito stiskala grupa studenata obucenih u belo, dok je oko njih grupa studenata obucenih u crno, kao simbol nasilja, preko "zrtava" pokusavala da dodje do knjige. Pozorisni prikaz zavrsio se "pobedom" bele boje odnosno studentskim "trijumfom".

Danasnja protesna manifestacija albanskih studenata protekla je bez najmanjeg incidenta. Uprkos ranijim najavama iz zvanicnih krugova da policija nece biti nimalo nezna sa studentima ukoliko ponovo organizuju demonstracije, ovog puta nije doslo do policijske intervencije. Jake policijske snage sa transporetima i vodenim topovima, i juce su medjutim, kao sto je to bio slucaj prvog oktobra na prvim demonstracijama albanskihi studenata, oko Veljanije formirale prsten.

Podrska studenata Crne Gore

Podgorica, Montena-faks. - "To sto nase kolege dozivljavaju i trpe posljednjih godina od zatvorenog i nedemokratskog srbijanskog rezima, sramota je za citavu Evropu i svaki student u toj Evropi, a narocito u Crnoj Gori i Srbiji, treba da osjeca stid i potrebu da pruzi svoju pomoc" - porucio je predsjednik Studentskog kulturnog centra Crne Gore Aleksandar Zekovic, obracajuci se studentima Kosova i naglasavajuci da su "studenti Crne Gore, vodjeni iskljucivo cascu i studentskom kolegijalnoscu, jasno i nedvosmisleno uz njih na planu psiholoske i moralne podrske".

"To je najmanje sto mozemo uciniti da im bar prividno ublazimo teske prilike, u kojima stvaraju i zive i oni sami i njihove porodice" - izjavio je Zekovic za Radio Glas Amerike, isticici da Studentski kulturni centar zeli da sa Nezavisnom unijom studenata Kosova, ostvari komunikaciju, vjerujuci da ce ubrzo - kako je rekao - "pobjedom pravde i demokratije, doci i do nase konkretne studentske saradnje i razmjene kulturnih i drugih programa".

Zanimljivo je da se, po samom okoncanju protesta, kada je predsednik Unije albanskih studenata Bujar Dugoli pozvao studente da se "dostojanstveno i mirno razidju onako kako su se i okupili", kordon specijalaca sa stitovima i kacigama, uz pratnju transportera i vodenih topova priblizio na stotinak metara zadnjim studentskim redovima. Cak je u momentu kada su studenti poceli da se razilaze iz komandnog policijskog dzipa putem megafona, sa obrazlozenjem da se radi o neprijavljenom skupu, zatrazeno da se studenti razidju.

I. Hajdari

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /